Höjda försäkringspremier vid betalningsanmärkning
Interpellation 2007/08:181 av Frid, Egon (v)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2007-11-19
- Anmäld
- 2007-11-20
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar fördröjt anmält
- 2007-11-29
- Sista svarsdatum
- 2007-12-03
- Besvarad
- 2007-12-11
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 19 november
Interpellation
2007/08:181 Höjda försäkringspremier vid betalningsanmärkning
av Egon Frid (v)
till justitieminister Beatrice Ask (m)
Det har kommit till min kännedom att minst två försäkringsbolag valt att höja premierna för bilförsäkringar för människor med betalningsanmärkningar. Från och med årsskiftet är höjda premier för samma grupp att vänta då det gäller hem‑, villa- och fritidshusförsäkringar. Jag befarar att flera försäkringsbolag kommer att följa detta exempel. Försäkringsbolagen menar att människor med betalningsanmärkningar generellt betalar premier som inte motsvarar deras skador vilket gör att de måste höja avgiften. Försäkringsbolagens nya praxis leder till att en stor grupp människor, varav många redan har ekonomiska problem till följd av överskuldsättning, får avsevärt höjda premier för vanliga försäkringar. Detta kan leda till att vissa av de drabbade tvingas att avstå från exempelvis hemförsäkring därför att de helt enkelt inte har råd att betala den höjda premien. Försäkringsbolagens agerande är även oacceptabelt utifrån helt andra aspekter än att människor riskerar att stå utan viktiga försäkringar. Enligt min mening ska alla försäkringstagare ha rätt att teckna vanliga försäkringar på lika villkor oavsett om de har betalningsanmärkningar eller ej.
Med anledning av vad som anförts vill jag ställa följande frågor till ministern:
1. Vad avser ministern att göra för att människor med betalningsanmärkningar ska kunna teckna försäkringar på lika villkor som alla andra?
2. Vad avser ministern att göra för att sätta stopp för försäkringsbolagens orimliga höjning av försäkringspremier för godtyckligt utvalda grupper av människor?
Debatt
(9 Anföranden)Interpellationsdebatt 2007/08:181
Webb-tv: Höjda försäkringspremier vid betalningsanmärkning
Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2007/08:41 Tisdagen den 11 decemberProtokoll 2007/08:41 10 § Svar på interpellation 2007/08:181 om höjda försäkringspremier vid betalningsanmärkning
Protokoll från debatten
Anf. 70 Beatrice Ask (M)
Anf. 71 Egon Frid (V)
Anf. 72 Anti Avsan (M)
Anf. 73 Beatrice Ask (M)
Anf. 74 Egon Frid (V)
Anf. 75 Anti Avsan (M)
Anf. 76 Beatrice Ask (M)
Anf. 77 Egon Frid (V)
Anf. 78 Beatrice Ask (M)
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

