Fastighetsskatten
Interpellation 2005/06:16 av Sjösten, Ulf (m)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2005-09-22
- Anmäld
- 2005-09-27
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar fördröjt anmält
- 2005-09-30
- Sista svarsdatum
- 2005-10-10
- Besvarad
- 2005-10-18
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 22 september
Interpellation 2005/06:16 av Ulf Sjösten (m) till finansminister Pär Nuder (s)
Fastighetsskatten
I Sverige krävs det gott om pengar för att äga hus, inte minst för att betala fastighetsskatten.
Nästa år höjs taxeringsvärdena för fastigheter i Sverige. I min hemkommun Borås beräknas höjningarna i vissa fall bli 35 %.
Det är alltså inte bara kustnära fastigheter som drabbas av stora höjningar av taxeringsvärdena nästa år.
Den orättvisa fastighetsskatten skapar återigen oro och frustration hos många egnahemsägare i Sverige. Man förstår med rätta inte varför man ska betala mer i skatt för sitt eget boende på grund av att några av grannarna har sålt sina fastigheter.
Man förstår med rätta inte varför man kan tvingas att sälja sitt hem för att betala skatt på pengar som man inte har i handen.
De som drabbas är i första hand människor med små ekonomiska marginaler och de som valt att satsa en större del av sin privatekonomi på det egna boendet.
Vilka åtgärder avser finansministern att vidta för att förhindra att människor tvingas flytta från sina hem som en följd av höjningarna av taxeringsvärdena nästa år?
Debatt
(21 Anföranden)Interpellationsdebatt 2005/06:16
Webb-tv: Fastighetsskatten
Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2005/06:16 Tisdagen den 18 oktoberProtokoll 2005/06:16 10 § Svar på interpellation 2005/06:16 om fastighetsskatten
Protokoll från debatten
Anf. 41 Pär Nuder (S)
Anf. 42 Ulf Sjösten (M)
Anf. 43 Inger René (M)
Anf. 44 Jörgen Johansson (C)
Anf. 45 Anne-Marie Pålsson (M)
Anf. 46 Gunnar Andrén (Fp)
Anf. 47 Per Landgren (Kd)
Anf. 48 Lars Tysklind (Fp)
Anf. 49 Nina Lundström (Fp)
Anf. 50 Pär Nuder (S)
Anf. 51 Ulf Sjösten (M)
Anf. 52 Inger René (M)
Anf. 53 Anne-Marie Pålsson (M)
Anf. 54 Gunnar Andrén (Fp)
Anf. 55 Per Landgren (Kd)
Anf. 56 Lars Tysklind (Fp)
Anf. 57 Kerstin Lundgren (C)
Anf. 58 Pär Nuder (S)
Anf. 59 Ulf Sjösten (M)
Anf. 60 Kerstin Lundgren (C)
Anf. 61 Pär Nuder (S)
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.




