KKR, RådsPM - framstegsrapport H2020, dp. 10b-d
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2011/12:2A8FBA
| ||
Rådspromemoria | ||
2012-05-16 | ||
Utbildningsdepartementet |
Forskningspolitiska enheten |
Riksdagen
Rådets möte (KKR) den 31 maj 2012
Dagordningspunkt: 10 b-d
Rubrik: Horisont 2020, framstegsrapport
Dokument: 9940/12
Tidigare dokument:
KOM(2011) 810 |
Förslag till Europaparlamentets och rådets förordning om reglerna för deltagande och spridning i "Horisont 2020 – ramprogrammet för forskning och innovation (2014-2020) |
KOM(2011) 811 |
Förslag till rådets beslut om inrättande av det särskilda programmet för genomförande av Horisont 2020 - ramprogrammet för forskning och innovation (2014-2020) |
KOM(2011) 812 |
Förslag till rådets förordning om Europeiska atomenergigemenskapens forsknings- och utbildningsprogram (2014–2018) som kompletterar Horisont 2020 – ramprogrammet för forskning och innovation (2014-2020) |
Fakta-PM 2011/12: FPM69
Tidigare behandlad vid överläggning med utskottet: 7 december 2010, 10 maj 2011, 14 februari 2012
Tidigare behandlad vid samråd med EU-nämnden: 17 februari 2012
Bakgrund
Ordförandeskapet ska ta fram en framstegsrapport om förhandlingarna om 1) deltaganderegler, 2) särskilda programmet och 3) Euratoms forsknings- och utbildningsprogram för presentation vid KKR.
Förslagen har under våren 2012 förhandlats vid ett fåtal tillfällen i rådsarbetsgruppen för forskning. Rapporten ska beskriva läget i förhandlingarna.
Förhandlingarna fortsätter under juni under DK ordförandeskap och sedan fr.o.m. juli under CY ordförandeskap.
Rättslig grund och beslutsförfarande
Artikel 182.3: Ramprogrammet ska genomföras genom särskilda program. Rådet beslutar om programmet.
Artikel 183: Ramprogrammet ska ha regler för deltagande och spridning av forskningsresultat. Ordinarie lagstiftningsförfarandet gäller.
Artiklarna: 1, 2, 4 och 7 (Euratomfördraget). Beslut fattas enhälligt av rådet.
Svensk ståndpunkt
Regeringen förväntar sig kunna välkomna framstegsrapporten.
Europaparlamentets inställning
Europaparlamentet väntas ta ställning till deltagandereglerna i november 2011.
Förslagen
Förslag om deltaganderegler
Förslaget behandlar vilka regler som ska gälla för deltagande och för spridning av resultat inom Horisont 2020. De föreslagna reglerna har tagits fram med syftet att få ett enhetligt och förenklat regelverk som underlättar deltagande och bidrar till ett effektivt genomförande.
Förslag om särskilt program
Det särskilda programmet fastställer de närmare villkoren för genomförande av ramprogrammet och de medel som behövs. Det särskilda programmet utgör därmed en utveckling av vad som beslutas i förordningen om ramprogrammet.
Förslag om Euratoms forsnings- och utbildningsprogram
Programmet gäller forsknings- och utbildningsverksamhet på områdena kärnenergi (fusion och fission) och strålskydd för perioden 2014-2018. Enligt Euratomfördraget får programmet inte löpa på mer än fem år. Euratom omfattar indirekta åtgärder för forsknings- och utbildningsprogrammet för fusion, indirekta åtgärder för fission, säkerhet och strålskydd samt direkta åtgärder inom ramen för det Gemensamma forskningscentrumets verksamhet (JRC).
Gällande svenska regler och förslagets effekter på dessa
Ej tillämpligt
Ekonomiska konsekvenser
Kommissionens totala förslag till flerårig budgetram för perioden 2014-2020 innebär en ökning med sju procent jämfört med nuvarande budgetram, vilket skulle medföra en höjning av den svenska EU-avgiften med ca 10 miljarder kronor per år som en direkt följd av den ökade åtagandenivån och de minskade rabatterna på EU-avgiften samt av lågt genomförande och utestående åtaganden från innevarande budgetram.
Det svenska deltagandet inom det pågående sjunde ramprogrammet för forskning (2007–2013) är högt och motsvarar ca 3,9 procent av de beviljade medlen, vilket innebär en positiv nettoeffekt.
Kommissionen föreslår en budget på 80 miljarder euro för Horisont 2020 under perioden 2014-2020 (2011 års priser). Budgeten för det pågående sjunde ramprogrammet för forskning uppgår till ca 55 miljarder euro (2011 års priser).
Av kommissionens konsekvensanalys framgår att förslaget till ramprogram bedöms ha positiva effekter på såväl BNP-tillväxt, konkurrenskraft som sysselsättning (SEC(2011)1427).