Riksrevisionens kritik av regeringens arbetsmarknadspolitik

Interpellation 2007/08:597 av Österberg, Sven-Erik (s)

Interpellationen är besvarad

Händelser

Anmäld
2008-04-17
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad
2008-04-17
Svar fördröjt anmält
2008-04-25
Sista svarsdatum
2008-05-08
Besvarad
2008-05-13

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

Interpellationen

den 17 april

Interpellation

2007/08:597 Riksrevisionens kritik av regeringens arbetsmarknadspolitik

av Sven-Erik Österberg (s)

till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m)

I en ny rapport levererar Riksrevisionen stark kritik mot den borgerliga regeringens sätt att beskriva effekterna av arbetsmarknadspolitiken.

Riksrevisionen har studerat budgetpropositionerna för 2007 och 2008 samt 2007 års ekonomiska vårproposition och konstaterar att det i budgettexten inte sägs ett enda ord om vilka effekter de föreslagna arbetsmarknadspolitiska åtgärderna väntas få.

Riksrevisionen anser bland annat att det finns mycket att göra på prognossidan för att bedöma den makroekonomiska utvecklingen och då spelar arbetsmarknadspolitiken stor roll, och vidare att regeringen borde redovisa de antaganden som den gör – och det har den inte gjort.

Riksrevisionen kritiserar även att regeringen gör beräkningar om förväntade effekter men att regeringen väljer att inte redovisa slutsatserna inför riksdagen.

Jag vill ställa följande frågor:

Föranleder Riksrevisionens skarpa kritik att arbetsmarknadsministern är beredd att initiera förändringar av hur regeringen redovisar effekterna av arbetsmarknadspolitiken?

Om så är fallet, vilka initiativ kommer arbetsmarknadsministern att ta och när i tid kan dessa aktualiseras?

Finns det, enligt vad arbetsmarknadsministern kommit fram till, fler departement än Arbetsmarknadsdepartementet som ministern avser att involvera i detta arbete?

Debatt

(2 Anföranden)

Dokument från debatten

Protokoll från debatten

Anf. 49 Sven-Erik Österberg (S)
Herr talman! Jag ska fatta mig mycket kort. Vi kommer inte så mycket längre här. Jag har begärt att man ska följa upp Riksrevisionens rapport och att man ska återkomma med ett system så att man kan redovisa hur man får fram de prognoser som man lägger fram - vad som ligger bakom. Arbetsmarknadsministern lovar att det ska komma till hösten. Jag kan nöja mig med det. Det är väl ungefär detta arbete som har varit. Jag skulle också vilja säga att det väl är bra med forskning och så vidare. Men det måste också göras om så att det så att säga blir ett praktiskt handlag. Det är inte alltid så enkelt när man möter praktiken med svängande konjunkturer och så vidare. Det handlar också om hur man väger in dessa olika delar. Det är därför väldigt viktigt att det inte bara handlar om forskningsdelen utan att det också finns praktisk erfarenhet. Hur fungerar detta system när det kommer ut i olika konjunkturlägen och så vidare? Det handlar om hur det mottas. Det är väldigt viktigt att det också belyses, så att man inte får ett svar som egentligen inte är ett svar på frågan. Det måste också finnas med hur området täcks in. Det är väl det som Riksrevisionen pekar på. Också vi från oppositionen är naturligtvis intresserade av hur man har kommit fram till de olika ställningstagandena.

Anf. 50 Sven Otto Littorin (M)
Herr talman! Jag kan naturligtvis hålla med Sven-Erik Österberg. Det finns förhoppningsvis goda tillfällen både i budgeten och i propositioner i övrigt där vi kan bli tydligare på den punkten, och vi tar till oss av kritiken. Samtidigt skulle man kunna tänka sig att man därutöver gör andra saker också inom ramen för Nordiska ministerrådet och vid ordförandeskapet för EU. Då kan man på olika sätt belysa internationella erfarenheter som kan vara av stor betydelse för vilka prognoser som man gör.

Intressenter

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.