Epsco, RådsPM Antidiskrimineringdsdirektivet, dp 4

Bilaga till dokument från EU-nämnden 2009/10:23DAED

DOCX
PAGE 2

Rådspromemoria

2010-05-

Integrations- och jämställdhetsdepartementet

Enheten för diskrimineringsfrågor

Rådets möte EPSCO den 7 juni 2010

Dagordningspunkt

4

Rubrik

Kommissionens förslag till rådets direktiv om genomförande av principen om likabehandling av personer oavsett religion eller övertygelse, funktionshinder, ålder eller sexuell läggning

Dokument

11531/08 SOC 411 JAI 368 MI 246 (innehållande kommissionens förslag KOM(2008) 426 slutlig)

KOM (2008) 420 Kommissionens meddelande ”Ickediskriminering och lika möjligheter: Ett förnyat engagemang”

16769/08 SOC 762 JAI 690 MI 519 (lägesrapport inför EPSCO-rådets möte 17 december 2008)

10073/09 SOC 349 JAI 312 MI 213 (lägesapport inför EPSCO-rådets möte 8 juni 2009)

15575/09 SOC 670 JAI 805 MI 413 (lägerapporten inför EPSCO-rådets möte den 30 november 2009)

9535/10 SOC 329 JAI 404 MI 140 (lägesrapport inför EPSCO rådets möte 7 juni 2010)

Tidigare dokument

Fakta-PM SB 2007/08: FPM 127

Tidigare behandlad vid samråd med EU-nämnden: den 26 september och den 12 december 2008 samt den 5 juni och den 25 november 2009.

Tidigare behandlad vid samråd med AU: den 17 september 2008 och den 13 oktober 2009.

Bakgrund

Likabehandling och förbud mot diskriminering är grundläggande principer i gemenskapsrätten. Artikel 19.1 i Fördraget om Europeiska Unionens funktionssätt ger EU befogenhet att vidta lämpliga åtgärder för att bekämpa diskriminering på grund av kön, ras, etniskt ursprung, religion eller övertygelse, funktionshinder, ålder eller sexuell läggning.

Det gemenskapsrättsliga skyddet mot diskriminering på grund av kön, ras eller etniskt ursprung är än så länge mer långtgående än motsvarande skydd för diskrimineringsgrunderna religion eller övertygelse, funktionshinder, ålder och sexuell läggning. De rättsinstrument som hittills antagits rörande sistnämnda diskrimineringsgrunder rör endast likabehandling i arbetslivet, yrkesutbildning och därmed sammanhängande områden.

Förslaget har behandlats i rådsarbetsgruppen för sociala frågor under Spaniens ordförandeskap vid fem tillfällen. Vid EPSCO-rådets möte den 7 juni kommer spanska ordförandeskapet att presentera en lägesrapport.

Av lägesrapporten framgår att även om betydande framsteg har gjorts under det spanska ordförandeskapet med försök att förtydliga tillämpningsområdet, fördelningen av befogenheter och bestämmelserna om tillgänglighet för personer med funktionshinder är det uppenbart att det återstår ett omfattande arbete med förslaget.

Rättslig grund och beslutsförfarande

Förslaget grundar sig på artikel 19.1 i Fördraget om Europeiska Unionens funktionssätt (EUF-fördraget). Genom artikel 19.1 i EUF-fördraget kan rådet, genom enhälligt beslut på förslag av kommissionen och efter Europaparlamentets godkännande, vidta lämpliga åtgärder för att bekämpa diskriminering på grund av kön, ras, etniskt ursprung, religion eller övertygelse, funktionshinder, ålder eller sexuell läggning.

Svensk ståndpunkt

Regeringen instämmer i lägesrapportens huvudbudskap.

Europaparlamentets inställning

Europaparlamentet behandlade direktivförslaget i sin helhet i plenum i april 2009. Parlamentet är positivt inställt till förslaget men har bl.a. lämnat ändringsförslag om särskilt skydd för mikroföretag samt undantag för reklam och media.

Förslaget

Syftet med förslaget är att fastställa bestämmelser för bekämpning av diskriminering på grund av religion eller övertygelse, funktionshinder, ålder eller sexuell läggning för att på andra samhällsområden än arbetslivet genomföra principen om likabehandling i medlemsstaterna.

Mer information om förslaget finns i FaktaPM 2007/08:FPM127.

Gällande svenska regler och förslagets effekter på dessa

Förslagets har konsekvenser för gällande svenska regler som finns beskrivna i FaktaPM 2007/08:FPM127.

Ekonomiska konsekvenser

De budgetära konsekvenserna för Sveriges del är ännu svåra att bedöma. En beskrivning finns i ovan nämnda FaktaPM.