Återrapport (jordbruk) 19-20 okt
Bilaga till dokument från EU-nämnden 2009/10:2350B9
Postadress
Telefon
E-post
Square de Meeûs 30
+32 2 289 56 11
representationen.bryssel@foreign.ministry.se
B - 1000 BRYSSEL
Belgien
Telegram:
Telefax
Telex:
+32 2 289 56 00
()
E-POST
21 oktober 2009
P. Ivarsson
+32 2 289 5688
C.J. Lindén
+32 2 289 5689
M. Rosander
+32 2 289 5654
R. Rosenkranz
+32 2 289 5658
M. Goffeng Raakil
+32 2 289 5692
L. Hultgren
+32 2 289 5893
JORDBRUKSDEPARTEMENTET Lbr 78/09
Elektronisk kopia med bilagor:
Jo: POL, CHEFER, HANDLÄGGARE
Myndigheterna: SJV (M Persson), SLI, SLV, FiV (Funegård, Wilhelmsson)
SB-EU (Hjelt af Trolle, Söderberg, Rudal, Wännerdahl)
UD-IH, (Fi/Ba (Bäckstrand, Blomberg)
M (Höglund, Viatte)
UD-EU 27 KRETSEN
Repr Bryssel: CD, JO, CMS, DS, MW, ML, KÅ, MA, EDJ, PI, RR, CJL, MR, MÅ, MGR, LH
Rapport från möte i Jordbruks/fiskerådet den 19-20 oktober 2009 i Luxemburg
Sammanfattning:
* Rådet nådde politisk överenskommelse om såväl förslaget om nya fiskekontrollregler som förslaget om fiskemöjligheterna i Östersjön 2010. Förslaget om nya kontrollregler innebär en ökad harmonisering av EU:s kontrollregler på fiskeområdet.
* Som svar på begäran från de 21 MS med FR i täten, förklarade KOM att den är beredd att föreslå ytterligare 280 miljoner euro till mjölksektorn för att hjälpa i krisen. Detta är de absolut sista medlen KOM kan finna under säkerhetsmarginalen vilket betyder att det inte finns något utrymme för andra krav under nästa år/ingen möjlighet att agera vid andra kriser. KOM klargjorde att EP tillsammans med finansministrarna fattar det slutliga beslutet. Fördelningen av medel mellan MS ska troligen ske baserat på produktion under förra kvotåret. Sedan är det upp till MS att fördela kuvertet till de enskilda producenterna på ett icke diskriminerande sätt.
De förslag till ändring av marknadsstöden som KOM tidigare föreslagit föreföll kunna stödjas av en kvalificerad majoritet. Förslaget om förlängning av interventionsperioden för smör och skummjölkspulver antogs.
* Rådet kunde inte uppnå en kvalificerad majoritet för något av de tre GMO-ärendena. KOM kan nu fatta beslut i frågan.
* Rådet höll också en diskussion inför gemenskapens årliga fiskeförhandlingarna med Norge. Denna fråga återkommer på dagordningen vid novemberrådet.
* Bland övriga frågor märktes statsstöd till förvärv av jordbruksmark, situationen på fodermarknaden, stöd till förnyande av fiskeflottan genom EFF samt ICCAT:s årliga möte.
* Nästa rådsmöte äger rum den 19-20 november 2009.
* * *
Den svenska delegationen leddes av jordbruksminister Eskil Erlandsson. För rapporteringen svarar Linda Hultgren för punkterna 4, 5, 8 , 9 a-g, Fredrik von Unge (Jo) för punkten 3 samt Agnetha Alriksson (Jo) för punkterna 6, 7.
1) Godkännande av den preliminära dagordningen
Förslaget till dagordning (14328/09) godkändes.
2) Godkännande av A-punktslistan
- dok. 14395/09
A-punktslistan antogs. Bland ärendena som antogs fanns bland andra förslag om en förlängning av interventionsperioden för smör och skummjölkspulver, slutsatser om politisk samstämmighet och tryggad livsmedelsförsörjning inklusive FAO-reformen, utkast till förslag om ytterligare en övergångsperiod för förordningarna i det sk hygienpaketet, utkast till förslag om att ändra förordning om fastställande av särskilda hygienregler för livsmedel av animaliskt ursprung samt förslag till beslut om mandat för kommissionen inför förhandlingarna i CCAMLR (Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources).
