dp 03 PM Bilaga 1 Ekoförordning (slutlig)
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2005/06:1292 Till p. 3
slutlig | ||
Rådspromemoria | ||
Bilaga 1 | ||
2006-05-11 | ||
Jordbruksdepartementet |
Naturresurs- och sameenheten |
Rådets möte den 22 maj 2006
Dagordningspunkt: 3
Rubrik: Förslag till rådets förordningar
– om ekologisk produktion och märkning av ekologiska produkter (R)
– om ändring av förordning (EEG) nr 2092/91 om ekologisk produktion av jordbruksprodukter och uppgifter därom på jordbruksprodukter och livsmedel (R)
Dokument: 5101/06
Tidigare dokument: Fakta-PM Jo-dep 2005/06:FPM37
Tidigare behandlad vid samråd med EU-nämnden: Inför jordbruks- och fiskerådet den 23 januari 2006.
Bakgrund
Kommissionen har lämnat förslag till förordning som skall ersätta nuvarande regelverk om ekologisk produktion från 2009. Förslaget är ett led i arbetet med den europeiska handlingsplanen för ekologiska livsmedel och ekologiskt jordbruk som presenterades av kommissionen i juni 2004. Förslaget presenterades på rådet i januari 2006. Förslaget har remitterats till ca 30 svenska myndigheter och organisationer. Sammanfattningsvis innebär kommissionens förslag förändringar i reglerna samtidigt som regelverket omarbetas och omstruktureras. Enligt kommissionen är ambitionen att minska detaljreglering. Samtidigt så innebär förslaget att kommissionen inom ramen för kommittologin bemyndigas att besluta om detaljregler på flera områden.
Rättslig grund och beslutsförfarande
Artikel 37 i EG-fördraget.
Svensk ståndpunkt
Sverige välkomnar förslaget men har ännu inte tagit slutlig ställning till förslagets alla delar.
Generellt bedömer Sverige att förslaget innebär en mer strukturerad och överskådlig lagstiftning i jämförelse med nuvarande förordning. Vidare anser Sverige att förslaget ger goda förutsättningar för ett förenklat regelverk för ekologisk produktion med ett minskat inslag av detaljreglering.
Sverige är positiv till att grundläggande principer för ekologisk produktion fastställs i förordningen och ligger till grund för utformning av regelverket. Detta bidrar till förutsägbarhet och förståelse för regelverket samtidigt som det underlättar arbetet med att ta fram detaljregler.
Sverige anser att förslaget om ett nytt permanent system för import från tredje land är ett steg i rätt riktning vad gäller att underlätta för handeln av ekologiska produkter. Sverige stödjer förslaget om att Codex Alimentarius riktlinjer för ekologisk produktion, vid bedömning av tredje lands regelverk, anses vara likvärdiga EU:s regler. Förslaget bedöms kunna underlätta utvecklingsländernas möjligheter att exportera ekologiska livsmedel till EU.
Sverige anser att generell lagstiftning om marknadsföring är tillräcklig och att man därför inte särskilt behöver reglera marknadsföring av ekologiska produkter.
Sverige är kritisk till den del av förslaget som innebär att privata märkningsorgans egna varumärke skulle kunna sättas på produkter som inte uppfyller samtliga krav och regler som ingår i det privata regelverket.
Sverige stödjer inte förslag som innebär förändringar i beslutsformen (kommittologin) för hur detaljregler tas fram. Sverige anser att nuvarande beslutsform bör behållas eftersom den säkerställer ett fortsatt högt inflytande från medlemsländerna i beslutsprocessen. Detta inflytande är viktigt eftersom det råder mycket skilda förutsättningar för ekologisk produktion i olika delar av EU, vilket regelverket måste ta hänsyn till.
Sverige anser slutligen att förslaget bör anpassas i syfte att tillåta för märkning av ekologiska ingredienser i produkter som inte enbart innehåller ekologiska ingredienser. En sådan möjlighet bedöms kunna bidra till en positiv utveckling av marknaden samtidigt som det är viktigt att säkerställa konsumenternas intresse av märkning som inte är vilseledande.
Europaparlamentets inställning
Europaparlamentet har inte yttrat sig.
Förslaget
Förslaget till en ny förordning innebär en omarbetning och vissa förändringar av det nuvarande regelverket. De nya reglerna syftar till att vara enklare och möjliggöra för en viss flexibilitet för att ta hänsyn till regionala skillnader i klimat och andra förhållanden. Förordningen fastställer mål och principer för ekologisk produktion och förtydligar märkningsreglerna.
Den nya förordningen är ett svar på rådets slutsatser från oktober 2004 om den Europeiska handlingsplanen för ekologiska livsmedel och ekologiskt jordbruk som kommissionen presenterade i juni 2004. Nya regler för import kommer att gälla fr.o.m. den 1 januari 2007. Den nya förordningen föreslås gälla fr.o.m. den 1 januari 2009.
Förslaget innebär bland annat att:
Mål och principer fastställs för den ekologiska produktionen med hänsyn till att det råder olika förutsättningar i olika delar av EU.
Målen och principerna skall gälla på samma sätt i alla stadier av ekologisk produktion inom djuruppfödning, vattenbruk, växtodling och fodertillverkning samt inom produktion av ekologiska livsmedel.
För att få säljas som ekologisk måste en ekologisk produkt märkas och minst 95 % av slutprodukten måste vara ekologiskt framställd.
Reglerna om GMO förtydligas, exempelvis att de generella gränsvärdena för oavsiktlig inblandning av GMO gäller och att GMO-produkter inte får märkas som ekologiska.
Det blir obligatoriskt att använda antingen EU-logotypen eller standardbeteckningen ”EU-EKOLOGISK” för produkter som skall säljas som ekologiska. Restriktioner införs för märkning och reklampåståenden för att stärka det gemensamma begreppet ekologisk produktion.
Den riskbaserade kontrollen stärks.
Importregler införs som innebär tillträde för produkter som uppfyller alla krav eller tillträde grundat på likvärdighet samt att kontrollorgan i tredje land kan erkännas.
Gällande svenska regler och förslagets effekter på dessa
Det nuvarande regelverket för ekologisk produktion (rådets förordning (EEG) nr 2092/91/EEG om ekologisk produktion av jordbruksprodukter och uppgifter därom på jordbruksprodukter och livsmedel är harmoniserad inom gemenskapen. Förslaget ersätter det nuvarande regelverket och är direkt tillämplig i svensk lagstiftning.
Ekonomiska konsekvenser
Förslaget förutses inte att få några budgetära konsekvenser för Sveriges vidkommande. De nuvarande behöriga myndigheterna, Livsmedelsveket och Statens jordbruksverk, beräknas inte att få någon ökad arbetsbelastning som en följd av förslaget. Kontrollen utförs av privata kontrollorgan och finansieras av aktörer som är anslutna till systemet. Förslaget förutses inte heller få några finansiella konsekvenser för gemenskapens budget.