KKR, förstärkning av den inre marknaden -RådsPM, dp. 8
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2014/15:2FF024
Rådspromemoria | ||
2014-11-17 | ||
Utrikesdepartementet |
Enheten för främjande och EU:s inre marknad (UD FIM) |
KKR, dp. 8
KKR, dp. 8
Konkurrenskraftsrådets möte den 4-5 december 2014Dagordningspunkt 8: Förstärkning av den inre marknaden i alla dess dimensioner – prioriteringar för framtiden - Policydiskussion
Dokument: 15473/14
Tidigare dokument: -
Tidigare behandlad vid samråd med EU-nämnden: -
Bakgrund
Bakgrunden för denna dagordningspunkt är Europeiska rådets ”Strategiska agenda för unionen i tider av förändring” som antogs juni 2014 och som slår fast att EU ska: ”fullt ut utnyttja den inre marknadens potential i alla dess dimensioner: genom att fullborda den inre marknaden för produkter och tjänster och fullborda den digitala inre marknaden senast 2015” och ”främja en företagaranda och skapande av arbetstillfällen, inte minst för små och medelstora företag”.
Ordförandeskapet lyfter i sitt bakgrundsmaterial inför mötet särskilt fram tjänsteområdet och behovet att ta bort orättfärdiga hinder som leder till diskriminerande eller oproportionerliga krav på tjänsteleverantörer och mottagare. Även energi, transport, digital teknologi och insatser för små och medelstora företag lyfts fram som prioriterade områden på den inre marknaden.
Detta blir det första tillfället för kommissionär Bienkowska att presentera sina målsättningar på inre marknadsområdet i rådet.
I syfte att vägleda diskussionen i rådet har ordförandeskapet identifierat två frågor:
- Inom vilka områden tycker medlemsstaterna att åtgärder behövs för att utveckla den inre marknaden ytterligare och för att öka Europa ekonomiska integration?
- Av de prioriterade områdena, vilka tror ni har högst potential för att mobilisera nya investeringar?
Rättslig grund och beslutsförfarande
Inget lagstiftningsärende
Förslag till svensk ståndpunkt
Regeringen välkomnar möjligheten till diskussion om prioriteringar på den inre marknaden i rådet. Ordförandeskapets fokus på tjänster i diskussionen ligger i linje med svensk prioritering. Den pågående kartläggningen av kvarvarande hinder på tjänstemarknaden är viktig. Regeringen ser fram emot kommissionens redovisning av resultaten av kartläggningen under våren 2015 och konkreta förslag till åtgärder för att ta bort hinder, särskilt inom de områden som har störst potential för tillväxt och sysselsättning. Regeringen lägger också stor vikt vid en fortsatt utveckling av den digitala inre marknaden och eliminering av hinder för gränsöverskridande e-handel. På varuområdet är regelverket väl utvecklat och fortsatt fokus behövs på att få regelverket att fungera bättre i praktiken och på att medlemsstaterna skärper efterlevnad och tillämpning.
Europaparlamentets inställning
Ej aktuellt
Förslaget
Gällande svenska regler och förslagets effekter på dessa
Ej aktuellt
Ekonomiska konsekvenser
Ej aktuellt
Övrigt