RIF, RådsPM - säkerhetssituationen Sahel Maghreb, dp. 11

Bilaga till dokument från EU-nämnden 2012/13:2B6008

DOCX

Promemoria

2013-02-25

Justitiedepartementet

Polisenheten

Rådets möte (rättsliga och inrikes frågor) den 7-8 mars 2013

Dagordningspunkt: 11

Rubrik: Säkerhetssituationen i Sahel/Maghreb (krisen i Mali och

incidenten i In Aménas, Algeriet). Konsekvenser för EU:s inre säkerhet

= – Föredragning av samordnaren för kampen mot terrorism, kommissionen och Europeiska utrikestjänsten – Diskussion

Dokument: -

Tidigare dokument: – -

Tidigare behandlad vid samråd med EU-nämnden: -

Tidigare behandlad vid överläggning med eller information till riksdagsutskott: -

Bakgrund

Situationen i Sahel/Mali

Problemen i Mali har eskalerat sedan den Arabiska våren frigjorde vapen och manskap från framförallt Libyen. Flera EU länder har konstaterat att företrädare för al-Qaida/militanta islamister sedan våren 2012 styrt den norra delen av landet och därmed utgör ett direkt hot även för EU:s inre säkerhet. Till det hotet tillkommer konstaterandet att vanlig organiserad brottslighet, som ofta interagerar med islamisterna, använder Mali och övriga Västafrika som transitland för införsel av narkotika in till EU.

Intern/extern säkerhet

De senaste åren har gränsen mellan inre och yttre säkerhet fått en ökad uppmärksamhet i EU. Fenomen som terrorism, organiserad brottslighet och migrationstryck kan påverka säkerheten både utanför och inom EU. Även till synes rent regionala konflikter och händelser kan få tydliga effekter på säkerheten inom EU.

Den nuvarande krisen i Mali och den bredare Sahelregionen visar tydligt på denna koppling mellan inre och yttre säkerhet. Några exempel är kopplingen mellan terrorism och narkotikahandel, attacken på gasanläggningen i In Amenas i Algeriet – där många EU-medborgare blev mål för kidnappning och skyddet av kritisk infrastruktur aktualiserades – samt den underliggande situationen med våldsam extremism och terrorgrupper som utgör ett tilltagande problem i regionen.

Kommande diskussion på RIF-rådet (7-8 mars 2013)

Vid RIF-ministerrådet kommer EU:s anti-terrorismsamordnare att presentera vilka implikationer händelserna i Sahel och Mali har främst för den interna säkerheten. Samordnaren har uttalat att Mali nu är i behov av stöd i bekämpningen av terrorism och narkotika samt omstrukturering av sina interna säkerhetsstyrkor. Även EU:s utrikestjänst (EEAS) kommer att presentera en lägesbild vid mötet.

Kommissionen och anti-terrorismsamordnaren kommer även att ta fram ett underlag för diskussion vid rådsmötet. Diskussionsunderlaget har ännu inte presenterats.

Rättslig grund och beslutsförfarande

Dagordningspunkten omfattar endast utbyte av synpunkter, något förslag föreligger inte i dagsläget.

Svensk ståndpunkt

EU:s inre säkerhet måste sättas in i ett större sammanhang och inte minst situationen i EU:s omvärld har en direkt betydelse för hur det inre säkerhetsläget ska bedömas och vilka åtgärder som kan behöva vidtas. Sverige välkomnar därför att de interna och externa aspekterna av säkerhet tas upp till belysning i rådet för rättsliga och inrikes frågor. Situationen i Sahel och Maghreb är högaktuell i det sammanhanget.

Europaparlamentets inställning

Frågan behandlas inte i Europaparlamentet

Förslaget

Dagordningspunkten omfattar endast utbyte av synpunkter, något förslag föreligger inte i dagsläget.

Gällande svenska regler och förslagets effekter på dessa

-

Ekonomiska konsekvenser

-

Övrigt

-