Riksrevisionens styrelses framställning angående den offentliga arbetsförmedlingen

Framställning / redogörelse 2006/07:RRS15

bereds i utskott

Inlämnat av
Riksrevisionens styrelse
Tilldelat
Arbetsmarknadsutskottet

Händelser

Inlämning
2006-12-19
Bordläggning
2006-12-20
Inlämning
2006-12-20
Hänvisning
2006-12-21
Motionstid slutar
2007-01-18
Sammanfattning

Riksrevisionen har granskat den offentliga arbetsförmedlingens effektivitet samt dess roll i matchningen mellan arbetssökande och lediga jobb. Resultatet av granskningen har redovisats i rapporten
Den offentliga arbetsförmedlingen
(RiR 2006:22).
Granskningen visar att det finns omfattande brister i den statliga arbetsförmedlingen. Arbetsförmedlingen har fått minskad betydelse i matchningspro­cessen, bland annat som följd av en minskad andel av de lediga platserna och försämrad förmåga att ge information om lediga jobb. Arbetsgivarkontakter har inte prioriterats av AMS under de senaste fem åren, trots att vikten av sådana kontakter har betonats av rege­ringen. Placeringar i arbetsmarknadspolitiska program tar i anspråk en stor del av arbetsförmedlingens resurser.

Förslagspunkter (1)

  • 0
    Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad styrelsen anfört om att regeringen tar initiativ till en genomgripande översyn av den statliga arbetsförmedlingens roll och arbetsformer.
    Behandlas i

    Betänkande 2006/07:AU13
    Utskottets förslag
    Avslag
    Kammarens beslut
    Avslag

Följdmotioner (2)

Behandlas i betänkande (1)