Handlingsplan för en ny institutssektor, del 3

Departementsserien 2007:39

Departementsserien

Departementsserien, Ds, är en serie av förslag som olika utredningar har lämnat till regeringen. Serien innehåller utredningar som regeringens departement har gjort.

PDF

Bilaga 1 till PROTOKOLL nr I 4

vid regeringssammanträde 2007-01-25

Näringsdepartementet

Arbetsgrupp med uppgift att ta fram en handlingsplan för en fortsatt utveckling av industriforskningsinstituten

Regeringen beslutar att det inom Regeringskansliet skall tillsättas en arbetsgrupp med uppgift att ta fram en handlingsplan för en fortsatt utveckling av industriforskningsinstituten. Handlingsplanen bör utgå ifrån de förslag som presenteras i den analys som professor Sverker Sörlin vid Kungl. Tekniska högskolan (KTH) har genomfört samt med beaktande av de synpunkter som framkommit vid den hearing som hölls 6 december 2006 liksom de skriftliga synpunkter som inkommit i ärendet (N2006/4962/ITFoU).

Arbetsgruppen skall i huvudsak ha följande uppgifter

•Ta fram förslag till struktur för en institutskoncern och nödvändiga underlag för en sådan.

•Föreslå hur ägandet i institutssektorn skall utformas.

•Föreslå hur finansieringen av instituten skall utformas och struktureras, löpande såväl som för kapitalisering.

•Föreslå principer för hur rollerna för universitet och högskola respektive institut skall identifieras.

•Ta fram en tidplan för genomförandet.

Bakgrund

Våren 2006 uppdrog regeringen åt KTH att analysera de industrirelevanta delarna av den svenska institutssektorn. I uppdraget ingick i första hand IRECO-instituten och Sveriges Tekniska Forskningsinstitut, SP, men också instituten IMEGO AB, Stiftelsen Skogsbrukets Forskningsinstitut (Skogforsk), IVL Svenska Miljöinstitutet AB (IVL), Institutet för jordbruks- och miljöteknik (JTI), Statens väg- och transportforskningsinstitut (VTI) och

Postadress Telefonväxel E-post: registrator@enterprise.ministry.se
103 33 Stockholm 08-405 10 00  
Besöksadress Telefax  
Jakobsgatan 26 08-411 36 16  

2

Totalförsvarets forskningsinstitut (FOI). Rapporten utarbetades av professor Sverker Sörlin.

I sin rapport föreslår Sörlin bildandet av en svensk nationell institutskoncern där så många som möjligt av de ovan nämnda statliga instituten ingår. Vissa åtgärder behöver vidtas för att möjliggöra bildandet av en sådan institutskoncern. Särskilt gäller detta för FOI som idag är det största institutet och vars verksamhet hittills styrts av uppdrag från Försvarsmakten.

Vad gäller en sådan koncerns struktur föreslås inte att ett storinstitut bildas utan att man strävar mot en federativ lösning där olika former för ägande är möjliga.

I rapporten föreslås också en finansieringsmodell som bl a innebär att särskilda medel skall avsättas för att stärka samverkan mellan institut och lärosäten. Slutligen betonar Sörlin behovet av att en färdplan upprättas för att driva på utvecklingen mot en ny institutsstruktur. I rapporten beskrivs en sådan färdplan.

Vid den hearing som hölls 6 december 2006 med deltagare från institut, näringsliv, lärosäten och finansiärer lades fokus på synen på bildandet av en institutskoncern, FOI:s roll i en sådan koncern samt hur samverkan mellan lärosäten och institut skall kunna stärkas. De till hearingen inbjudna gavs möjlighet att inkomma med skriftliga synpunkter senast 22 december 2006.

Vid hearingen framfördes inga allvarliga invändningar mot förslagen i rapporten. Från flera håll lyftes behovet av en tidsplan fram. Samtidigt betonades också att ytterligare underlag behövs, främst vad gäller koncernstruktur, ägandeformer, finansieringsmodell och samverkan med lärosäten och institut och deras respektive roller.

Departementsserien

Departementsserien, Ds, är en serie av förslag som olika utredningar har lämnat till regeringen. Serien innehåller utredningar som regeringens departement har gjort.