KKR, RådsPM Förberedelse inför ER, dp 6
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2009/10:239F84
PM Till riksdagen | ||
2010-02-22 | ||
Näringsdepartementet |
6. Förberedelse inför Europeiska rådet 25 och 26 mars: Europeisk strategi för tillväxt och sysselsättning
Dokumentbeteckning
” Seven Steps to Deliver on the European Strategy for Growth and Jobs” Herman van Rompuy och
”Europe 2020 – A strategy for Sustainable Growth and Jobs” Jose Manuel Barosso
Sammanfattning
På konkurrenskraftsrådet kommer man att hålla en policydebatt med utgångspunkt i ovan nämnda dokument som togs fram inför ER 11 februari 2010.
Dokumenten återger ordförandens och kommissionens tankar inför diskussionen i ER. Den 3 mars kommer kommissionen sedan att återkomma med ett sedvanligt meddelande som baseras på bl.a. debatten i ER.
Ordförandeskapet kommer att strukturera debatten på KKR genom att ställa en eller två frågor till ministrarna och sedan sammanfatta policydebatten. Denna är sedan tänkt att utgöra KKRs bidrag till vårtoppmötet 25-26 mars. (Frågorna har ännu ej inkommit till departementet.)
I Förslaget
1. Innehåll
Bakgrund
” Seven Steps to Deliver on the European Strategy for Growth and Jobs” Herman van Rompuy
Den 9 februari presenterade ordförande i Europeisk rådet van Rompuy ett inspel avseende governance struktur för EU:s nya strategi för tillväxt och sysselsättning – EU 2020. Dokumentet var ett underlag till diskussionen vid extra ER den 11 februari och kommer även att användas som bakgrund till diskussionen i KKR 1-2 mars.
”Europe 2020 – A strategy for Sustainable Growth and Jobs” Jose Manuel Barosso
Även Kommissionen tog fram ett dokument som främst fokuserade på ekonomiska läget och tillväxtåtgärder, framförallt
Basera tillväxt på kunskap och innovation (Growth based on knowledge and innovation). Förbättra produktivitet genom ökad investering i FoU och innovation, utnyttja IKT – en digital inre marknad, utbildning och kunskap.
Ett samhälle för alla med hög sysselsättning (An inclusive high employment society). Utbilda arbetstagare och tillämpa flexicurity.
Grön tillväxt (Green growth). Bygga en konkurrenskraftig, hållbar och resurseffektiv ekonomi. Tackla klimatförändringar. Utveckla nätverk och infrastruktur. Modernisera EU:s industriella bas och skapa nya jobb.
2. Gällande svenska regler och förslagets effekt på dessa
Ej aktuellt
3. Budgetära konsekvenser
Ej aktuellt
II Ståndpunkter
1. Svensk ståndpunkt
Många bra tankar i de båda inspelen. De tre övergripande målen stämmer i stort överens med svenska prioriteringar som kan sammanfattas såsom:
Tydligt övergripande fokus på hållbar tillväxt och sysselsättning
- en grönare ekonomi
- extern och intern öppenhet,
- en stark och väl fungerande inre marknad
- sund konkurrens
- hållbara offentliga finanser
- full sysselsättning, jämställdhet och minskat utanförskap
- investeringar i forskning och innovation
2. Remissinstansernas ståndpunkter
Ej föremål för remiss
III Övrigt
1. Fortsatt behandling av ärendet
Kommissionen kommer att presentera ett meddelande om EU 2020 den 3 mars, inför kommande diskussion på ER 25-26 mars och slutligt beslut vid ER i juni 2010.
2. Rättslig grund och beslutsförfarande
Ej aktuell. Policydebatt
3. Fackuttryck/termer
EU 2020 - den ”nya Lissabonstrategin”
KKR - Konkurrenskraftsrådet
ER – Europeiska Rådet