gränsdragningen mellan lotteri och tävling

Interpellation 1999/2000:258 av Hansson , Roy (m)

Interpellationen är besvarad

Händelser

Inlämnad
2000-02-24
Anmäld
2000-03-07

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

Interpellationen

den 24 februari

Interpellation 1999/2000:258

av Roy Hansson (m) till finansminister Bosse Ringholm om gränsdragningen mellan lotteri och tävling

"Vem vill bli miljonär?"

Rubriken är namnet på ett populärt TV-program, där deltagarna genom att uppvisa breda kunskaper har möjlighet att vinna pengar.

Lotteriinspektionen har av någon anledning i ett beslut den 21 februari 2000 betraktat programmet som lotteri, och förelagt TV-företaget att omedelbart upphöra med programmet.

Det märkliga är att Lotteriinspektionen i sin bedömning av programmet anför: "Programmet bygger i sin helhet på att deltagarna, när denne skall besvara frågorna i vart och ett av delavsnitten, har att välja mellan olika svarsalternativ".

Enligt min uppfattning går det inte tydligare än så att beskriva att det är den tävlandes kunskaper som genom att välja rätt alternativ är helt avgörande för utgången.

Förfaringssättet att välja rätt alternativ är det sätt som högskoleprov, körkortsprov m.m. genomförs på, utan att detta betraktas som lotteri.

Möjligheten att gissa rätt alternativ ett av fyra i 15 frågor måste anses som i det närmaste uteslutet och kan därför inte utgöra grund för Lotteriinspektionens ställningstagande.

För lotteri gäller att verksamheten ska grunda sig på lottning, gissning eller liknande. Jag anser inte att reglerna för "Vem vill bli miljonär" har detta som grund, utan för att lyckas i såväl kvalificering som tävling krävs omfattande och allmänna kunskaper.

Enligt vad jag erfarit har skattemyndigheten inte ansett programmet som lotteri utan som en tävling. Detta innebär att det är den tävlande som beskattas vad gäller inkomstskatt. Hade skattemyndigheten betraktat verksamheten som lotteri skulle arrangören, dvs. TV-företaget varit skyldigt svara för hela skatteinbetalningen.

Mot bakgrund av ovanstående vill jag fråga:

Vilka åtgärder avser finansministern vidta för att liknande händelser inte ska upprepas i framtiden?

Vilka åtgärder avser finansministern vidta så att olika statliga myndigheter inte kommer till helt olika slutsatser som i detta fall, och därmed skapar svårigheter för företag och enskilda?

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.