Ronneby flygplats och regeringens flygplatspolitik

Interpellation 2025/26:73 av Heléne Björklund (S)

Interpellationen är besvarad

Händelser

Inlämnad
2025-10-15
Överlämnad
2025-10-16
Anmäld
2025-10-17
Svarsdatum
2025-11-06
Besvarad
2025-11-06
Sista svarsdatum
2025-11-06

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

PDF

Interpellationen

till Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD)

 

Blekinge har en strategiskt viktig roll i sydöstra Sverige. Här finns flera nationellt betydelsefulla verksamheter: Försvarsmakten, Kustbevakningen, Boverket, fordonsindustri och högskola, för att nämna några. Med kompetensbrist på arbetsmarknaden blir tillgängligheten avgörande för rekrytering och för att näringslivet ska kunna växa.

Ronneby flygplats är en del av denna infrastruktur. Den bidrar till att företag och offentliga arbetsgivare kan locka nyckelkompetens, underlättar arbetspendling och stärker besöksnäringen. Flygplatsen är dessutom en viktig resurs för totalförsvaret. Trots detta har regeringen beslutat att ännu en gång utreda Ronneby flygplats framtid. Tidigare har en statlig utredare föreslagit att Ronneby skulle tas ur det statliga basutbudet. Att på nytt ifrågasätta flygplatsens roll skapar osäkerhet för regionen och för Swedavias möjligheter att planera långsiktigt.

Samtidigt har regeringen genom Tidöavtalet slagit fast att Bromma flygplats ska bevaras, trots att Bromma i praktiken förlorat sin trafik till Arlanda. Att staten då fortsätter att utreda regionala flygplatser, som Ronneby, riskerar att undergräva både Swedavias ekonomi och hela principen om ett sammanhållet nationellt flygplatssystem.

Med anledning av detta vill jag fråga infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson:

 

  1. Vilka är skälen till att regeringen nu återigen utreder Ronneby flygplats framtid?
  2. Är utredningen ett resultat av regeringens beslut att bevara Bromma flygplats, och hur påverkar detta Swedavias ekonomi och övriga flygplatser?
  3. Hur avser ministern och regeringen att säkerställa att Ronneby flygplats fortsätter att vara en del av det statliga flygplatssystemet, givet dess betydelse?

Debatt

(7 Anföranden)
Stillbild från Interpellationsdebatt 2025/26:73, Ronneby flygplats och regeringens flygplatspolitik

Interpellationsdebatt 2025/26:73

Webb-tv: Ronneby flygplats och regeringens flygplatspolitik

Dokument från debatten

Protokoll från debatten

Anf. 16 Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD)

Fru talman! Heléne Björklund har frågat mig vilka skälen är till att regeringen nu återigen utreder Ronneby flygplats framtid, om utredningen är ett resultat av regeringens beslut att bevara Bromma flygplats och hur detta påverkar Swedavias ekonomi och övriga flygplatser samt hur jag och regeringen avser att säkerställa att Ronneby flygplats fortsätter att vara en del av flygplatssystemet, givet dess betydelse.

Låt mig först understryka att luftfarten är en viktig del av transportsystemet. I Sverige, med långa avstånd och många glest befolkade områden, är flyget viktigt för inrikes resor. Det har även stor betydelse för Sveriges ekonomi, konkurrenskraft och öppenhet gentemot omvärlden.

Ronneby flygplats tillhör Försvarsmakten, men Swedavia bedriver där verksamheter för den civila trafikens behov. Flygplatsen är en av de tio flygplatser som ingår i det nationella basutbudet av flygplatser, som förvaltas och utvecklas av Swedavia. Basutbudet spelar en viktig roll i flygtransportsystemet för att säkerställa en grundläggande interregional och internationell tillgänglighet för hela landet.

Regeringen har vidtagit flera viktiga åtgärder för att stärka luftfartens och flygplatsernas konkurrenskraft och förbättra förutsättningarna för god tillgänglighet med flyg.

