Fredagen den 18 december 2009

EU-nämndens uppteckningar 2009/10:19

EU-nämndens uppteckningar

I EU-nämndens uppteckningar står det vad som sagts under nämndens sammanträden. Uppteckningarna publiceras ungefär två veckor efter sammanträdet.

DOC
PDF

1 §  Samråd inför informellt möte i Europeiska rådet den 18 december 2009

Statssekreterare Gustaf Lind

Anf.  1  ORDFÖRANDEN:

Jag förklarar detta telefonsammanträde öppnat.

Som ni vet pågår Köpenhamnsmötet. Där finns nu alla stats- och regeringschefer i Europeiska rådet-kretsen. Vi förvarnades vid samrådet i morse om att det kunde bli ett extra möte, om det var nödvändigt, och det är just det som EU-ordföranden och Angela Merkel nu har kallat till. På mycket kort varsel fick vi möjlighet att fullgöra den samrådsskyldighet som finns när det är möten i Europeiska rådet. Det är inget formellt möte, och såvitt jag förstår ska det på kort varsel ges information och hållas konsultationer. Därmed gavs denna möjlighet att samråda via telefon med statssekreterare Gustaf Lind, som är i Köpenhamn tillsammans med statsministern.

Nämnden har fått en hemlig handling, ett underlag till det så kallade Copenhagen Accord, som presenteras vid konferensen. Ingen av ledamöterna har hunnit läsa det, och vi ska alldeles strax av statssekreterare Lind få en kort redogörelse av innehållet. Jag har inte heller hunnit läsa det, men vi har alla under dagen följt med i rapporteringen.

Som bakgrund till mötet i dag och inför mötet i Köpenhamn fanns sedan länge beslut i Europeiska rådet och därtill inför förhandlingarna mandat från både miljö- och jordbruksutskottet och EU-nämnden. Vi sågs ju senast i morse då vi konstaterade att det inte fanns särskilt mycket nytt att säga om mötet eftersom stats- och regeringscheferna kom dit just i dag.

Nu har vi statssekreteraren i telefon och jag vill då säga att vi är tacksamma att på kort varsel och mitt i förhandlingarna få denna möjlighet att samråda inför det möte som ska hållas på stats- och regeringschefsnivå i Europeiska rådet-kretsen.

Anf.  2  Statssekreterare GUSTAF LIND:

Jag kan berätta att vi just nu sitter i förhandlingar om det som förhoppningsvis kan bli någon form av sluttext till en överenskommelse i Köpenhamn. Det blev ett uppehåll i förhandlingarna och då beslutade statsministern att man skulle genomföra ett EU-koordineringsmöte med de stats- och regeringschefer som är närvarande, och i vissa fall ministrar för de länder som inte är det. Detta görs för att uppdatera dem beträffande läget.

Jag kan säga något om läget rent allmänt. Vi har försökt skicka hem ett dokument som vi fått med den paraplytext som det danska ordförandeskapet presenterar. Det är den som ligger till grund för diskussionen på det koordineringsmöte som nu äger rum. Förhandlingarna här i Köpenhamn, det som presenteras på koordineringsmötet, går för närvarande i olika spår. Det finns ett miljöministerförhandlarspår och ett spår med stats- och regeringschefer från 25–30 länder. Både de stora utvecklingsländerna, de stora länderna, mindre ö-länder och andra försöker nu hamra ut en text.

Förhandlingarna har, som ni kunnat se i medierna, varit mycket svåra. De har varit extremt komplicerade, och många procedurfrågor har använts i ett ganska besvärligt spel, skulle jag vilja säga. Det har blivit ont om tid nu på slutet. Enligt planen skulle konferensen vid det här laget ha varit färdig, men gruppen sitter ännu och arbetar.

Anledningen till att vi har ett uppehåll är att Kina och Indien blockerar texten. De kan inte acceptera skrivningar som det danska ordförandeskapet lagt fram i det danska ordförandeskapsdokumentet, som nämner utsläppsreduktioner till 2050, alltså att man ska ha uppnått 50 procents utsläppsreduktioner till 2050.

Nu har det alltså blivit en paus, vilket betyder att den kinesiska förhandlaren – som inte är premiärminister Wen, även om han är närvarande här – som är med på det mötet och konsulterar. Det är möjligt att man också konsulterar andra parter. Statsministern passar därför på att informera de av EU:s stats- och regeringschefer som inte är med i förhandlingarna i den mindre gruppen om läget.

