Skriftligt samråd med EU-nämnden om troliga A-punkter v. 20 samt en komplettering och en II-punkt som blev färdigförhandlad på Coreper II den 15 maj 2017 (rådsslutsatser om EU:s gemensamma strategi inom området säkerhet och försvar (EUGS).  Listan för Coreper I innehöll också en förväntad A-punkt so

EU-nämndens skriftliga samråd 2016/17

Skriftligt samråd med EU-nämnden om troliga A-punkter v. 20 samt en komplettering och en II-punkt som blev färdigförhandlad på Coreper II den 15 maj 2017 (rådsslutsatser om EU:s gemensamma strategi inom området säkerhet och försvar (EUGS).  Listan för Coreper I innehöll också en förväntad A-punkt som godkändes på mötet med Särskilda Jordbrukskommittén (SJK) den 15 maj 2017

Samrådet avslutades den 17 maj. Det fanns stöd för regeringens ståndpunkter.

Följande avvikande mening har inkommit från Sverigedemokraterna:

Sverigedemokraterna anmäler avvikande mening avseende dagordningspunkterna 5 och 7 på Coreper I, punkten 1 på Coreper II (både färdigbehandlat och kompletterande) samt punkterna 3 och 4 på Coreper II.

Följande avvikande mening har inkommit från Vänsterpartiet:

Ang, annoteringen avseende rådsslutsatser om EU:s gemensamma strategi inom området säkerhet och försvar (EUGS) : Vänsterpartiet meddelar avvikande mening gällande alla former av militariseringen av EU.