Här är några exempel. Flygskatten är avskaffad från den 1 juli i år. Vi har gett ett kapitaltillskott på drygt 1 miljard kronor för att täcka flygplatsernas kostnader för säkerhetskontroller i syfte att motverka avgiftshöjningar. I budgetpropositionen för 2026 föreslår regeringen att det statliga bidraget till kommunerna för driftsstöd till icke-statliga flygplatser permanent ska öka med 318 miljoner kronor per år.

Luftfarten, och särskilt inrikestrafiken, har brottats med svåra utmaningar under flera år, konsekvenserna av covid-19-pandemin, stängda luftrum på grund av krig och oroligheter, flygskatt och inte minst så kallad flygskam. Detta har tyvärr påverkat flygplatsernas förutsättningar. Samtidigt har dock totalförsvarets behov av flygplatser ändrats med anledning av det försämrade omvärldsläget och Natointrädet.

Regeringen beslutade därför den 28 maj i år att ge en särskild utredare i uppdrag att utreda och utvärdera såväl statens roll som ägare och förvaltare av flygplatser som det nationella basutbudet. I uppdraget ingår även att analysera frågeställningar kopplade till Bromma flygplats funktion till följd av den minskade linjetrafiken vid flygplatsen. Uppdraget ska redovisas senast den 30 september 2026.


Anf. 17 Heléne Björklund (S)

Fru talman! Jag tackar för svaret.

Ministern räknar upp en massa omständigheter som har gjort att flyget möjligen har minskat. Vi i Blekinge börjar känna igen mönstret. Det är mycket som handlar om att regeringen vill rädda Bromma flygplats på, som vi ser det, bekostnad av andra regionala flygplatser.

Bromma är en flygplats som går med förlust, som tappar resenärer och där linjerna glesnar, precis som ministern säger. Regeringen väljer då att utreda de regionala och statliga flygplatserna igen – en utredning har helt nyss gjorts och avslutats.

Som vi ser det är Ronneby flygplats en av landets mest strategiska flygplatser. Det här är alltså helt bakvänt.

Vi har i Blekinge en flygplats som används av Försvarsmakten och som används för sjuktransporter, för näringslivet och för vår högskola. Det är den tillsammans med några andra som nu ska utredas igen.

Hur kan regeringen försvara att man håller liv i en halvtom eller nästan heltom flygplats i Stockholm men skapar oro kring den regionala flygplats som hela sydöstra Sverige är beroende av?

Ministern säger i sitt svar att luftfarten är viktig för hela landet. Men när det kommer till handling känns det inte så. Då känns det som att det är Stockholm och Bromma som är prioriterat.

Ronneby flygplats får som en av tio statliga flygplatser nu en utredning som sträcker sig långt framåt medan Bromma flygplats får garantier och kapitaltillskott.

Ni säger att ni vill stärka konkurrenskraften, men den osäkerhet som detta medför skapar rena motsatsen. När företag, Försvarsmakten, räddningstjänsten, högskolan och de statliga verksamheter som finns i Blekinge inte vet om flygplatsen kommer att finnas kvar i det statliga utbudet skapas det en oro. Det skapas också osäkerhet inför investeringar och inflyttningar. Blekinge behöver tydliga besked, inte mer byråkrati.

Jag undrar: När regeringen diskuterar och fattar beslut om Bromma, tittar ni någonsin åt sydost?


Anf. 18 Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD)

Fru talman! Om det eventuellt finns en oro kring detta kan jag lugna Heléne Björklund: Jag har inte mött det. Snarare handlar utredningens direktiv och utredningens uppdrag om att stärka den statliga rådigheten över flygplatserna. Det finns ingenting i utredningsdirektiven som antyder att någon enskild flygplats i basutbudet, till exempel Ronneby flygplats, ifrågasätts på något vis.

