Bonus till direktörer i statliga bolag
Interpellation 2007/08:10 av Eriksson, Alf (s)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Anmäld
- 2007-09-20
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2007-09-20
- Svar fördröjt anmält
- 2007-09-25
- Sista svarsdatum
- 2007-10-04
- Besvarad
- 2007-10-16
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 20 september
Interpellation
2007/08:10 Bonus till direktörer i statliga bolag
av Alf Eriksson (s)
till näringsminister Maud Olofsson (c)
De statliga bolagen representerar mycket stora värden och spelar viktiga roller på de marknader där de agerar. Det övergripande målet är att företagen ska skapa värde och infria uttryckta samhällsintressen. Bolagen ska ledas så att de uppnår både de ekonomiska och de samhälleliga målen och de ska agera så att förtroendet från allmänheten upprätthålls.
Anställningsvillkoren för ledande företrädare i de statliga bolagen är därför en viktig ägarfråga, närmare bestämt för regeringen. Det är därför oroande att regeringen nu aviserat att riktlinjerna för ersättningen till ledande befattningshavare i de statliga företagen ska revideras under hösten – särskilt då näringsministern vid tidigare tillfällen sagt sig vilja öppna för nya bonusavtal i de statliga företagen, en möjlighet som den socialdemokratiska regeringen satte stopp för 2003.
Ett återinförande av bonusavtalen för ledande befattningshavare i de statliga företagen riskerar att ytterligare späda på bonushysterin i det svenska näringslivet. Bonusavtal med ledande företrädare i statliga bolag kommer dessutom inte att leda till mer välskötta bolag. Forskare har inte kunnat hitta några tydliga samband mellan förekomsten av bonusavtal och företagens resultatutveckling. Däremot riskerar de att leda till allvarliga tapp i förtroende för de statliga bolagen bland allmänheten. Statliga bolag borde agera förebilder för näringslivet och deras ersättningar till verkställande direktörer och andra ledande befattningshavare bör vara tydliga, kontrollerbara och försvarbara. Min fråga till näringsminister Maud Olofsson är därför:
Vilka målsättningar avser näringsministern att gagna genom att åter tillåta bonusavtal i de statliga företagen?
Debatt
(7 Anföranden)Interpellationsdebatt 2007/08:10
Webb-tv: Bonus till direktörer i statliga bolag
Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2007/08:10 Tisdagen den 16 oktoberProtokoll 2007/08:10 7 § Svar på interpellation 2007/08:10 om bonus till direktörer i statliga bolag
Protokoll från debatten
Anf. 1 Maud Olofsson (C)
Anf. 2 Alf Eriksson (S)
Anf. 3 Maud Olofsson (C)
Anf. 4 Alf Eriksson (S)
Anf. 5 Maud Olofsson (C)
Anf. 6 Alf Eriksson (S)
Anf. 7 Maud Olofsson (C)
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