3) Mejerisektorn
a) Förslag till rådets förordning om ändring av rådets förordning (EG) nr 1234/2007 om upprättande av en gemensam organisation av jordbruksmarknaderna och om särskilda bestämmelser för vissa jordbruksprodukter
- Riktlinjedebatt
- dok. 14270/09, 14389/09 och 14526/09
b) Kvartalsrapport från kommissionen om mejerimarknaden
- Föredragning av kommissionen
ORDF (Erlandsson) inledde med att redogöra för de rådsbehandlingar av situationen på mjölkmarknaden som gjorts de senaste månaderna samt för de lagstiftningsförslag som föreligger i olika stadier. EP kommer den 20 september att besluta om brådskande förfarande för förslagen om art 186. På dagens möte kommer KOM att presentera kvartalsrapporten om situationen på mjölkmarknaden. ORDF har fört in ett dokumentet från 21 MS på dagordningen och hoppas att KOM ska ge sin syn på de krav som framförs i detta dokument. KOM väntas även redogöra för arbetet i högnivågruppen för mjölk (nedan kallad HLG).
KOM (Fisher-Boel) redogjorde för kvartalsrapporten som visar på en försiktig uppgång på råvarumarknaden för mjölk. Snittpriset för smör är idag 18% högre än interventionspriset. Det kan även skönjas en uppgång på marknaden för mjölkpulver. Det är alltid en viss fördröjning på priset mellan konsumentled och på avräkningspriset varför ökning av priset till producenter kan förväntas öka framöver. Förutsättningarna har alltså förbättrats avsevärt, samtidigt som detta inte ger anledning till att vara helt nöjd.
KOM tackade vidare medlemsstaterna för stöd till förslaget om förlängning av interventionsperioden. Beträffande exportbidrag har dessa redan återinförts av KOM vilket har bidragit till att upprätthålla exporten. Ökade VM-priser kräver dock att nivåerna justeras nedåt framöver. En anpassning av skolmjölksstödet har redan genomförts, KOM ser dock svårigheter att tillmötesgå de 21 medlemsstaternas till ytterligare förändring av detta stöd.
KOM har även arbetat ut en ny förordning om märkning som ska tillse att produkter som inte innehåller mjölk inte ska kunna märkas som mejeriprodukter. KOM uttryckte medhåll för att interventionslagren inte ska säljas ut förrän marknaden kan ta emot dessa nya kvantiteter.
Förslaget att lägga till mjölk till art. 186 gör det möjligt för KOM att kunna agera snabbare i framtiden. De åtgärder som ska vidtas kommer att diskuteras i förvaltningskommittén. Det skulle t.ex. kunna bli lämpligt med privat lagring av ost. KOM föreslår vidare ytterligare 280 MEuro till mjölk under 2010. Det är dock inte KOM:s uppgift att besluta om dessa medel. Om dessa medel riktas till mjölksektorn har KOM inga ytterligare medel att ta till för 2010. Den marginal som finns på 300 MEuro får inte tas i anspråk.
KOM har noterat att c:a 660 MEuro används för omstrukturering av mjölksektorn inom ramen för landsbygdsprogrammet. Det är dock förvånande att många av de 21 MS som skrivit på kravlistan inte har gjort några stora ansträngningar för mjölksektorn inom ramen för landsbygdsprogrammet och återhämtningspaketet.
Det andra förslaget som läggs fram idag innebär att MS ska kunna köpa upp kvot och att man därmed sänker nivån för när tilläggsavgift kan tas ut. Pengarna som kan tas ut ska kunna användas till omstruktureringsaktiviteter. Slutligen önskade KOM uppmärksamma om de ökade möjligheterna till att betala ut statligt stöd.
KOM ser positivt på den entusiasm som MS har uppvisat i samband med HLG. KOM är dock mycket tveksam till stöd för SMP till foder. Kostnaden kommer bli mycket stor och det kommer sannolikt inte att öka efterfrågan mer än begränsat.
Avslutningsvis menade KOM att det är dags att arbeta tillsammans, särskilt som det finns samförstånd om att inte återgå till jordbrukspolitiken under 60- eller 70-talet.
FR instämde med KOM om att det inte finns anledning att återgå till den gamla jordbrukspolitiken, samtidigt går det inte heller att förbli passiv i denna situation. Det handlar om att EU ska kunna visa på förmåga att fatta beslut när det krävs.
Ökning av priset till mjölkproducenterna kommer att ske långsamt. Syftet med dagens möte måste vara att kunna visa att vi kan fatta snabba beslut på kort sikt. HLG:s arbete måste resultera i ett nytt ramverk för regler på mjölkområdet.
