TTE, RådsPM Nät och infosäk, dp 13

Bilaga till dokument från EU-nämnden 2009/10:235051

Rådspromemoria

2009-12-02

Näringsdepartementet

Rådets möte fredagen den 18 december 2009

Dagordningspunkt 13.

Rubrik: Council Resolution on collaborative European approach on Network and Information Security

Dokument:
8375/09 TELECOM 69 DATAPROTECT 24 JAI 192 PROCIV 46
+ ADD 4
15841/09 TELECOM 240 DATAPROTECT 72 JAI 820 PROCIV 180

Tidigare dokument: Fakta-PM Näringsdepartementet 2008/09:FPM120

Tidigare behandlad vid samråd med EU-nämnden: 2009-06-05

Bakgrund
Sverige har under ordförandeskapet förhandlat en rådsresolution på området nät- och informationssäkerhet. Resolutionen har sin bakgrund i det meddelande om skydd av kritisk informationsinfrastruktur som kommissionens publicerade i mars i år och som diskuterades vid TTE-rådet i juni.

Resolutionen har en betydligt bredare ansats än kommissionens ursprungliga meddelande. Den understryker att nät- och informationssäkerhetsfrågorna är centrala för att skapa det förtroende för nya tekniker som är en förutsättning för att IT ska kunna bidra till högre mål, som ekonomisk tillväxt och förbättrad demokrati.

Resolutionen pekar vidare på behovet av ett brett angreppssätt med ett större fokus på vardagssäkerhet för medborgare och företag och understryker vidare vikten av ett delat ansvar mellan alla inblandade aktörer. Vidare ger den breda ingångsvärden till kommissionens arbete med att ta fram ett nytt mandat för den europeiska nät- och informationssäkerhetsbyrån ENISA.
Rättslig grund och beslutsförfarande
Rättslig grund saknas. Enhällighet gäller för beslut.
Svensk ståndpunkt
Sverige stödjer förslaget till rådsresolution.
Europaparlamentets inställning
Ej känt.
Förslaget
Att anta rådssresolutionen.
Gällande svenska regler och förslagets effekter på dessa
Dokumentet är endast en politisk ståndpunkt och ingångsvärde till kommissionens fortsatta arbete.
Ekonomiska konsekvenser
Inga.
Övrigt