Marknadshyror i expansiva områden
Interpellation 2008/09:14 av Eriksson, Alf (s)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2008-09-25
- Anmäld
- 2008-09-26
- Besvarad
- 2008-10-14
- Sista svarsdatum
- 2008-10-16
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 25 september
Interpellation
2008/09:14 Marknadshyror i expansiva områden
av Alf Eriksson (s)
till statsrådet Mats Odell (kd)
För en tid sedan presenterades utredningen om allmännyttan och hyrorna. Allmännyttans hyresledande roll föreslås upphöra och i praktiken införs marknadshyror.
Halland är ett expansivt län med den procentuellt snabbaste befolkningstillväxten i landet. Redan nu märks att den stora efterfrågan på bostäder driver upp boendepriserna eftersom det är attraktivt att bo i Halland. En stor del av befolkningen pendlar ut till högavlönade arbeten, medan de som arbetar inom servicenäringarna för den välsituerade delen av befolkningen inte får lönen att räcka till de allt högre hyreskostnaderna. En utveckling mot mer marknadshyror skulle sannolikt påskynda denna utveckling så att bara högavlönade får råd att bo i det attraktiva Halland. Konsekvenserna blir inte bara segregerade områden, utan hela län kan komma att omfattas.
Problemet blir särskilt stort för ungdomar som inte kan få tag i sin första lägenhet till en, för de flesta, överkomlig hyra.
Min fråga är:
Vad tänker statsrådet vidta för åtgärder så att den framtida hyressättningen inte diskriminerar befolkningen med normala inkomster?
Debatt
(11 Anföranden)Interpellationsdebatt 2008/09:14
Webb-tv: Marknadshyror i expansiva områden
Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2008/09:12 Tisdagen den 14 oktoberProtokoll 2008/09:12 8 § Svar på interpellation 2008/09:14 om marknadshyror i expansiva områden
Protokoll från debatten
Anf. 42 Mats Odell (Kd)
Anf. 43 Alf Eriksson (S)
Anf. 44 Börje Vestlund (S)
Anf. 45 Egon Frid (V)
Anf. 46 Mats Odell (Kd)
Anf. 47 Alf Eriksson (S)
Anf. 48 Börje Vestlund (S)
Anf. 48 Börje Vestlund (S)
Anf. 49 Mats Odell (Kd)
Anf. 50 Alf Eriksson (S)
Anf. 51 Mats Odell (Kd)
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.


