Dp 09 PM till Riksdagen (Space Policy)

Bilaga till dokument från EU-nämnden 2005/06:1283 Till p. 1, 2 och 4

DOCX
PAGE 2

PM Till riksdagen

2006-05-10

Näringsdepartementet

Enheten för IT, forskning och utveckling

Konkurrenskraftsrådet den 29-30 maj 2006, Dagordn.pkt 9 Space Policy

Dokumentbeteckning

Progress report by the Commission on the development of the European Space policy and road map: dokument föreligger ej

Presidency report on the GMES Conference held in Graz on 19/20 April 2006: rådsdokument 9081/06

Sammanfattning

Dagordningspunkten innebär en avrapportering från kommissionen. Det föreligger inget förslag för behandling. Sverige stöder EU:s och ESA:s gemensamma arbete med att ta fram en samlad europeisk rymdpolitik.

I Förslaget

1. Innehåll

Inget dokument eller förslag föreligger. Dagordningspunkten innebär en avrapportering från kommissionen om arbetet att tillsammans med ESA ta fram en europeisk rymdpolitik, samt en avrapportering från en konferens om utvecklingen av EU:s och ESA:s gemensamma projekt GMES, som står för "Global Monitoring for Environment and Security".

2. Gällande svenska regler och förslagets effekt på dessa

Inga.

3. Budgetära konsekvenser

Inga.

II Ståndpunkter

1. Svensk ståndpunkt

Sverige välkomnar att EU stärker sin förmåga att utnyttja rymdbaserad teknologi för de behov som finns inom EU:s forsknings-, miljö-, och transportpolitik. Sverige stöder och deltar aktivt EU:s och ESA:s gemensamma arbete med att formulera en samlad europeisk rymdpolitik.

Sverige stöder GMES-projektet och dess fortsatta utveckling därför att det kan ge viktiga bidrag för att uppnå målen om en hållbar utveckling.

III Övrigt

1. Fortsatt behandling av ärendet

Utvecklingen av den europeiska rymdpolitiken, inklusive ett europeiskt rymdprogram (European Space Programme, ESP) görs i kraft av ett ramavtal mellan ESA och kommissionen. Enligt avtalet skall gemensamma ministerråd hållas inom ramen för det så kallade Space Council. Frågan diskuterades senast på ett Space Council i november 2005. Arbetet bedrivs i en High Level Space Policy group (HSPG) med företrädare för medlemsstaterna i ESA och EU. Ett förslag till ESP planeras att presenteras för Space Council i juni 2007.

2. Rättslig grund och beslutsförfarande

Kommissionen har inget fördragsfäst specifikt mandat att bedriva rymdpolitik. Däremot finns inom ramen för artiklarna 71, 170 och 174 om transport, forskning och miljöpolitik stöd för detta arbete.

EU:s arbete med att utforma en europeisk rymdpolitik bygger på ramavtalet mellan ESA och EU, som är baserat på artiklarna 170, 300.2 och 300.3 i EG-fördraget.