Redan i oktober 2023 klargjorde jag att flygplatsen i Ronneby skulle kvarstå i statlig regi. Regeringen har gett Anders Flanking i uppdrag att utreda hela det statliga basutbudet av flygplatser samt Bromma flygplats funktion. Det vore då märkligt att exkludera vissa enskilda statliga flygplatser som Ronneby i den analysen, inte minst mot bakgrund av inriktningen i direktiven.

Några av de punkter som Anders Flanking ska analysera handlar om vilka legala möjligheter som finns att införa statliga bidrag till statliga flygplatser för att stärka flygplatserna, såsom den i Ronneby. Man ska också bedöma hur förslagen påverkar förutsättningarna för statens rådighet över såväl statliga som icke-statliga flygplatser vid situationer av allvarlig kris, höjd beredskap och ytterst krig samt bedöma förslagens konsekvenser för krisberedskap och totalförsvar.

Heléne Björklund säger att det helt nyss har gjorts en utredning. Ja, det har gjorts en utredning, där ett av förslagen rörde Ronneby flygplats, och redan 2023 gav jag som sagt beskedet att den ska kvarstå i statlig regi.

Den förra utredningen hade direktiv som skrevs i en helt annan tid. Det jag precis läste upp är ju nytt i detta hänseende. Som jag sa i mitt första svar, fru talman, har totalförsvarets behov av robusta flygplatser runt om i landet ökat. Det är därför vi har sett anledning att se över och stärka den statliga rådigheten, och det är det som det här handlar om.

Jag upprepar: Det finns inte någonting i direktiven som antyder att någon enskild flygplats i basutbudet ifrågasätts på något vis.


Anf. 19 Heléne Björklund (S)

Fru talman! Tack så mycket för svaret, ministern! Det är ju väldigt märkligt: Om ministern nu kan stå här och vara så tydlig, varför ska det över huvud taget utredas? Det har som sagt nyligen utretts, och då var regeringens utredares förslag att Ronneby flygplats inte längre skulle finnas med i det statliga utbudet. Sedan kom mycket riktigt, som ministern säger, beslutet om att den ändå skulle det.

Det är hela tiden ett hattande från regeringen när det gäller Blekinge. Förstår inte regeringen och ministern att när man nu tillsätter en ny utredning precis efter att den andra, där Ronneby flygplats ingår, har avslutats skapar man samma osäkerhet och oro igen? Det här är ju ett nav för sydöstra Sverige. Där finns Försvarsmakten, men där finns också många andra verksamheter.

Under tiden som regeringen hattar hit och dit och ska rädda Bromma till vilket pris som helst skapas en oro. Jag tycker faktiskt att Blekinge förtjänar bättre än så. Vi drar vårt strå till stacken. Vi försvarar landet. Utifrån Blekinge försvarar vi också våra allierade. Vi exporterar, vi utbildar och vi drar som sagt vårt strå till stacken. Ändå får vi hela tiden se vår infrastruktur ifrågasättas.

Jag vill avsluta med ännu en fråga till ministern. Jag undrar om ministern kan ge mig ett löfte om att Blekinge ska börja behandlas som en tillgång och som en del av lösningen på Sveriges problem i stället för att hela tiden ifrågasättas.

(Applåder)


Anf. 20 Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD)

Fru talman! Det här handlar inte om retorik. Jag har varit väldigt tydlig: Det finns ingenting i utredningsdirektiven som antyder att Ronneby flygplats är hotad på något sätt. Det är ett besked som är lika tydligt som när jag redan 2023 avfärdade det förra utredningsförslaget som rörde Ronneby flygplats.

Detta är en mycket viktig del av flygplatssystemet. Den här flygplatsen har en mycket viktig roll för lokal och regional konkurrenskraft och utveckling liksom för Försvarsmaktens behov. Det är utifrån insikten att flygplatserna har en så viktig roll, och kommer att kunna ha en ännu viktigare roll i ett läge med höjd beredskap, som det behövs ett robust flygplatsnät i hela Sverige.

