FAC_Kommenterad_dagordning_23_maj

Bilaga till dokument från EU-nämnden 2015/16:4451CF

PDF

FAC

REGERINGSKANSLIET

Utrikesdepartementet Kommenterad dagordning Ministerrådet

Europakorrespondentenheten

Kommenterad dagordning för utrikesrådet den 23 maj 2016

Utrikesministrarnas möte

1.Godkännande av den preliminära dagordningen

2.Godkännande av A-punktslistan

3.Uppföljning av EU:s regionala strategi för Syrien/Irak/Daesh

Diskussions- och beslutspunkt

Rådet förväntas diskutera EU:s regionala strategi för Syrien/Irak/Daesh mot bakgrund av utvecklingen sedan strategin antogs för ett år sedan. Dagordningspunkten sköts upp från föregående FAC i april. Rådsslutsatser förutses.

Regeringens ståndpunkt:

Regeringen välkomnar översynen av den regionala strategin och kommer fortsatt att verka för att de politiska grundorsakerna till Daesh framväxt och behovet av politiska lösningar i Syrien och Irak står i centrum. Avseende Syrien kommer regeringen att verka för ett ökat EU-engagemang för politisk transition, full implementering av säkerhetsråds-resolutionerna 2254 och 2268, kvinnors deltagande i den politiska processen samt skydd av minoriteter. Regeringen driver också på för ett ökat EU- engagemang i Irak till stöd för långsiktig stabilisering.

4. Externa aspekter av migration

Diskussions- och ev. beslutspunkt

Rådet förväntas återigen föra en kort diskussion om externa aspekter av migration, inklusive flyktingsituationen i Europa och i ljuset av den rad av högnivåmöten i FN:s regi som äger rum under året.

Regeringens ståndpunkt:

Regeringens ståndpunkt från den senaste FAC-diskussionen om migrationsfrågorna kvarstår, och återges här: Regeringen hoppas att överenskommelsen med Turkiet kommer att bidra till en långsiktig lösning av flyktingsituationen i Europa. Det är av största vikt att åtgärderna i överenskommelsen sker i enlighet med internationell- och europeisk rätt och att implementeringen genomförs i nära samarbete med UNHCR. Regeringen anser att det är angeläget att noggrant följa utvecklingen av eventuella nya migrant- eller flyktingströmmar, inklusive via Libyen.

Regeringen betonar att flyktingkrisen är global och därför kräver gemensamma lösningar. Årets högnivåmöten om migration- och flyktingfrågor, inklusive det humanitära toppmötet i Istanbul i maj, FN-toppmötet den 19 september och det amerikanska toppmötet i New York den 20 september, är viktiga för arbetet med ett nytt globalt ramverk baserat på solidaritet och ansvarsfördelning och ett förstärkt åtagande för internationell rätt, inklusive rätten till asyl. EU bör bidra till dessa målsättningar.

Informell lunch: EU:s globala strategi för utrikes- och säkerhetspolitik

Lunchdiskussion

FAC väntas föra en informell diskussion om den globala strategin för EU:s utrikes- och säkerhetspolitik på basis av en muntlig presentation av HR/VP. HR/VP väntas också komma att ge sin syn på den fortsatta hanteringen av strategin. Strategin har ännu inte presenterats.

Regeringens ståndpunkt:

Regeringen har under det pågående arbetet med den globala strategin för EU:s utrikes- och säkerhetspolitik framhållit vikten av att den ges ett brett anslag och beaktar även icke-militära säkerhetspolitiska utmaningar som migration, miljöhot, pandemier, jämställdhetsfrågor, klimatförändringar, handel och resursfördelning, fattigdom osv. i nära korrelation med Agenda 2030 och FN:s mål för hållbar utveckling (SDGs). Regeringen har också understrukit vikten av ett tydligt språkbruk vad avser Rysslands illegala annektering av Krim och dess brott mot den europeiska säkerhetsordningen; vikten av universella värderingar, internationell rätt, mänskliga rättigheter, demokrati, multilateral världsordning, som en grund för EU:s externa agerande; att utvecklingen av försvarsfrågor och den gemensamma säkerhets och försvarspolitiken måste ligga helt i linje med Lissabonfördraget; samt att EU:s fortsatta utvidgning också ses som ett strategiskt bidrag till fred och säkerhet i Europa.

Regeringen har understrukit vikten av nationell parlamentarisk förankring av strategin.