FAC, Kommenterad dagordning 19 november slutgiltig

Bilaga till dokument från EU-nämnden 2012/13:2B63E1

DOCX
PAGE 2

REGERINGSKANSLIET

Utrikesdepartementet – – – Kommenterad dagordning

Ministerrådet

Enheten för Europeiska unionen

Kommenterad dagordning för utrikesrådet

den 19 november 2012

Utrikesministrarnas möte

Godkännande av den preliminära dagordningen

Godkännande av A-punktslistan


Mali

Diskussions- och ev. beslutspunkt

Rådet väntas diskutera situationen i Mali och möjliga åtgärder från EU:s sida till stöd för Malis hantering av krisen i landet. Vid sitt möte den 15 oktober 2012 inbjöd rådet EU:s Höga representant för utrikesfrågor och säkerhetspolitik Catherine Ashton att till mötet i november utarbeta och presentera ett krishanteringskoncept för en möjlig militär EU-insats med fokus på reform och utbildning av Malis armé samt stöd till Ecowas planerade insats i Mali under FN-mandat. En kort presentation av krishanteringskonceptet väntas. Mali kommer att diskuteras av utrikes- och försvarsministrarna gemensamt. Eventuellt kommer rådet att anta processuella slutsatser.

Regeringens ståndpunkt: Regeringen förespråkar att EU tar på sig en framträdande roll i Sahel i nära samverkan med FN, AU och Ecowas. EU bör eftersträva att tillmötesgå den begäran som Malis övergångsregering och FN:s säkerhetsråd har riktat om att stödja Malis egen förmåga att hantera säkerhetsläget. Framtagandet av ett krishanteringskoncept är ett viktigt steg på vägen. Det är i detta sammanhang viktigt att EU fortsätter att arbeta enlighet med EU:s Sahelstrategi där demokrati, mänskilga rättigheter och utveckling är viktiga element. EU:s engagemang i Mali bör tydligt kopplas till regeringens i Bamako förmåga att presentera och genomföra en vägkarta för att återställa den konstitutionella ordningen, liksom betona vikten av att prioritera en politisk lösning på krisen i norr, samtidigt som planering fortgår för en militär insats att återta norra Mali.


DRK

Diskussions- och beslutspunkt

Rådet väntas diskutera utvecklingen i östra DR Kongo. En expertgrupp under FN:s säkerhetsråds utskott för övervakning av vapenhandelsförbudet och sanktionerna mot DR Kongo, delade i mitten av oktober en slutgiltig rapport till Säkerhetsrådets medlemmar. Rapporten, som ännu inte offentliggjorts men som läckt till media, belyser inblandningen av Rwanda och Uganda i stödet till M23. Rwanda och Uganda förnekar inblandning. Det är ännu oklart hur Säkerhetsrådet kommer att ta ställning till rapporten. Rådet väntas anta rådsslutsatser avseende DR Kongo. Våldet i DR Kongo förskräcker och drabbar en stor mängd människor, med internflyktingar och en svår humanitär situation i landet som följd. Även riktade attentat mot enskilda personer, såsom i fallet med Dr. Denis Mukwege, är mycket allvarligt.

Regeringens ståndpunkt: DR Kongos territoriella integritet måste respekteras. Vikten av en hållbar politisk lösning bör understrykas. Rwanda och Uganda måste upphöra att stödja M23 och ta offentligt avstånd från densamma och samarbeta med FN:s expertgrupp för DRK . Det är samtidigt viktigt att EU fortsätter sätta press på DRK att genomföra en sedan länge önskad säkerhetssektorreform, anta lagförslag om implementering av Romstadgan och ett lagförslag om hybriddomstolar samt att öka reformtakten, inte minst när det gäller god samhällsstyrning, statsbyggande och transparens inom gruv- och oljenäringarna. Det är också angeläget att världssamfundet och EU bidrar med humanitärt stöd till utsatta i området.

Södra Grannskapet

Syrien

Diskussions- och ev. beslutspunkt

Rådet kommer diskutera situationen i Syrien och hur EU bör agera framöver. Formellt beslut om förlängning av existerande sanktioner kommer att fattas. Eventuellt kommer rådsslutsatser att antas.

