Energianvändning i bostadssektorn
Interpellation 2007/08:364 av Valtersson, Mikaela (mp)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Inlämnad
- 2008-02-01
- Anmäld
- 2008-02-12
- Besvarad
- 2008-02-19
- Sista svarsdatum
- 2008-02-22
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 1 februari
Interpellation
2007/08:364 Energianvändning i bostadssektorn
av Mikaela Valtersson (mp)
till näringsminister Maud Olofsson (c)
Bostadssektorn står i dag för en stor del av energianvändningen i Sverige. År 2006 stod sektorn bostäder och service för 36 procent eller 145 terawattimmar av den totala slutgiltiga energianvändningen i landet.
Energianvändningen inom sektorn har varit ungefär konstant sedan 1970- talet. Den kraftiga energieffektivisering som skett har motverkats av större bostadsyta, större produktion och befolkningstillväxt.
Det finns även fortsättningsvis en stor potential för effektivisering i sektorn. I Energimyndighetens långtidsprognos förväntas fortsatt stora effektiviseringar. I miljonprogrammen förväntas till exempel en effektivisering om 40–60 procent under den kommande tioårsperioden. I de flesta fall är åtgärderna ekonomiskt lönsamma. En del av effektiviseringen kommer att ske spontant, annat kräver troligen tillkommande styrmedel. Även i det övriga fastighetsbeståndet finns stor potential för effektivisering.
Samtidigt förväntas inte energianvändningen i sektorn totalt sett minska nämnvärt. Energimyndigheten förväntar sig en minskning med ungefär 2 terawattimmar till 2015. Detta motsvarar en minskning av energianvändningen med 1,4 procent. I Naturvårdsverkets rapport Tvågradersmålet i sikte, som tar fasta på olika scenarier för hur Sverige kan nå de utsläppsminskningar av koldioxid som är nödvändiga för att nå tvågradersmålet, prognostiseras den uppvärmda ytan per person att öka med 30 procent till 2050 om dagens utvecklingstrender inte bryts. Bryts denna trend kan effektiviseringar inom bostadssektorn medföra att energiresurser totalt sett frigörs från sektorn – energiresurser som kan användas för att minska koldioxidutsläpp till exempel genom att tillgängligt biobränsle i större utsträckning används för elproduktion.
1. Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att fullt ut realisera den energieffektiviseringspotential som finns i bostadssektorn?
2. Vilka åtgärder avser ministern att vidta för att totalt sett minska energianvändningen inom bostadssektorn?
Debatt
(10 Anföranden)Interpellationsdebatt 2007/08:364
Webb-tv: Energianvändning i bostadssektorn
Dokument från debatten
- Riksdagens snabbprotokoll 2007/08:67 Tisdagen den 19 februariProtokoll 2007/08:67 8 § Svar på interpellation 2007/08:364 om energianvändning i bostadssektorn
Protokoll från debatten
Anf. 14 Maud Olofsson (C)
Anf. 15 Mikaela Valtersson (Mp)
Anf. 16 Gunnar Andrén (Fp)
Anf. 17 Maud Olofsson (C)
Anf. 18 Mikaela Valtersson (Mp)
Anf. 19 Gunnar Andrén (Fp)
Anf. 20 Jan Andersson (C)
Anf. 21 Maud Olofsson (C)
Anf. 22 Mikaela Valtersson (Mp)
Anf. 23 Maud Olofsson (C)
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.


