Fastighetsskattens effekter
Interpellation 2007/08:660 av Stenberg, Hans (s)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2008-05-08
- Inlämnad
- 2008-05-08
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar fördröjt anmält
- 2008-05-22
- Sista svarsdatum
- 2008-05-22
- Besvarad
- 2008-06-23
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 8 maj
Interpellation
2007/08:660 Fastighetsskattens effekter
av Hans Stenberg (s)
till finansminister Anders Borg (m)
Enligt den beräkning som Villaägarnas Riksförbund har låtit SCB göra beräknas en stor del av fastighetsägarna med relativt låga taxeringsvärden få en höjd fastighetsskatt 2009. Undersökningen visar att 58 procent av de hus som hittills har haft en låg skatt, under 6 000 kronor per år, nu får en höjd skatt.
De fastighetsägare som har dyra villor drabbas däremot inte av motsvarande skattehöjning eftersom taket på 6 000 kronor gör att de bara får en marginell kostnadsökning genom uppräkning av index.
Den höjda skatten drabbar de allra flesta småhusägare i Västernorrland. 93 procent av länets småhusägare får höjd fastighetsskatt.
I Kramfors, Sollefteå och Ånge får 100 procent av småhusägarna höjd skatt medan ingen fastighetsägare i kommuner som Lidingö, Danderyd, Nacka och Täby får någon höjning av fastighetsskatten.
Ett småhus i till exempel Lidingö, Danderyd, Nacka eller Täby är en god investering för ägarna. Köp av ett småhus i glesbygden kan däremot av vara en så osäker affär att det ibland är svårt att få lån till husköpet. Ändå anser regeringen att en husägare i Ånge ska betala samma fastighetsskatt som en ägare av en lyxvilla i Danderyd.
Jag vill därför fråga finansministern:
Vilka åtgärder avser finansministern att vidta för att rätta till den uppenbart orättvisa fastighetsskatten?
Debatt
(0 Anföranden)Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2007/08:134 Måndagen den 23 juniProtokoll 2007/08:134 3 § Svar på interpellationerna 2007/08:650, 654, 655 och 660 om fastighetsskattens effekter
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

