Några ändringar i riksdagsordningen

Framställning 2017/18:RS5

Framställningen är avslutad

Inlämnat av
Riksdagsstyrelsen
Tilldelat
Konstitutionsutskottet
Bordlagd:
2018-02-15
Inlämnad:
2018-02-15
Hänvisad:
2018-02-16
Motionstid slutar:
2018-03-01
Sammanfattning
I framställningen föreslår riksdagsstyrelsen ändringar i riksdagsordningen (RO) och lagen (2011:745) med instruktion för Riksdagsförvaltningen. Förslagen gäller frågor som har identifierats under uppföljningen av den nya RO som trädde i kraft 2014.
När det gäller RO föreslås att valet av talman ska genomföras med acklamation om det bara finns en nominerad kandidat.
I fråga om interpellationsdebatter föreslås en ändring när det gäller övriga talares rätt att anmäla sig till debatterna. För att anpassa RO till rutiner som i praktiken har gällt sedan riksmötet 2004/05 föreslås dessutom en ändring i bestämmelsen om fastställande av vid vilket sammanträde ett interpellationssvar ska lämnas.
Det föreslås ett förtydligande av att suppleanter inte ska utses för ledamöterna i Riksdagens
Visa hela dokumentet

Förslagspunkter (2)

Det här är en framställning

En framställning är ett förslag till riksdagen från ett riksdagsorgan. Exempel på riksdagsorgan är Riksrevisionen, Justitieombudsmannen, riksdagsstyrelsen och Riksbanken. Vill du se förslag och beslut kopplade till framställningen hittar du det i betänkanden längre ner på sidan.