Förbud mot industriellt framställda transfetter
Interpellation 2007/08:390 av Lindholm, Jan (mp)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2008-02-12
- Inlämnad
- 2008-02-12
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar fördröjt anmält
- 2008-02-20
- Sista svarsdatum
- 2008-03-04
- Besvarad
- 2008-03-11
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 12 februari
Interpellation
2007/08:390 Förbud mot industriellt framställda transfetter
av Jan Lindholm (mp)
till integrations- och jämställdhetsminister Nyamko Sabuni (fp)
Jag har motionerat om förbud mot industriellt framställda transfetter i livsmedel alltsedan jag hösten 2004 blev riksdagsledamot. Forskningsläget har enligt min uppfattning varit ganska klart. Det har funnits tillräckligt med kunskap för att med hänvisning till försiktighetsprincipen välja bort en trolig och allvarlig risk.
Danmark har under dessa år steg för steg skärpt sina restriktioner inom ramen för vad som är möjligt för ett EU-land. I USA har förbud mot industriellt framställda transfetter introducerats på lokal nivå för att sedan bli en fråga på delstatsnivå.
I Sverige har dock Livsmedelsverket hänvisat till det positiva samarbete man har med livsmedelsindustrin och det faktum att användningen av transfetter i livsmedel har sjunkit i Sverige.
Nu har forskning i USA visat på nya anledningar att förbjuda dessa produkter. Det är inte längre bara ett hot mot folkhälsan att stoppa in industriellt framställda transfetter i våra livsmedel; produkterna bidrar numera även till ökad risk för cancer. Mot bakgrund av detta känns det naturligt att med en interpellationsdebatt åter aktualisera problematiken.
Min fråga till ministern är därför om ministern har för avsikt att mot bakgrund av ny kunskap kring industriellt framställda transfetter i livsmedel vidta någon åtgärd antingen konkret för att minska riskerna för vår befolkning eller för att förbättra vårt svenska beslutsunderlag för diskussion av den linje ansvarig myndighet intar.
Debatt
(11 Anföranden)Interpellationsdebatt 2007/08:390
Webb-tv: Förbud mot industriellt framställda transfetter
Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2007/08:76 Tisdagen den 11 marsProtokoll 2007/08:76 13 § Svar på interpellation 2007/08:390 om förbud mot industriellt framställda transfetter
Protokoll från debatten
Anf. 62 Eskil Erlandsson (C)
Anf. 63 Jan Lindholm (Mp)
Anf. 64 Gunvor G Ericson (Mp)
Anf. 65 Hillevi Larsson (S)
Anf. 66 Eskil Erlandsson (C)
Anf. 67 Jan Lindholm (Mp)
Anf. 68 Gunvor G Ericson (Mp)
Anf. 69 Hillevi Larsson (S)
Anf. 70 Eskil Erlandsson (C)
Anf. 71 Jan Lindholm (Mp)
Anf. 72 Eskil Erlandsson (C)
Intressenter
Frågeställare
Ställd till
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.


