TTE, RådsPM Luftfartsavtal EU-USA, dp 4

Bilaga till dokument från EU-nämnden 2009/10:23DE21

DOCX
PAGE 2

Rådspromemoria

2010-06-08

Näringsdepartementet

Rådets möte (transporter) den 24 juni 2010

Dagordningspunkt 4

Förslag till beslut av rådet och EU:s medlemsstaters regeringar om undertecknande och provisorisk tillämpning av protokollet om ändring av luftfartsavtalet mellan Europeiska gemenskapen och USA

Dokument: 9913/10 AVIATION 61 USA 73 RELEX 447

10734/10 AVIATION 75 USA 80 RELEX 513

Frågan har tidigare behandlats vid samråd med EU-nämnden senast den 5 mars 2010.

Bakgrund

Kommissionen fick i juni 2003 mandat av rådet att förhandla med USA om ett luftfartsavtal. Ett sådant avtal i ett första steg mellan EU och USA undertecknades i april 2007. Avtalet ersätter medlemsstaternas bilaterala luftfartsavtal med USA. Enligt detta avtal ska förhandlingar om ett avtal i steg 2 inledas senast två månader därefter. Efter åtta förhandlingar kunde ett nytt avtal paraferas i Bryssel den 25 mars 2010.

Det nya avtalet, som är utformat som ett protokoll om ändring/tillägg till det första avtalet, innebär bl.a. att parterna fördjupar samarbetet inom områdena miljö, luftfartsskydd och konkurrens. Det innebär också att unionens flygbolag får bättre tillgång till amerikansk statsfinansierad flygtrafik och en utökad roll för den Gemensamma kommitté som enligt avtalet ska granska tillämpningen av avtalet. På sikt öppnar också avtalet för en ömsesidig liberalisering av reglerna för ägande och kontroll av flygbolag samt för ytterligare trafikrättigheter för EU:s flygbolag.

Rättslig grund och beslutsförfarande

Artikel 100.2, jämförd med artikel 218.5 och 218.8 första stycket i fördraget om Europeiska unionens funktionssätt. Rådet beslutar med kvalificerad majoritet.

Svensk ståndpunkt

Regeringen anser att avtalet bör undertecknas.

Förslaget

Förslaget till rådsbeslut innebär att det nya avtalet ska undertecknas och tillämpas provisoriskt från dagen för undertecknandet.

Gällande svenska regler och förslagets effekter på dessa

Inga svenska regler påverkas av förslaget.

Ekonomiska konsekvenser

Inga direkta ekonomiska konsekvenser förutses.

-----