Marknadshyror
Interpellation 2007/08:389 av Frid, Egon (v)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2008-02-11
- Anmäld
- 2008-02-12
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar fördröjt anmält
- 2008-02-19
- Sista svarsdatum
- 2008-03-03
- Besvarad
- 2008-03-25
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 11 februari
Interpellation
2007/08:389 Marknadshyror
av Egon Frid (v)
till statsrådet Mats Odell (kd)
Det har kommit till min kännedom att den pågående utredningen om allmännyttans villkor kommer att föreslå så kallad efterfrågestyrd hyra. Av den information som jag tagit del av framgår att detta i praktiken innebär marknadshyror.
Fastighetsekonomen Hans Lind uppskattar att hyrorna i attraktiva områden i Stockholm och andra storstäder kommer att höjas ca 30–40 procent. Syftet är att minska bostadsköerna. De människor som inte har råd att betala de högre hyrorna förväntas helt enkelt lämna bostadsköerna. Samtidigt har regeringen avskaffat alla investeringsstöd till nybyggnation av hyresrätter. Sammantaget med det minskade nybyggandet och utförsäljningen av allmännyttan riskerar den ovan nämnda utredningens förslag att helt sänka hyresrätten som upplåtelseform. Om förslaget om marknadshyror leder till lagstiftning kommer låginkomsttagare, arbetslösa och ungdomar och människor som redan är hemlösa att ytterligare marginaliseras på bostadsmarknaden. Attraktiva områden riskerar att i ännu högre utsträckning bli segregerade enklaver där endast de med högre inkomster kan bo. Det stora flertalet människor kommer däremot att förvisas till bostäder i städernas ytterområden där det redan i dag i många fall råder bostadsbrist. Det är märkligt att regeringen genom att utesluta alla människor utan hög inkomst från bostadsköerna tror sig kunna lösa problemet med bostadsbristen.
Med anledning av ovanstående vill jag ställa följande frågor till statsrådet:
1. Hur avser statsrådet att genom marknadshyror lösa problemet med bristen på hyresrätter med rimliga hyror?
2. Hur avser statsrådet att garantera att relevanta kriterier för vad som utgör bruksvärdet i stället för bristen på hyresrätter ska avgöra hyresnivåerna i framtiden?
Debatt
(13 Anföranden)Interpellationsdebatt 2007/08:389
Webb-tv: Marknadshyror
Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2007/08:82 Tisdagen den 25 marsProtokoll 2007/08:82 8 § Svar på interpellation 2007/08:389 om marknadshyror
Protokoll från debatten
Anf. 37 Mats Odell (Kd)
Anf. 38 Egon Frid (V)
Anf. 39 Lars Tysklind (Fp)
Anf. 40 Andreas Norlén (M)
Anf. 41 Hillevi Larsson (S)
Anf. 42 Mats Odell (Kd)
Anf. 43 Egon Frid (V)
Anf. 44 Lars Tysklind (Fp)
Anf. 45 Andreas Norlén (M)
Anf. 46 Hillevi Larsson (S)
Anf. 47 Mats Odell (Kd)
Anf. 48 Egon Frid (V)
Anf. 49 Mats Odell (Kd)
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.