Regeringens ståndpunkt: Regeringen stödjer det arbete som FN:s och Arabförbundets särskilde representant Lakhdar Brahimi genomför för att söka få ett stopp på våldet så att en politisk och ordnad transition kan genomföras. FN:s säkerhetsråd måste ta sitt ansvar och enas. President Assad måste stiga åt sidan och en samlad opposition ställa sig bakom en gemensam utgångspunkt. Regeringen betonar vikten av fortsatt humanitärt bistånd. Sverige är den femte största humanitära givaren.

Egypten

Diskussionspunkt

Rådet förväntas diskutera genomförandet och uppföljningen av mötet mellan EU och Egypten på hög nivå den 14 november i Kairo (EU-Egypt Task Force).

Regeringens ståndpunkt: Regeringen välkomnar mötet mellan EU och Egypten (EU-Egypt Task Force) den 14 november. Mötet utgör en viktig anhalt för att stärka samarbetet och dialogen mellan EU och Egypten i syfte att främja övergången till ett demokratiskt styrelseskick där mänskliga rättigheter, inklusive religionsfriheten, och rättsstatens principer respekteras.

Libyen

Ev. diskussionspunkt

Rådet kommer eventuellt att diskutera transitionsprocessen i Libyen mot bakgrund av att en ny libysk regering nyligen godkänts av parlamentet.

Regeringens ståndpunkt: Regeringen välkomnar att en ny och inklusiv regering har utsetts i Libyen. Den nya regeringen står inför stora utmaningar. Säkerhetssituationen måste förbättras och arbetet med att bygga det nya demokratiska Libyen måste fortgå. Stödet från EU är viktigt för den libyska transitionsprocessen.

Libanon

Diskussions- och beslutspunkt

Rådet kommer diskutera situationen i Libanon och hur EU bör agera framöver. Beslut om rådsslutsatser väntas.

Regeringens ståndpunkt: Regeringen känner oro för att utvecklingen i Syrien kan ha en ökande destabiliserande effekt på Libanon och värnar om landets suveränitet och territoriella integritet. Välkomnar Libanons hantering av de stora syriska flyktingströmmarna och uppmanar till ökat internationellt humanitärt bistånd.

MEPP
Ev. diskussionspunkt

Rådet kommer sannolikt att diskutera vikten av återupptagna fredsförhandlingar samt en förväntad resolution i FN:s generalförsamling om en uppgradering av PalestinasFN-status till icke-medlemsstat.

Regeringens ståndpunkt: Regeringen anser att diskussionen bör fokusera på hur EU konkret kan bidra till återupptagna och resultatinriktade fredsförhandlingar. Ett aktivt engagemang av USA och Kvartetten måste säkras. EU bör eftersträva enighet vid en eventuell resolution i generalförsamlingen.

Ukraina

Diskussionspunkt

Rådet väntas diskutera EU:s relationer med Ukraina i ljuset av det nyligen genomförda parlamentsvalet, situationen avseende selektiv rättsskipning, mänskliga rättigheter och reformagendan i landet i stort.

Regeringens ståndpunkt: Regeringen stödjer en utveckling i Ukraina mot fördjupad demokrati och förstärkt europeisk värdegemenskap. Regeringen delar de internationella valobservatörernas bedömning av genomförandet av parlamentsvalet och beklagar att detta får betraktas som ett steg bakåt för demokratin. EU bör analysera hur unionen på bästa sätt kan verka för Ukrainas fortsatt Europaintegration, samtidigt som den är tydlig med att respekten för demokratiska principer och mänskliga rättigheter måste upprätthållas.


Kuba
Diskussionspunkt

Rådet kommer att diskutera EU:s relation till Kuba. Avsikten är att följa upp den reflektionsprocess som inleddes av rådet i oktober 2010.

Regeringens ståndpunkt: Centralt att EU:s agerande i relation till Kuba bidrar till en full respekt för mänskliga rättigheter och till framsteg mot demokrati samt att den gemensamma ståndpunkten fortsätter att gälla.

Presidentvalet i USA

Diskussionspunkt

Ett första åsiktsutbyte om resultatet av presidentvalet i USA den 6 november, inklusive konsekvenserna av valresultatet för det transatlantiska samarbetet. En ev fördjupad diskussion om relationerna mellan EU och USA är preliminärt planerad för FAC:s möte i december.

Regeringens ståndpunkt: Omvalet av Barack Obama till USA:s president utgör ett tillfälle att ytterligare stärka det nära samarbetet mellan EU och USA och skapar goda förutsättningar för kontinuitet i relationerna.

Övriga frågor