De arbetssökandes möjligheter till utbildning

Interpellation 2008/09:584 av Österberg, Sven-Erik (s)

Interpellationen är besvarad

Händelser

Inlämnad
2009-08-13
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Anmäld
2009-08-20
Svar fördröjt anmält
2009-08-20
Sista svarsdatum
2009-08-27
Besvarad
2009-09-10

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

Interpellationen

den 13 augusti

Interpellation

2008/09:584 De arbetssökandes möjligheter till utbildning

av Sven-Erik Österberg (s)

till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m)

I SCB:s junimätning var 503 000 personer arbetslösa, 87 000 fler än i juni förra året. Antalet arbetade timmar minskade med 3 procent. Enligt prognoser från bland annat Arbetsförmedlingen kommer arbetslösheten att öka framöver.

Många av de arbetslösa behöver ny eller kompletterande utbildning för att kunna ha en chans att konkurrera om jobb på framtidens arbetsmarknad. I detta läge har regeringen dragit ned på den yrkesinriktade arbetsmarknadsutbildningen och på antalet platser inom komvux.

Jag vill därför fråga arbetsmarknadsministern:

Vilka initiativ avser statsrådet att ta för att fler arbetslösa ska få möjlighet till arbetsmarknadsutbildning eller annan utbildning som kan ge de arbetslösa ökad konkurrenskraft på framtidens arbetsmarknad?

Hur stor andel av de arbetslösa bedömer statsrådet kommer att kunna erbjudas utbildning under det andra halvåret 2009 och 2010?

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta i syfte att de arbetslösa ska delta i någon form av utbildning?

Debatt

(0 Anföranden)

Dokument från debatten

Intressenter

Interpellationer

Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.