Eftersom marknaden hämtar sig långsamt måste vi även fortsättningsvis hjälpa bönderna. Ser positivt på att 280 MEuro kan lösgöras till mjölk så att detta viktiga politiska budskapet kan föras fram.
Tycker även att det är positivt att ändringen av art. 186 är på god väg till antagande. Välkomnar även de kompletterande åtgärder som KOM redogjorde för. Bl.a. stöd till lagring av ost. Beträffande åtgärder på medellång sikt måste ett budskap fram om att ett nytt regelverk år på gång. Vi måste se till att revisionsrätten inte kör över rådet i denna fråga.
Önskar att det som diskuteras i HLG snarast ska kunna omsättas i praktiken.
AT framförde att det är viktigt med en bred lösning för att komma till rätta med situationen. Prisökningen hitintills är för svag och priserna gör inte att mjölkböndernas kostnader täcks. De 21 MS som träffades i Wien har inte motarbetat rådet utan har varit framåtblickande. Är mycket nöjd med förslaget om 280 MEuro, även om 300 MEuro hade varit bättre. Media säger dock att dessa pengar riskerar att ta från andra sektorer, men det måste säkerställas att så inte blir fallet. Vi måste redan nu börja diskutera ett system för mjölksektorn när kvoterna har avvecklats. Som revisionsrätten påpekat måste vi även fortsättningsvis kunna kontrollera mjölksektorn. Tackar KOM för att de nu öppnar för stöd till lagring av ost. Välkomnar även ändringen av art. 168 och möjligheten att köpa upp kvot. Utfasningen av mjölkkvoterna måste dock frysas.
DE ansåg att det nu är dags att börja arbeta för hanteringen av utfasningen av mjölkkvoter. Det måste till en mjuklandning värd namnet. De förslag som KOM presenterat idag är positiva, även så arbetet i HLG. Hade frågor om förslaget om återköp av kvoter, anser att detta bara kan fungera om detta blir obligatoriskt i samtliga MS. Systemet kommer att genomföras under kvotåret 2010/11, vilket skulle kunna vara i senaste laget.
Sett till marknaden finns det vissa ljuspunkter, men det är farligt att förliga sig på marknaden.
Tycker att de ytterligare 280 MEuro sänder en viktig signal, pengarna måste dock kopplas till befintliga kvoter. Skolmjölksprogrammet borde utvidgas, förslagsvis skulle ersättningen till skolorna kunna öka med 16 Eurocent/liter.
UK konstaterade att KOM:s rapport pekar på förbättringar på marknaden. Intervention används t.ex. inte längre. Eventuella åtgärder måste syfta till att marknaden blir mer konkurrenskraftig. Framförde stora betänkligheter kring utvidgningen av art. 186, framför allt finns oro för budgetkonsekvenser och hur MS ska kunna organiseras i budgetfrågor relaterade till detta. Kan dock acceptera förslaget om tilläggsavgift förutsatt att det blir frivilligt.
När kvoterna försvinner 2015 behövs åtgärder som förstärker konkurrenskraften.
Åtgärder som ökar intervention och stöd till privat lagring kommer att verka i motsatt riktning.
Instämmer med att det behövs en bra system för utförsäljning av interventionslagren. Tycker att dessa frågor lämpar sig för HLG. Vill inte kalla detta för ett nytt ramverk.
UK påminde vidare om de pengar som redan har satsat inom denna sektor. Kompensationsbidrag, intervention mm. Ser m.a.o. inte att det vore rättfärdigat att satsa mer pengar, med tanke på andra prioriterade områden som ungdomsarbetslöshet mm.
BE konstaterar att man i Belgien ännu inte märkt av ngn prisökning. Tackade KOM till de förslag som presenterats. Dessa åtgärder är dock inte tillräckliga, särskilt som återköpen av kvot ska finansieras med nationella medel.
Hänvisade till dokumentet från de 21 MS. Framförde även oro för att KOM:s förslag om 280 MEuro ska störa möjligheten till åtgärder i andra sektorer. Alla möjliga stödsystem måste aktiveras inbegripet stödet för mjölkpulver till foderproduktion. KOM:s förslag till utökade budgetmedel bör begränsas till just de specifika sektorer som har problem. Vill att KOM ska medge tillämpning på regional nivå i MS.
