Troliga A-punkter v 20 2015 Coreper I och II kompl
Bilaga
Troliga A-punkter inför kommande rådsmöten som förväntas godkännas vid Coreper I och II den 13 maj 2015, vecka 20
- komplettering
Överlämnas för skriftligt samråd till onsdag den 13 maj 2015, kl. 16.00.
(poss.) International Energy Charter (the Hague, 20-21 May 2015)
– Declaration on behalf of the European Union and EURATOM
Ansvarigt statsråd: Ibrahim Baylan
Tidigare behandlat i EU-nämnden: 2015-05-07
Annotering
Avsikt med behandlingen i rådet: Kommissionen har föreslagit att EU ska göra ett uttalande/deklaration i samband med antagandet av International Energy Charter. Uttalandet behövs för att säkerställa att framtida tolkning inte medför att International Energy Charter får någon legal konsekvens för EU. EU ORDF framhåller den delade kompetensen och har presenterat en motdeklaration för behandling i rådet där men påpekar att frågan även måste godkännas av rådet.
Hur regeringen ställer sig till den blivande A-punkten: Regeringen stödjer ordförandeskapets förslag till deklaration om att det behövs stöd även av rådet och kan i rådets beslutsprocess också stödja kommissionens förslag till deklaration.
Bakgrund: EU och dess medlemsstater är anslutna till Europeiska Energistadgan. Stadgan har reviderats då flera av dess formuleringar blivit obsoleta, t.ex. omnämns Sovjet. Man önskar även byta titel för att bättre återspegla det faktum att medlemskretsen numera inte begränsas till Europa. Stadgan är inte legalt bindanden och revideringarna påverkar heller inte det legalt bindande Energistadgefördraget (Energy Charter Treaty). Frågan som nu ska behandlas är inte huruvida EU kan ställa sig bakom och underteckna den framförhandlade versionen av stadgan, vilket redan behandlats i Coreper efter samråd med riksdagen den 7 maj 2015. Orsaken till att frågan återigen hamnade på dagordningen är i stället att kommissionens rättsliga experter meddelat att det kommer krävs ett uttalande som säkerställer att tolkningen inte medför att stadgan får några legala konsekvenser.
Council Decision 2014/512/CFSP concerning restrictive measures in view of Russia's actions destabilising the situation in Ukraine – Council Regulation (EU) No 833/2014 concerning restrictive measures in view of Russia's actions destabilising the situation in Ukraine – Replies to letters
Ansvarigt statsråd: Margot Wallström
Annotering
Avsikt med behandlingen i rådet: Rådet föreslås godkänna utkast på brevsvar till tre enheter som omfattas av EU:s sektoriella sanktioner mot Ryssland.
Hur regeringen ställer sig till den blivande A-punkten: Regeringen avser rösta för att godkänna de tre utkasten på brevsvar.
Bakgrund: De juridiska ombuden för Sberbank, Vnesheconombank (VEB) och VTB Bank har skrivit till rådet med anledning av EU:s rådsbeslut (2014/512/CFSP ) och förordning (No 833/2014) som omfattade ett antal ryska finansiella institutioner i EU:s sektoriella sanktioner mot Ryssland. Nämnda banker har via sina juridiska ombud bl.a. begärt ut handlingar kopplade till EU:s rådsbeslut. De sektoriella sanktionerna infördes 31 juli 2014 med anledning av Rysslands destabilisering av Ukraina. Utkast på brevsvar överenskoms i arbetsgruppen RELEX 11 maj.