Ett oberoende råd
Interpellation 2007/08:267 av Jansson, Eva-Lena (s)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-12-06
- Inlämnad
- 2007-12-06
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar fördröjt anmält
- 2007-12-19
- Sista svarsdatum
- 2007-12-20
- Besvarad
- 2008-01-15
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 6 december
Interpellation
2007/08:267 Ett oberoende råd
av Eva-Lena Jansson (s)
till statsrådet Mats Odell (kd)
Regeringen tillsatte i september en ny myndighet, Rådet för statligt ägande, vars uppgift är att fungera som ett stöd vid regeringens beredning av försäljningsbeslut. Ledamöterna i rådet ska i kraft av egen kompetens och oberoende utvärdera och ge råd om de förslag om minskat ägande i statens bolag som Regeringskansliet föreslår.
Den första ordföranden för rådet och tidigare vd för Carnegie lämnade sitt uppdrag den 1 oktober efter att Finansinspektionen i en rapport riktat kraftig kritik mot investmentbanken Carnegie. Den 16 november presenterade statsrådet Mats Odell en ny ordförande och två nya ledamöter att ingå i rådet.
Redan när det så kallade utförsäljningsrådet presenterades restes frågor om risken för jävsituationer, detta då merparten av ledamöterna i rådet är delägare i eller företräder företag som är konkurrenter i eller intressenter av de statliga bolag som regeringen har för avsikt att sälja. Trots den förnyelse av rådet som nu har skett har det ändå tillkommit nya jävsituationer. Därav följande frågor:
På vilket sätt avser statsrådet Odell att inhämta oberoende råd vid utförsäljningen av statliga bolag från ett utförsäljningsråd där merparten är jävig?
Avser statsrådet Odell att utöka rådet med ytterligare ledamöter för att minska risken för jävsituationer?
Debatt
(0 Anföranden)Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2007/08:51 Tisdagen den 15 januariProtokoll 2007/08:51 5 § Svar på interpellationerna 2007/08:253 och 267 om rådet för minskat statligt ägande
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