Avseende uppdraget att se över statens roll som ägare och förvaltare av flygplatser handlar det inte om att göra nedskärningar utan snarare om att se hur man kan stärka flygplatserna och utvärdera modeller och principer för ägande, organisering och finansiering av de statliga flygplatserna och, utifrån denna värdering, redovisa förslag som bidrar till ökad konkurrenskraft och långsiktig ekonomisk hållbarhet för de statliga flygplatserna, samtidigt som en god tillgänglighet i hela landet och till omvärlden samt ett robust flygplatssystem säkerställs.

Fru talman! Jag berättade också om en annan punkt i utredningsdirektivet som handlar om vilka legala möjligheter som finns för att införa bidrag till statliga flygplatser, något som inte finns i dag. Det är alltså ytterligare en del i utredningen som handlar om att stärka flygplatserna.

Jag hoppas att Heléne Björklund efter den här debatten ska ta till sig både det som står i utredningsdirektivet och vad jag här har sagt för att kunna vidareförmedla att det inte finns någon anledning till oro i det här läget. Tvärtom är utredningens uppdrag mycket tydligt: Inriktningen handlar om att stärka rådigheten över flygplatserna, ingenting annat.


Anf. 21 Heléne Björklund (S)

Fru talman! Jag har läst direktiven. Men jag undrar om det finns något sidodirektiv direkt från ministern, eftersom han säger att det inte kommer att hända – i stället kommer det att bli så här. Betyder det att ministern har gett något särskilt direktiv om att just Ronneby flygplats ska undantas därför att den är särskilt viktig? Varför finns den i så fall med i utredningen?

Det här handlar inte bara om en flygplats. För oss i Blekinge handlar det om att bo i en del av landet som gång på gång tycks glömmas bort. Vi har vant oss vid att få kämpa lite extra. I Blekinge lägger man ned polisstationer och stänger statliga servicekontor. Vi ser den ena servicen efter den andra försvinna. Vi har kämpat för tåginfrastruktur utifrån regeringens ändrade prioriteringar när det gällde Sydostlänken, vi har kämpat för Ronneby flygplats efter den förra utredningen och nu kommer alltså en ny utredning som återigen skapar oro.

Varenda gång det här kommer känner vi att framtiden är osäker för flygplatsen som statlig flygplats. Det är som sagt mindre än två år sedan den förra utredningen avslutades. Jag hade önskat att regeringen skulle säga att man förstår det här, att man kommer att lösa det så att det inte blir så. I stället får vi hela tiden höra att saker ska utredas.

Fru talman! Det här handlar om att människor i Blekinge vill känna att staten står vid blekingarnas sida, inte över huvudet på dem med en pärm.

Tack för samtalet och debatten!

(Applåder)


Anf. 22 Infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD)

Fru talman! Om man gör allvar av det Heléne Björklund säger skulle det ur ett Ronnebyperspektiv vara väldigt märkligt att inte ta med Ronneby flygplats i en utredning som bland annat ska titta på de legala förutsättningarna att ge statliga bidrag till statliga flygplatser. I dag är det inte möjligt, men utredaren har i uppdrag att titta på det. Menar Heléne Björklund på allvar att man inte är intresserad av ökat statligt stöd till den statliga flygplatsen i ett läge där Ronneby flygplats är så viktig för både konkurrenskraft och lokal regional tillgänglighet och inte minst ur ett totalförsvarsperspektiv?

Jag tror att Heléne Björklund får titta närmare i direktiven för att se att det finns flera delar i detta som skulle kunna stärka Ronneby flygplats. Och som jag har sagt två gånger, tror jag, tidigare i den här debatten: Det finns ingenting i utredningsdirektiven som antyder att någon enskild flygplats i basutbudet, inklusive Ronneby flygplats, ifrågasätts på något vis.

Interpellationsdebatten var härmed avslutad.

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.