Trolig a-punkt v 43 coreper II

Bilaga

DOCX

Färdigförhandlad II-punkt från möte i Coreper II den 15 oktober 2014 som kan tas som A-punkt vid kommande rådsmöte.

Överlämnas för skriftligt samråd till måndagen den 20 oktober 2014 kl. 15.30.



Council Decision establishing the position to be taken by the European Union within the Committee on Government Procurement on the withdrawal of the Union objections to the delisting of three entities from Japan's Annex 3 to Appendix I to the Agreement on Government Procurement

12861/14 WTO 238 MAP 36 MI 629, 14400/14 WTO 275 MAP 46 MI 784

Ansvarigt statsråd: Mikael Damberg

Avsikt med behandlingen i rådet: Rådet föreslås anta beslutet.

Hur regeringen ställer sig till den blivande a-punkten: Regeringen avser rösta ja till att rådets beslut om den ståndpunkt som ska intas av Europeiska unionen i kommittén för offentlig upphandling om återkallande av unions invändningar mot avnotering av tre enheter från Japans bilaga 3 till bilaga I till avtalet om offentlig upphandling (GPA-avtalet) antas.

Bakgrund: Bakgrunden är att Japan år 2001 anmälde till WTO-sekretariatet att de tre japanska järnvägsföretagen Japanese Railway (JR) Honshu (East Japan Railway Company, Central Japan Railway Company och West Japan Railway Company) inte skulle omfattas av GPA-avtalet då de hade gått från att ha varit statligt ägda till att privatiseras. EU hade invändningar redan då, och medan andra GPA-medlemmar drog tillbaka sina invändningar (bl.a. USA), höll EU fast vid sin ståndpunkt. I förhandlingarna om frihandelsavtal EU-Japan (FTA-förhandlingar) togs frågan upp på nytt och i vägkartan kom man överens om att EU skulle ta bort sin invändning i utbyte mot att Japan skulle öka transparensen i sin järnvägsupphandling. Målsättningen är att när förhandlingarna avslutats ska säkerhetsklausulen, den s.k. Operational Safety Clause som reglerer bl.a. tekniska föreskrifter och i praktiken mer eller mindre stängt den japanska marknaden för järnvägsupphandling, elimineras. Under ettårsöversynen bedömde EU-kommissionen att Japan hade levt upp till sina åtaganden i vägkartan och föreslog därför att en avlistning skulle ske.

EU-kommissionen har med eftertryck betonat de stora konsekvenser som ytterligare fördröjning av GPA-avlistning för de tre järnvägsföretagen skulle kunna medföra. Japan bedöms ha gjort mer än nödvändigt för att uppfylla det som efterfrågats i färdplanen för första året av FTA-förhandlingar. Om beslutet inte fattas uppstår ett stort förtroendeproblem som kommer att försena och försvåra FTA-processen. Detta vore att motsätta sig de uttalanden som gjorts på högsta nivå av europeiska ledare, som ställt sig bakom ambitionen att slutföra förhandlingarna under 2015. EU-kommissionen avsåg att fortsätta driva EU:s intressen inom järnvägsupphandling nu när marknadstillträdesaspekter ska förhandlas och kunde bekräfta det i en deklaration om nödvändigt.

Flera medlemsstater har tidigare uttryckt skarp kritik mot Japans åtgärder inom järnvägsupphandling och hänvisat till den europeiska järnvägsindustrin, men stödjer nu förslaget.