RIF, RådsPM - civilskydd, dp. 5

Bilaga till dokument från EU-nämnden 2012/13:2B5721

DOC
Rådspromemoria

2013-02-25

Försvarsdepartementet

Enheten för samordning av samhällets krisberedskap

Rådets möte (rättsliga och inrikes frågor) den 7-8 mars 2013

Dagordningspunkt: 5

Rubrik: (ev.) Förslag till Europaparlamentets och rådets beslut om en
civilskyddsmekanism för unionen [första behandlingen]
= Riktlinjedebatt

Dokument: det har ännu inte presenterats något dokument för behandlingen i rådet.

Tidigare dokument:
11799/3/12 - Proposal for a Decision of the European Parliament and of the Council on a Union Civil Protection Mechanism,
KOM(2011)934,
Fakta-PM Försvarsdepartementet 2011/12/FPM101.

Tidigare behandlad vid samråd med EU-nämnden: Tidigare behandlad i EU-nämnden inför rådets möte (rättsliga och inrikes frågor) den 25-26 oktober 2012.

Tidigare behandlad vid överläggning med eller information till riksdagsutskott: Information till FöU 25 september 2012.

Bakgrund
I december 2011 lade Europeiska kommissionen fram ett förslag till nytt beslut om EU:s civilskyddsmekanism till rådet och Europaparlamentet. Förslaget har förhandlats i behörig rådsarbetsgrupp sedan februari 2012. Den nuvarande diskussionen i rådsarbetsgruppen fokuserar på utestående frågor som rör finansieringsprinciper samt finansieringsnivåer från EU för transportstöd och för att utveckla resurser. Dessa frågor kommer att behandlas på Coreper II den 27 februari.

Punkten står nu som en möjlig punkt att behandla på rådsmötet. Ordförandeskapet kommer först efter mötet i Coreper II den 27 februari att meddela om frågan ska behandlas på rådsmötet eller inte.

Den eventuella behandlingen på RIF-rådet syftar inte till att fatta beslut om rättsakten, utan syftar till att lösa ut utestående frågor inför de kommande förhandlingarna med Europarlamentet. Ordförandeskapet Irland har för avsikt att beslut om rättsakten ska kunna fattas till sommaren 2013.
Rättslig grund och beslutsförfarande
Rättslig grund för förslaget utgörs av artikel 196 i fördraget om unionens funktionssätt (EUF). Beslut fattas enligt ordinarie lagstiftningsförfarande d.v.s. Europaparlamentet och rådet fattar beslut gemensamt. I rådet fattas beslut med kvalificerad majoritet.

Svensk ståndpunkt
Sverige välkomnar Kommissionens förslag att stärka och utveckla samarbetet inom civilskyddet och särskilt det ökade fokus på förebyggande åtgärder som finns i förslaget. Sverige anser att det är viktigt att finna en balans mellan medlemsstaternas eget ansvar för civilskydd och det gemensamma, solidariska stöd som kan ges inom ramen för EU-samarbetet. Därför anser Sverige att civilskyddssamarbetet även i fortsättningen huvudsakligen bör bygga på medlemsstaternas egna resurser, snarare än att resurser skapas genom EU-finansiering.

Förslaget innehåller ett antal inslag av ökad medfinansiering från EU:s sida samt ger en ökad roll för Kommissionen vilket Sverige i vissa fall ser som problematiskt, just mot bakgrunden av att detta kan riskera att urholka ansvarsprincipen och frånta incitament för medlemsstaterna att satsa på sitt eget civilskydd.

Europaparlamentets inställning
Rapportören i Europaparlamentets utskott ENVI, Elisabetta Gardini, lämnade sin rapport om förslaget i juni 2012. Rapporten understryker att civilskydd primärt är medlemsstaternas ansvar, i övrigt är det mest genomgripande förslaget att Europaparlamentet föreslår att beslutet ska omsättas genom att Kommissionen ges mandat att anta delegerade akter istället för de genomförande akter som Kommissionen har föreslagit. Kravet på delegerade akter är inte att betrakta som specifikt för detta förslag, utan utgör Europaparlamentets formella utgångspunkt inför förhandlingar med rådet. Europaparlamentet har dock tidigare visat sig positivt till gemensamma EU-resurser och har
bl.a. tidigare gett Kommissionen ett finansiellt bidrag till stöd för pilotprojekt för att utveckla vissa moduler för beredskap (bl.a. skogsbrandflyg). En omröstning i ENVI genomfördes i november 2012. Europaparlamentet önskar högre medfinansieringsnivåer relativt Kommissionens ursprungsförslag.

Förslaget
Kommissionens förslag om en civilskyddsmekanism för unionen ingår som en del i Kommissionens förslag till EU:s fleråriga budgetram för perioden 2014-2020. Förslaget innebär en revidering och en sammanslagning av de två tidigare rättsakterna på civilskyddsområdet, civilskyddsmekanismen och det finansiella instrumentet, vilka föreslås ersättas med en gemensam rättsakt.
Kommissionen önskar genom sitt förslag bl.a. stärka EU:s förmåga att hantera katastrofer, såväl inom som utanför unionen, genom insatser avseende förebyggande, beredskap och respons. Åtgärder gällande förebyggande får mer framträdande fokus i förslaget. Genom förslaget önskar Kommissionen att samarbetet ska gå mot ett mer förutsägbart system, som bland annat bygger på risk- och sårbarhetsanalyser, analys av riskhanteringsförmågan, kartläggning av vilka resurser som finns tillgängliga i medlemsstaterna samt skapandet av en pool av förhandsidentifierade resurser som medlemsstaterna frivilligt kan ställa till EU:s förfogande. Kommissionen föreslår även viss medfinansiering från EU för medlemsstaternas utveckling av nämnda resurser samt ökad medfinansiering av transporter. Förslaget omfattar vidare en utbyggnad av det operativa övervaknings- och informationscentret samt skapandet av ett utbildnings- och övningsnätverk för civilskydd.

Gällande svenska regler och förslagets effekter på dessa
Förslaget förväntas inte få konsekvenser för svensk lagstiftning.

Ekonomiska konsekvenser
Förslaget förväntas inte få någon direkt konsekvens för statskassan, men indirekt kan det få det via EU-budgeten och Sveriges avgift till EU.

Kommissionens förslag innebär en ökning av EU:s budget för civilskydd med ca 150 %. Regeringens övergripande målsättning i förhandlingen om nästa fleråriga budgetram är dels en modernisering av utgiftsstrukturen som uppnås genom en minskad utgiftsnivå och omprioriteringar, dels en oförändrad svensk bruttoavgift. I linje med detta anser regeringen inte att den föreslagna drastiska höjningen av budgeten på civilskyddsområdet är rimlig utan förespråkar i första hand omprioriteringar inom området.