polishögskola i Rosengård

Interpellation 2003/04:274 av Billström, Tobias (m)

Interpellationen är besvarad

Händelser

Anmäld
2004-02-04
Inlämnad
2004-02-04
Besvarad
2004-02-17
Sista svarsdatum
2004-02-18

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

Interpellationen

den 4 februari

Interpellation 2003/04:274

av Tobias Billström (m) till justitieminister Thomas Bodström om polishögskola i Rosengård

Diskussionen om fler poliser i Sverige tenderar ibland att enbart utgå från att det är fler poliser som i sig är lösningen på de växande problemen med ökad brottslighet och våldsanvändning.

Men minst lika viktig är en diskussion kring hur nya poliser rekryteras och vilka principer som ligger till grund för anställningen. Det är önskvärt att Sveriges poliskår speglar befolkningens sammansättning. Det ger stadga åt kåren och det ger förbättrade kontaktytor mot nytillkomna delar av befolkningen.

Det är planerat en utbyggnad av ett antal polishögskolor i Sverige. Tittar man på läget så borde en av dessa hamna i Malmö och mer specifikt i Rosengård. Dels ur kontaktsynpunkt, dels ur ett strategiskt perspektiv för rekrytering och uppföljning. Men också för att faktiskt ta tag i ett problem vad hela Sverige i dag vet, nämligen att Malmö är den enda staden i landet där polisen faktiskt regelbundet blir utsatt för stenar vid ingripande. Om närheten till polisen ökar, vilket den kommer att göra med en högskola, då minskar också troligen problemen.

Framtidens polisyrke kommer inte att handla om vapen och utrustning utan om utbildning. Ytterst handlar det om vilken kompetens som svenska folket vill se hos dem som vi anförtror upprätthållandet av lag och ordning. Etnisk kompetens är en viktig faktor som bör beaktas i detta sammanhang.

Med anledning av ovanstående vill jag därför ställa följande frågor till justitieministern:

1. Vilka åtgärder avser justitieministern att vidta för att förbättra den etniska sammansättningen hos Sveriges poliskår?

2. Instämmer justitieministern i bedömningen att en fjärde polishögskola bör placeras i Rosengård?

Debatt

(0 Anföranden)

Dokument från debatten

Intressenter

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.