Utredning av arbetsmiljöbrott
Interpellation 2008/09:135 av Jansson, Eva-Lena (s)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2008-11-18
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2008-11-18
- Svar fördröjt anmält
- 2008-11-26
- Sista svarsdatum
- 2008-12-02
- Besvarad
- 2008-12-05
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 18 november
Interpellation
2008/09:135 Utredning av arbetsmiljöbrott
av Eva-Lena Jansson (s)
till justitieminister Beatrice Ask (m)
I februari 2008 stoppade fackförbundet Byggnads regionala skyddsombud arbetet vid ett hotellbygge i Örebro på grund av att de anställda utsattes för asbestexponering. Dessutom gjordes en polisanmälan av arbetsmiljöbrott med hänvisning till ”framkallande av fara samt grov fara för framtida allvarlig sjukdom”.
I april hade polisen fortfarande inte öppnat en utredning i frågan. Vid samtal med myndigheten konstaterades att arbetsbördan är stor för de poliser som utreder arbetsmiljöbrott. Situationen som sådan föranledde en interpellation i maj till justitieminister Beatrice Ask där jag tog upp problemet med att arbetsmiljöbrott blir liggande på hög och att risken är stor att oseriösa arbetsgivare kommer undan både åtal och straff. Ministern hänvisade bland annat till de utbildningsinsatser som görs på polismyndigheten, samverkan med Arbetsmiljöverket och åklagare och att det behövdes mer resurser.
Nu har det gått nio månader sedan arbetet stoppades och polisanmälan gjordes. Fortfarande har ingen utredning påbörjats i det aktuella fallet, och enligt lokala medier är det inte uteslutet att arbetsgivaren kommer att försättas i konkurs. Hur byggnadsarbetarnas hälsa har påverkats av asbestexponeringen är ännu för tidigt att säga. Men att ett sådant här allvarligt brott fortfarande inte har utretts måste betecknas som alarmerande för både arbetstagare, seriösa arbetsgivare och polis.
Min fråga till justitieminister Beatrice Ask är därför följande:
Vilka åtgärder är justitieminister Ask beredd att vidta i syfte att säkerställa att arbetsmiljöbrott utreds skyndsamt av polisen?
Debatt
(7 Anföranden)Interpellationsdebatt 2008/09:135
Webb-tv: Utredning av arbetsmiljöbrott
Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2008/09:43 Fredagen den 5 decemberProtokoll 2008/09:43 7 § Svar på interpellation 2008/09:135 om utredning av arbetsmiljöbrott
Protokoll från debatten
Anf. 41 Beatrice Ask (M)
Anf. 42 Eva-Lena Jansson (S)
Anf. 43 Beatrice Ask (M)
Anf. 44 Eva-Lena Jansson (S)
Anf. 45 Beatrice Ask (M)
Anf. 46 Eva-Lena Jansson (S)
Anf. 47 Beatrice Ask (M)
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

