Arbetslöshet och aktivt idrottsutövande
Interpellation 2007/08:538 av Jansson, Eva-Lena (s)
Interpellationen är besvarad
Händelser
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Inlämnad
- 2008-03-31
- Anmäld
- 2008-04-01
- Svar fördröjt anmält
- 2008-04-11
- Sista svarsdatum
- 2008-04-14
- Besvarad
- 2008-04-22
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.
Interpellationen
den 31 mars
Interpellation
2007/08:538 Arbetslöshet och aktivt idrottsutövande
av Eva-Lena Jansson (s)
till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m)
I Umeå har Robert Edlund nekats a-kassa på grund av att han har ett kontrakt med en idrottsförening på division 2-nivå. Kammarrätten menar att han på grund att sitt kontrakt inte stått till arbetsmarknadens förfogande fullt ut och därmed inte har rätt till a-kassa – detta trots att mannen i fråga fullföljt alla de krav som ställs på en arbetssökande.
Tidigare i år har en annan arbetslös person, Mattias Wallgren, också nekats a-kassa på liknande grunder eftersom även han hade ett kontrakt med sin förening. I båda fallen stöder sig kammarrätten på en dom i Regeringsrätten i november 2007 där en fotbollsspelare i Brage, Mattias Pettersson, nekats rätt till ersättning från a-kassan.
I Sverige har vi en lång tradition av att uppmuntra föreningsliv och ideellt arbete. Skälen till det är flera. I grunden är det ett starkt skydd för demokratin att människor är organiserade på olika sätt och att civilsamhället är starkt. Men även för individen är föreningsliv och engagemang viktigt. Det handlar om att möta människor, att utvecklas, att hjälpa och bidra med den kraft man har, att ta hand om sin kropp, att få kontaktnät och att ha roligt. Arbetslösa har en förhöjd risk att få sämre hälsa, att drabbas av depressioner och bli isolerade. Att hålla sig aktiv ökar det egna välmåendet – dessutom ökar det möjligheten att få arbete. Via föreningsliv kan man få ett kontaktnät som är avgörande för möjligheterna att få arbete. Det kan öka ens egna kunskaper och erfarenheter och man kan bidra till det gemensamma och utvecklas trots att man inte har ett avlönat jobb.
Det finns i dag många exempel på idrottare, oavsett elit eller amatör, som förenar sitt utövande med heltidsarbete. Det borde vara rimligt att det ges möjlighet att fortsätta med detta idrottande även om personen skulle bli arbetslös utan att riskera avstängning från a-kassan.
Jag vill därför ställa följande fråga till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin:
Är arbetsmarknadsministern beredd att vidta åtgärder för att inte arbetslösa personer ska tvingas ge upp ett aktivt idrottsutövande?
Debatt
(5 Anföranden)Interpellationsdebatt 2007/08:538
Webb-tv: Arbetslöshet och aktivt idrottsutövande
Dokument från debatten
- Riksdagens protokoll 2007/08:100 Tisdagen den 22 aprilProtokoll 2007/08:100 16 § Svar på interpellation 2007/08:538 om arbetslöshet och aktivt idrottsutövande
Protokoll från debatten
Anf. 130 Sven Otto Littorin (M)
Anf. 131 Eva-Lena Jansson (S)
Anf. 132 Sven Otto Littorin (M)
Anf. 133 Eva-Lena Jansson (S)
Anf. 134 Sven Otto Littorin (M)
Intressenter
Frågeställare
Besvarad av
Interpellationer
Interpellationer är en typ av frågor som debatteras i kammaren nästan varje vecka. Ledamoten ställer interpellationen skriftligt till en minister i regeringen och får svar både skriftligt och muntligt av ministern som kommer till kammaren. Debatterna dokumenteras i kammarens protokoll.

