RIF, RådsPM IT byrå, dp 4

Bilaga till dokument från EU-nämnden 2010/11:28FA4F

DOCX
PAGE 4

Rådspromemoria

2011-04-04

Justitiedepartementet

Polisenheten

Rådets möte (rättsliga och inrikes frågor) den 11-12 april 2011

Dagordningspunkt: 4

Rubrik: Förslag om inrättande av en byrå för den operativa förvaltningen av stora IT-system inom området med frihet, säkerhet och rättvisa.

Dokument: det har ännu inte presenterats något dokument för behandlingen i rådet.

Tidigare dokument: Fakta-PM 2009/10:68 (och tidigare Fakta-PM 2008/09:FPM145).

Tidigare behandlad vid samråd med EU-nämnden: Inför RIF-rådet den 30 november – 1 december 2009, inför RIF-rådet den 2 december 2010.

Bakgrund (inkl. syftet med behandlingen i rådet)

I juni 2009 presenterade kommissionen ett förslag om att inrätta en byrå för den operativa förvaltningen av stora IT-system som beslutas inom området frihet, säkerhet och rättvisa. Efter ikraftträdandet av Lissabonfördraget presenterade kommissionen ånyo förslaget med en till det nya fördraget anpassad rättslig grund. Förhandlingarna i rådet påbörjades under det svenska ordförandeskapet i EU och har fortsatt under Spaniens, Belgiens och nu Ungerns ordförandeskap. Vid rådsmötet i december 2010 kunde ministrarna enas kring en politisk kompromiss när det gäller byråns geografiska placering (huvudkontor i Tallinn, operativ drift i Strasbourg). Därefter har ett fåtal utestående frågor i förslaget diskuterats vidare i rådet. Även om full enighet inte nåtts kring alla detaljer så har det funnits förutsättningar att ge mandat till ordförandeskapet att inleda förhandlingar med Europaparlamentet (EP).

Vid förestående råd ska ministrarna ges en lägesrapport om de pågående förhandlingarna med EP. Möjligen kan det också erbjudas en möjlighet att bekräfta en allmän inriktning i de frågor där det mellan medlemsländerna fortfarande inte är klart att full enighet rådet. Det gäller huvudsakligen tre frågor:

Exakta formuleringar när det gäller byråns säte och struktur.

Utnämnande av direktör (om rådet eller styrelsen ska utse direktören).

Utnämnande av tillfällig direktör (funktionens vara eller icke vara).

Rättslig grund och beslutsförfarande

Artiklarna 77.2 ab, 78.2 e, 79.2 c, 74, 82.1 d och 87.2 a, fördraget om Europeiska unionens funktionssätt. Beslut tas med kvalificerad majoritet enligt ordinarie lagstiftningsförfarande.

Svensk ståndpunkt

Sveriges utgångspunkt är att den tekniska förvaltningen av de EU-gemensamma IT-lösningarna ska vara kostnadseffektiv, rättssäker och utföras med stor respekt för integritetsskyddsfrågor. Inom ramen för förhandlingsarbetet i rådet bedöms dessa målsättningar ha uppnåtts och de utestående frågorna är inte av väsentlig betydelse för Sverige.

För det fall att Sverige behöver avge ståndpunkt i de utestående frågorna kommer följande linje att hållas:

Sverige kan acceptera kompromisslösningen med ett huvudkontor i Tallinn och ett driftscenter i Strasbourg.

Sverige bör stödja att styrelsen utser direktör. Styrelsen har ansvaret för myndighetens effektivitet och även direkt tillsyn över direktörens verksamhet. Med det ansvaret bör styrelsen även vara den enhet som utser direktören.

Sverige kan acceptera behovet av att utse en tillfällig direktör som kan vidta nödvändiga förberedande åtgärder i väntan på att en ordinarie utses.

Europaparlamentets inställning

Europaparlamentet har tillsammans med rådet uppmanat kommissionen, att efter en konsekvensbedömning, lägga fram de förslag till lagstiftning som krävs för att åt ett organ anförtro den långsiktiga operativa förvaltningen av den centrala delen av Schengens informationssystem (SIS II) och Informationssystemet för viseringar (VIS). Berörda utskott i Europaparlamentet har genomfört en vägledande omröstning och Europaparlamentets föredragande har bemyndigats att förhandla i trepartsdialog med ordförandeskapet och kommissionen. Förhandlingar med ordförandeskapet pågår och Europaparlamentets slutgiltiga votering om förslaget är inte genomförd.

Förslaget

Förslaget innebär i korthet att en ny europeisk myndighet inrättas med ansvar att förvalta de stora gemensamma datasystem som tagits fram eller är på väg att tas fram inom samarbetsområdet frihet, säkerhet och rättvisa. Det gäller i första hand förvaltningen av Schengens informationssystem (SIS), Informationssystemet för viseringar (VIS) och Eurodac. I andra hand ska byrån ha kapacitet att ansvara för den tekniska utvecklingen och förvaltningen av eventuella nya IT-system som beslutas inom aktuellt område. En sådan kompetensutvidgning kommer emellertid alltid att föregås av de ordinarie lagstiftningsprocesserna i EU i varje enskilt fall. Byrån tar således över dessa uppgifter, som i dag utförs av kommissionen.

Byrån kommer därutöver bl.a. att vara behörig att ge utbildning till medlemsstatsexperter på de system som förvaltas, att bevaka forskning och utvecklingen inom IT-förvaltningsområdet och, efter en särskild begäran från kommissionen, genomföra s.k. pilotprojekt inom området teknisk IT-förvaltning. Även pilotprojekten är en verksamhet som idag utförs av kommissionen.

Byrån kommer att ledas av en direktör och en styrelse bestående av representanter för medlemsstaterna och kommissionen.

Gällande svenska regler och förslagets effekter på dessa

Förslaget bedöms inte påverka några svenska regler.

Ekonomiska konsekvenser

Byrån ska finansieras genom Europeiska unionens allmänna budget samt genom bidrag från de tredjeländer som har anslutit sig till Schengensamarbetet. De anslag som behövs för att täcka kostnaderna för byråns verksamhet finns upptagna i budgetplanen för 2011–2013. Förslaget påverkar således inte budgetramen för 2007–2013.