Utbildning för varslade och arbetslösa
Interpellation 2008/09:255 av Green, Monica (s)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2009-01-15
- Inlämnad
- 2009-01-15
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar fördröjt anmält
- 2009-01-29
- Sista svarsdatum
- 2009-01-29
- Besvarad
- 2009-02-13
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
Interpellation
2008/09:255 Utbildning för varslade och arbetslösa
av Monica Green (s)
till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m)
Varslen har tyvärr börjat tillhöra vardagen i Skaraborg, Västsverige och resten av Sverige. Varsel som leder till arbetslöshet, därtill kommer alla visstidsanställda som inte får förlängd anställning utan tvingas till arbetslöshet. Prognoser visar nu på att arbetslösheten närmar sig 10 procent.
I november varslades 580 anställda på Powertrain i Skövde om uppsägning. Och när de kom tillbaka efter julen möttes de av varsel för ytterligare 400 personer. Nu behövs trygghet och framtidstro och satsning för att ha kvar jobben.
Det behövs utbildning för de varslade och möjlighet för Arbetsförmedlingen att agera även för dem och inte bara ”för de som redan fått besked om arbetslöshet”.
Företag måste kunna övervintra och ha kvar sin arbetsstyrka när ekonomin åter börjar fungera och då också ha en ännu bättre utbildad arbetskraft. Personalen borde kunna ha kvar sina anställningar och få utbilda sig i stället för att gå ut i arbetslöshet. Nu behövs komvux och yrkesvux i större utsträckning .
De som riskerar att varslas och förlora sina jobb borde få utbildning i stället. Om företaget bidrar kan staten stå för både utbildning och en del av lönekostnaden, om det gäller områden som är avgörande för företagens långsiktiga konkurrenskraft.
Vad gör regeringen för de varslade?
Med anledning av det anförda är min fråga till arbetsmarknadsministern:
På vilket sätt kommer arbetsmarknadsministern att agera för att varslade och arbetslösa kan skaffa sig påbyggnadsutbildningar inför kommande högkonjunktur?
Debatt
(12 Anföranden)Interpellationsdebatt 2008/09:255
Webb-tv: Utbildning för varslade och arbetslösa
Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2008/09:70 Fredagen den 13 februariProtokoll 2008/09:70 15 § Svar på interpellationerna 2008/09:255 och 293 om utbildning för varslade och arbetslösa
Protokoll från debatten
Anf. 91 Sven Otto Littorin (M)
Anf. 92 Monica Green (S)
Anf. 93 Matilda Ernkrans (S)
Anf. 94 Lars Johansson (S)
Anf. 95 Sven Otto Littorin (M)
Anf. 96 Monica Green (S)
Anf. 97 Matilda Ernkrans (S)
Anf. 98 Lars Johansson (S)
Anf. 99 Sven Otto Littorin (M)
Anf. 100 Monica Green (S)
Anf. 101 Matilda Ernkrans (S)
Anf. 102 Sven Otto Littorin (M)
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