SI framförde att det är viktigt att ytterligare stabilisera markanden och kan just nu inte skönja ngn förbättring av marknadssituationen. Kan stödja art 186 och återköp av kvot så länge som detta system är frivilligt. Önskade att HLG:s arbete intensifieras och börja behandla frågor om prissättning.
ES lämnade stöd för art. 186 och förslaget om återköp av kvot så länge som det senare förblir frivilligt. Ett system för återköp av kvot finns redan på plats i Spanien. De åtgärder som finns i de 21 MS dokument syftar till att lösa en europeisk kris, och det är därför olyckligt att KOM söker lösa krisen genom nationella insatser. Arbetet i HLG är viktigt.
EE redogjorde för det svåra situation som råder på den estniska mjölkmarkanden. Av denna anledning har EE skrivit på förklaringen från de 21 MS. EE ser positivt på möjligheten att ändra ar. 168 och kvotköpsförslaget så länge som detta är frivilligt. Ansåg att det är viktigt att balansera förhållandet mellan mjölkproducenter och uppköpare. Tackade för HLG och för de inofficiella diskussionerna den 13 okt. Konkurrensrätten bör vara i fokus för framtida diskussioner.
PL påpekade att de redan i krisens inledning påpekade behovet om åtgärder. Ansåg det nödvändigt att arbeta fram ett nytt kvotsystem som ska ersätta det gamla systemet. Detta vore en uppgift för HLG.
Tidsfrister för betalning till mjölkproducenter är viktig att analysera, annars leder fördröjningen i betalning till primärproducenter till att lönsamheten minskar.
Återköp av kvoter är ok så länge som systemet är frivilligt. PL påtalade åter kravet på att tillåtas omfördela mellan direktförsäljnings- och leveranskvoter. Ansåg vidare beträffande art. 186 att KOM:s befogenheter behöver definieras.
Förslaget om 280 MEuro är inte tillräckligt, särskilt då interventionen måste stärkas. Efterfrågade slutligen stöd för mjölkpulver till foderproduktion.
LT lämnade stöd till ändringen av art. 186. Efterfrågade även förtydligande från KOM om hur omstruktureringsåtgärderna inom ramen för återköp av kvoter skulle kunna användas. Kan stödja detta system så länge som det är frivilligt.
LV lämnade stöd till kvotåterköpsprogrammet så länge som detta förblir frivilligt. Stödjer även utvidgningen av art. 186 men anser att inga beslut får fattas inom ramen för dessa befogenheter bara på begäran av några enskilda MS.
NL välkomnade arbetet i HLG. Många idéer har kommit fram under dess första möte. Prisnivån har ökat något vilket till viss del kan förklaras med de ansträngningar som gjorts. De förslag som tas fram måste vara förenliga med hälsokontrollen, och detta gäller både för rådet och HLG. Framförde tvivel mot att öka exportbidragen då detta skulle motverka den nu inledda uppgången på världsmarknaden. Kan även stödja utvidgningen av art 186 och ett frivilligt system för återköp av kvot, även om det senare inte kommer att tillämpas i NL. Ogillade förslaget att öka budgeten för mjölk med 280 MEuro då manöverutrymmet för andra kriser därmed skulle elimineras. Konkurrensregler måste respekteras vid de eventuella åtgärder som vidtas. Kvotavvecklingen får heller inte bromsas och en sänkning av kvoterna vore helt oacceptabel. Tilläggsavgifterna behöver även justeras ned för att uppnå en riktig mjuklandning.
EL såg en koppling mellan problemen på mjölkmarkanden och problemen på spannmålssektorn. De åtgärder som diskuteras nu räcker inte. Motsatte sig förslaget om återköp av kvoter då detta inte bedöms öka konkurrenskraften. Art 186 är tveksamt då rådets viktiga roll att hantera kriser riskerar att undermineras. Gillar heller inte KOM:s åtgärd om statliga stöd då konkurrensen mellan MS skulle snedvridas. Ökad intervention och stöd till privat lagring ger endast indirekta effekter, EL förespråkar istället direkta åtgärder. En budgetförstärkning med 280 MEuro kan ev. vara en lämplig åtgärd, men åtgärder behövs även inom spannmålssektorn.
