hälsorisk av strålning från mobill

Interpellation 2004/05:392 av Pålsson, Chatrine (kd)

Interpellationen är besvarad

Händelser

Anmäld
2005-02-16
Inlämnad
2005-02-16
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Svar fördröjt anmält
2005-03-01
Sista svarsdatum
2005-03-09
Besvarad
2005-03-15

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

Interpellationen

den 16 februari

Interpellation 2004/05:392

av Chatrine Pålsson (kd) till socialminister Berit Andnor om hälsorisk av strålning från mobill

En irländsk läkargrupp, Irish Doctors Environmental Association (IDEA) som består av Irlands 30 främsta läkare och arbetar i samarbete med WHO, menar att de fått fram bevis för hur strålning från mobiltelefoner påverkar människor. Enligt läkargruppen kan symtom såsom illamående, huvudvärk, yrsel, utmattning, förvirring, humörsvängningar, klumpighet, ringande ljud i öronen och stickningar i huvudet, visa sig.

En EU-studie av tolv forskargrupper har fått fram att mobilstrålning orsakar skador på arvsmassan i form av DNA-brott. I Sverige har ett forskarteam publicerat en studie som fäster uppmärksamheten på ökad risk för hörselnervstumör.

Mobiltelefoner kan således vara farliga för barn och föräldrar måste ta sitt ansvar. För att föräldrar ska kunna ta sitt ansvar måste information ges exempelvis i form av varningstext på mobiltelefonerna.

Statens strålningsinstitut (SSI) hävdar att mobilerna är ofarliga eftersom de ligger under de rekommendationsnivåer som, häpnadsväckande nog, industrin själv varit med och tagit fram. Staten genom miljöminister Lena Sommestad menar att en informationstext, men absolut inga varningstexter, bör följa med i paketet när man köper en ny mobiltelefon.

WHO uppmanar alla länder att nationellt satsa på forskningsprogram om hur de elektromagnetiska fälten påverkar hälsan.

Med anledning av detta frågar jag statsrådet:

Hur avser statsrådet att verka för att forskningsprogram startas?

Avser statsrådet att verka för att information ges om riskerna för barn vid användandet av mobiltelefon?

Avser statsrådet att vidta åtgärder för att den totala strålning i vardagslivet, som särskilt våra barn utsätt för, aktualiseras och riskbedöms?

Debatt

(0 Anföranden)

Dokument från debatten

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.