Kommenterad dagordn

Bilaga till dokument från EU-nämnden 2006/07:2361 Till p. 2 (Ekofin)

DOCX
PDF

Kommenterad dagordning

2007-04-27

Finansdepartementet

Peter Holmgren

Ekofinrådets möte den 8 maj 2007 i Bryssel

- enligt den preliminära dagordning som framkom vid Coreper den 25 april

1. Antagande av den preliminära dagordningen
2. Godkännande av A-punktslistan
3. Utkast till 2008 års allmänna EU-budget
  - kommissionens presentation

Kommissionen skall presentera sitt preliminära budgetförslag för 2008 som väntas antas av kommissionskollegiet den 2 maj. Punkten är en informationspunkt men det ges möjlighet att kommentera budgetförslaget på en övergripande nivå. Ekofinrådet genomför sin första läsning av förslaget vid sitt möte den 13 juli.

Sverige är angeläget om att EU:s budget präglas av budgetdisciplin där den fleråriga budgetramen, som sätter tak för de olika utgiftskategorierna, respekteras. Det bör även finnas en marginal under taken för utgiftskategorierna för att möta oförutsedda utgifter och på så vis undvika utnyttjandet av det så kallade flexibilitetsinstrumentet en marginal är särskilt angelägen inom kategori 4, yttre förbindelser. Vidare är det angeläget att budgeten baseras på realistiska prognoser på betalningsanslag eftersom en överbudgetering har en direkt negativ inverkan på medlemsstaternas avgift till EU. Regeringen vill även framhålla behovet av effektiviseringar som leder till besparingar i de administrativa utgifterna.

4

4.Finansmarknader

4.1Hedgefonder

-rådets slutsatser

Ekofinrådet skall anta slutsatser om hedgefonder. Förslaget innehåller slutsatser angående behovet av att dels fortsätta med att se till att hedgefondernas motparter (d.v.s. banker) har bra riskhanteringssystem, dels kartlägga och förstå hedgefondernas egenskaper för att bedöma de risker som hedgefonder ger upphov till och för att se till att det finns bra investerarskydd.

Behovet av ökad genomlysning av hedgefonder har diskuterats i flera olika fora de senaste åren. Det är främst hedgefondernas påverkan på finansiell stabilitet som har diskuterats, men även de ökade investeringarna i hedgefonder från privatpersoner och behovet av förstärkt konsumentskydd har varit föremål för diskussion. I förslaget till rådslutssatser understryks både hedgefondernas bidrag till att öka effektiviteten på de finansiella marknaderna och de risker som är förknippade med dessa fonder. Det noteras att det behövs en bättre förståelse av hedgefondernas egenskaper för att på ett effektivt sätt kunna övervaka hedgefondernas påverkan på finansiell stabilitet. Privatpersoners ökade investeringar i hedgefonderna och behovet av adekvat investerarskydd noteras också.

Regeringen stödjer utkastet till slutsatser, inklusive det tillvägagångssätt som föreslås i slutsatserna. Regeringen motsätter sig direkt reglering av hedgefonder på EU-nivå utan mer analys av de risker som är förknippade med hedgefonder.

4.2Vitbok om investeringsfonder

-rådets slutsatser

Ekofinrådet skall anta ett förslag till slutsatser om investeringsfonder. Av utkastet till slutsatser framgår att rådet delar kommissionens uppfattning att investeringsfonder är viktiga placeringsprodukter för de europeiska hushållen, för exempelvis pensionssparandet. Rådet delar också uppfattningen att det för närvarande är bäst med riktade ändringar i det så kallade UCITS-direktivet om fondföretag, vilka bör läggas fram så snart som möjligt. Rådet understryker behovet av att säkerställa att tillämpningen av UCITS-direktivet och MiFID (direktivet om marknader för finansiella instrument) överensstämmer. Rådet ser fram emot kommissionens utvärdering avseende behovet av åtgärder för oharmoniserade fondprodukter.

I november förra året presenterade kommissionen en vitbok om förbättrade ramar för den inre marknaden för investeringsfonder. I

3

vitboken föreslås att UCITS-direktivet uppdateras och kompletteras på ett antal specifika punkter. Kommissionen åtar sig att förbereda ändringar i direktivet för att underlätta fondverksamhet över gränserna. Det rör sig om förenklingar av förfarandet för marknadsföring och förvaltning av fonder i andra medlemsstater. Tidplanen är att kommissionens förslag till ändringar i direktivet skall vara klart i slutet av 2007 och därefter överlämnas till rådet och parlamentet för ställningstagande.

Regeringen stödjer utkastet till slutsatser. De förslag till ändringar i UCITS- direktivet som presenteras i vitboken innebär i huvudsak justeringar av direktivet på områden där det inte fungerat som det urprungligen var tänkt. Att förenkla processerna för gränsöverskridande verksamhet och ytterligare harmonisera reglerna för värdepappersfonder bör i förlängningen komma investerarna till del genom lägre avgifter. I stora drag, och mot bakgrund av syftet med de föreslagna ändringarna, är regeringen positiv till de ändringsområden som anges i vitboken.

4.3Åldrandet och finansmarknader

-rådets slutsatser

Ekofinrådet skall anta slutsatser med anledning av en rapport från kommittén för finansiella tjänster (FSC) om implikationer av åldrande befolkningar för finansiella marknader. Rapporten har tagits fram på uppdrag av Ekofinrådet med anledning av kommissionens vitbok om en politik för finansiella tjänster 2005–2010.

Regeringen ställer sig bakom utkastet till slutsatser som bl.a. innehåller en uppmaning till medlemsstaterna att öka hushållens medvetenhet om behovet av information och utbildning angående sparande och pensioner.

4.4Lamfalussyprocessen

-lägesrapport från övervakningsgruppen

Syftet med dagordningspunkten är att IIMG (Inter-institutional Monitoring Group) skall presentera sin andra lägesrapport där man utvärderar den s.k. Lamfalussyprocessen.

Lamfalussyprocessen skapades för att säkerställa att lagstiftningen på finansmarknadsområdet sker på ett effektivt sätt, eftersom utvecklingen går mycket snabbt inom detta område.

IIMG anser generellt att processen har potential att göra lagstiftningsprocessen snabbare och mer effektiv. Förbättrad konsultation och genomlysning är några av de mest framgångsrika inslagen. Rapporten fokuserar dock på förslag till förbättringar av processen.

4

Regeringen har, tillsammans med Danmark och Norge, överlämnat gemensamma synpunkter på rapporten till IIMG. Vi ser mycket positivt på dess innehåll och anser att förslagen utgör ett klart steg i rätt riktning.

5. (ev.) Övriga ärenden

Inga övriga ärenden har annonserats.