TTE, RådsPM Olje- och gasverksamhet (dp 11)
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2010/11:244B1E
Rådspromemoria | ||
2010-11-18 | ||
Näringsdepartementet |
Energi |
Rådets möte i Transport Telekommunikation och Energi den datum 3 december 2010
Dagordningspunkt 11
Rubrik: Meddelande om säkerhet vid olje- och gasutvinning till havs
Dokument: 14768/10, 16301/10
Tidigare dokument: -
Tidigare behandlad vid samråd med EU-nämnden: Frågan har ej tidigare behandlats i EU-nämnden.
Bakgrund
Rådet förväntas anta slutsater på ett meddelande från kommissionen om utmaningen att uppnå en säker olje- och gasverksamhet till havs (KOM(2010) 560 slutlig). Komissionens meddelande tar utgångspunkt i explosionen på oljeplattformen ”Deepwater Horizon” i den Mexikanska golfen den 20 april 2010 då flera människor ur besättningen förolyckades och den massiva läcka från oljekällan på havsbotten som blev följden och som orsakade stora ekologiska, ekonomiska och sociala skador.
Kommissionens meddelande aviserar insatser på följande huvudsakliga områden. Vad gäller noggranna tillståndsförfaranden menar kommissionen att de viktigaste kraven för tillstånd för undersökning och utvinning av fossila bränslen bör fastställas på EU-nivå. Man kommer att lägga fram förslag om detta under 2011, med stöd av en konsekvensanalys. Rörande förbättrade myndighetskontroller avser kommissionen att stärka tillsynen. Vad gäller hälsa och säkerhet vid dessa anläggningar ska kommissionen se närmare på huruvida det är ändamålsenligt att justera lagstiftningen om minimikrav för förbättring av arbetstagarnas säkerhet och hälsa inom den del av utvinningsindustrin som utnyttjar borrning. Meddelandet lägger även fram förslag på produktsäkerhetsområdet där kommissionen föreslår att det utreds om omfattningen av EU:s regler för produktsäkerhet bör utvidgas till att omfatta även mobila anläggningar för utvinning av olja och gas till havs av den typ som ”Deepwater horizon” var.
På miljöområdet föreslår kommissionen en rad ändringar och anser att ett regelverk som främjar drift med högsta säkerhetsnivå behöver tillskapas. Kommissionen kommer bl.a. att utreda hur miljölagstiftningen kan stärkas när det gäller utsläppskontroll, inspektion, förebyggande av olyckor och förvaltning av enskilda anläggningar. Vidare pekar kommissionen på industrins eget ansvar och uppmanar till självreglering.
Kommissionen uppmärksammar också katastrofhantering i EU som ytterligare ett åtgärdsområde. Det sista åtgärdsområdet som kommissionen identifierar är internationellt samarbete, regionalt och globalt, för att främja säkerhets- och insatskapaciteten.
Rättslig grund och beslutsförfarande
Slutsatser antas med enhällighet.
Svensk ståndpunkt
Regeringen kan ställa sig bakom förslaget till rådslutsatser.
Regeringen har lagt vikt vid att slutsatserna reflekterar betydelsen av höga standarder och en lagstiftning som garanterar en hög säkerhet vid utvinning av olja och gas till havs och har framgångsrikt drivit starkare skrivningar om detta. Oavsett om Sverige även i framtiden inte kommer att tillåta oljeborrning eller oljeutvinning till havs kan vi påverkas av att andra länder gör det. Havsmiljön är högt prioriterad av regeringen. Haven och kustområdena erbjuder ett rikt utbud av ekosystemtjänster som människan behöver och ett oljeutsläpp kan få allvarliga konsekvenser för dessa sårbara miljöer.
Rörande kommissionens vilja att söka vägar för att öka tillgängligheten av responskapacitet t.ex. genom att fordra att utrustning finns tillgänglig i alla relevanta regioner inom EU anser regeringen att EU:s responskapacitet ska utvecklas frivilligt med utgångspunkt i medlemsstaternas egna resurser och befintliga strukturer, vilket också reflekteras i förslaget till slutsatser.
Regeringen välkomnar också att slutsatserna tydligt betonar vikten av internationellt samarbete och att kommissionen inbjuds att ta fram konkreta förslag till slutsatser redan under 2011.
Europaparlamentets inställning
Ej känd. Rådsslutsatser antas med enhällighet i rådet och har därför inte behandlats i Europaparlamentet. Den 7 oktober, innan kommissionen presenterade sitt meddelande, antog dock Europaparlamentet en resolution om EU-åtgärder när det gäller oljeborrning och oljeutvinning.
Förslaget
Det förslag till slutsatser som presenterats välkomnar kommissionens meddelande och betonar vikten av att verksamheter vid utvinning av olja och gas till havs omgärdas av standarder, rutiner och en lagtiftning som garanterar en god säkerhet. Detta gäller vid alla aspekter av verksamheter vid utvinning till havs, såsom licenciering, produktsäkerhet, hälsa och säkerhet för anställda, miljöskydd och miljöansvar, offentlig insyn och transparens. Slutsatserna konstaterar att existerande lagstiftning utgör en grund för arbetet men öppnar för att reviderad eller ny lagstiftning kan bli aktuell.
Slutsatserna lyfter fram behovet av ett regionalt pespektiv, liksom vikten av att samarbeta bilateralt och inom internationella fora. Slutsatserna slår fast att EU ska fortsätta vara ledande i det internationella samarbetet och europeiska företag förväntas applicera standards som motsvarar de europeiska även vid verksamheter utanför Europa. Industrins ansvar betonas liksom behovet av en försiktig approach till dessa verksamheter. Vikten av tillräcklig inteventionskapacitet vid en olycka till havs lyfts fram.
Komissionen inbjuds vidare att under 2011 presentera konkreta förslag.
Gällande svenska regler och förslagets effekter på dessa
Meddelandet liksom slutsatserna pekar ut en rad åtgärdsområden som i ett senare skede kan innebära att kommissionen lägger fram förslag till ny eller reviderad EU-lagstiftning. De aktuella slutsatserna som sådana får dock inga effekter på svenska regler.
Ekonomiska konsekvenser
Förslaget bedöms inte få några ekonomiska konsekvenser.
Övrigt
Ekosystemtjänster är de nyttor som människor får från ekosystemen. Ekosystemtjänsterna omfattar bl.a. såväl försörjningen med livsmedel och rent vatten, upprätthållandet av luftens syrehalt och buffringen av negativa effekter av klimatförändringarna som rekreation och turism.