Som jag nämnde är det först och främst frågan om reduktionsåtagandena som just nu blockeras. Antingen hittar man en lösning och då blir det bra, eller så gör man inte det och då blir det desto sämre. Det är helt kort det som det informeras om på mötet. Det har funnits en diskussion om en eskalering från 20 till 30 procent, och det är möjligt att någon medlemsstat tar upp den frågan.

Som ni känner till handlar det om att EU, när andra länder gör jämförbara åtaganden, erbjudit sig att gå från 20 procents reduktion till 30 procent. Det finns alltså en sådan möjlighet, men den frågan är inte på dagordningen så att säga, utan först och främst är det ett informationsmöte.

Anf.  3  ORDFÖRANDEN:

Jag konstaterar att det är när stats- och regeringschefskretsen i EU träffas som samrådsskyldigheten träder in. Dock är vi förstås nyfikna på om EU planerar att göra något nytt, men jag förstår av statssekreteraren att det handlar om information om läget utifrån gällande förhandlingsupplägg och positioner.

Anf.  4  Statssekreterare GUSTAF LIND:

Ja, just det.

Anf.  5  ORDFÖRANDEN:

Då tackar vi för informationen och för möjligheten att samråda eftersom möten, oavsett beslut, kräver samråd.

Vill någon ledamot kommentera något?

Anf.  6  HOLGER GUSTAFSSON (kd):

Ska vi räkna med att det kan bli ytterligare ett möte framåt kvällen om det går väl eller om det är någon ståndpunkt som ska antas?

Anf.  7  ORDFÖRANDEN:

Vi börjar i sak och tar formfrågan alldeles strax. Kan statssekreteraren ge oss något slags prognos om vad ni tror händer i eftermiddag och i kväll?

Anf.  8  Statssekreterare GUSTAF LIND:

Det är väldigt svårt att ge en prognos. Jag utesluter ingenting i den här processen. Vi förhandlade genom natten och fortsätter i dag. Det är det danska ordförandeskapet som håller i taktpinnen för utvecklingen, men självklart anpassar vi EU:s förhandlingstaktik och annat efter hur de lägger upp saker och ting.

Anf.  9  BENGT-ANDERS JOHANSSON (m):

Är det bekant när Obama lämnar mötet?

Anf.  10  Statssekreterare GUSTAF LIND:

Nej, han har delvis deltagit i förhandlingarna i den mindre gruppen i dag. Han var där när mötet bröt upp för cirka en halvtimme sedan.

Anf.  11  SUSANNE EBERSTEIN (s):

Det måste väl vara så att vi ska tacka för informationen, för vi har ju ståndpunkterna klara.

Anf.  12  ORDFÖRANDEN:

Ja, det är sant. Det är det vi kommer fram till i Stockholm också. Absolut är det så. Det är tydligt som statssekreteraren säger att EU vet vad EU tycker och informerar varandra om det. Att vi hoppas att detta ger resultat är också väl känt.

Vill någon ledamot ställa ytterligare frågor eller kommentera något? Nej.

Tror statssekreteraren att det finns behov av ytterligare information eller samråd?

Anf.  13  Statssekreterare GUSTAF LIND:

Jag kan inte utesluta att det kommer att bli ett ytterligare koordineringsmöte eller något annat i stats- och regeringschefskretsen beroende på vad som händer under kvällen eller natten.

Anf.  14  ORDFÖRANDEN:

I så fall får vi höras igen. Till dess tackar vi för detta tillfälle och önskar verkligen lycka till!

Härmed är samrådet avslutat.

Innehållsförteckning

1 §  Samråd inför informellt möte i Europeiska rådet den 18 december 2009 1

Anf.  1  ORDFÖRANDEN 1

Anf.  2  Statssekreterare GUSTAF LIND 1

Anf.  3  ORDFÖRANDEN 2

Anf.  4  Statssekreterare GUSTAF LIND 2

Anf.  5  ORDFÖRANDEN 3

Anf.  6  HOLGER GUSTAFSSON (kd) 3

Anf.  7  ORDFÖRANDEN 3

Anf.  8  Statssekreterare GUSTAF LIND 3

Anf.  9  BENGT-ANDERS JOHANSSON (m) 3

Anf.  10  Statssekreterare GUSTAF LIND 3

Anf.  11  SUSANNE EBERSTEIN (s) 3

Anf.  12  ORDFÖRANDEN 3

Anf.  13  Statssekreterare GUSTAF LIND 3

Anf.  14  ORDFÖRANDEN 3

EU-nämndens uppteckningar

I EU-nämndens uppteckningar står det vad som sagts under nämndens sammanträden. Uppteckningarna publiceras ungefär två veckor efter sammanträdet.