RO lämnade stöd till KOM:s förslag så länge som systemet med uppköp av kvot förblir frivilligt. Önskar dock svar från KOM vad de avser göra inom ramen för art. 186, bland annat för att öka mjölkproducenternas inkomster. Ansåg att KOM bör ta fasta på inkomstnivån i olika MS när 280 MEuro används. Vänder sig mot förslaget med statsstöd. Efterfrågade subventionerade lån då räntenivån i Rumänien ligger på över 20 procent. Stöd till privat lagring av ost vore även lämpligt. Lika så en ökning av taket för direktstöd inom ramen för art 69. Tackade KOM för HLG.
IT tackade KOM för de förslag som presenterats under dagens möte. EP håller på att skapa problem för jordbruksrådet då flera MEP försöker hindra vissa åtgärder. 280 MEuro bör vara en extraordinär åtgärd. Välkomnade ändringen av art. 186. Hoppades på att arbetet i HLG kommer att ske snabbt och att denna även tillfrågas vad gäller tillfälliga åtgärder. HLG måste agera för att skapa en modell för kontrakt mellan mjölkproducenter och uppköpare. Efterfrågade att HLG tittar på hela produktionskedjan. Inom ramen för återköp av kvoterna bör det utredas vilka åtgärder som skulle kunna vidtas. Det bör även arbetas fram en modell för att dra ner produktionen tillfälligt. Vill att rådet ska visa på enighet i denna fråga.
LU påtalade vikten av att rådet agerar idag. Tackade SE för det vänliga mottagandet av jordbrukets organisationer denna morgon. Tackade även KOM för det positiva mottagandet av dokumentet från 21 MS. Luxemburgs ståndpunkt överensstämmer med detta dokument. En mjölkfond är viktigt. Så även art. 186 och en ny rättslig ram för mjölksektorn.
HU lämnade stöd för art 186. Önskade att arbete inleds med att säkerställa lönsamhet efter det att mjölkkvoterna avvecklats. Är även försiktigt positiva till inrättandet av mjölkfond. Ser problem med att produktionen överlåtes till tredje land. Tackade KOM för de åtgärder som vidtagits hitintills. Föreslog att nivån på exportbidragen och interventionspriset tillfälligt ökas.
BG tackade KOM för de åtgärder som vidtagits hitintills. Dessa åtgärder är dock inte tillräckliga. BG stödjer därför dokumentet från de 21 MS. Ansåg att förslaget om 280 MEuro är bra även om kriterierna för utbetalning måste ses över. Lämnade även stöd för KOM:s förslag om 186 och kvoter även om kvotsystemet måste vara frivilligt. Vill ha kvar möjligheten att föra över kvot mellan jordbrukare.
DK välkomnade arbetet i HLG.
Vi måste hjälpa mjölkproducenterna att kunna hävda sig på den globala markanden, särskilt givet den liberalisering av världsmarknaden som nu pågår. Hälsokontrollen får inte ifrågasättas. Kan acceptera det frivilliga systemet med kvotförvaltning. Framförde dock ett antal frågor kring art. 186. Tycker inte att KOM tillräckligt tydligt framfört vilka nya möjligheter detta skulle innebära. Har även frågor om hur de 280 MEuro ska kunna användas. Tycker att det är en farlig budgetpolitik då budgettaket närmar sig och manöverutrymmet vid t.ex. en epidemi eller naturkatastrof skulle inträffa.
IE tackade för de förslag från KOM som presenterats idag. Ser det som positivt att mjölk läggs till i art 186. Återköpssystemet kan accepteras då detta är frivilligt. Vill inte se en åternationalisering av jordbrukspolitiken. Tackade också KOM för de åtgärder som vidtagits även om dessa inte har varit tillräckliga. Vill inte se utförsäljning av interventionslagren för tidigt för att detta skulle störa marknaden. Såg positivt på det arbete som inletts i HLG. Nya mekanismer måste innehålla säkerhetsnät för mjölksektorn.
CZ välkomnade förslaget om art. 186. Kan dock inte stödja systemet med kvotåterköp då dessa ska föreslås genomföras med nationella medel vilket skulle ge en differentierad möjlighet för MS att tillämpa det. Önskade inte nationella åtgärder för jordbrukssektorn. Välkomnade HLG och hoppas på snara beslut därifrån.
CY informerade om att problemen i Cypern inte är lika stora som i övriga EU. Av solidaritet kan dock alla förslag som kommit från KOM stödjas. Kan även stödja dokumentet från 21 MS. Efterfrågade åtgärder som stärker konkurrenskraften.
FI framförde att nivån för exportbidragen borde öka. Välkomnar även förslaget om 280 MEuro. Kan bara acceptera förslaget om kvotåterköp om detta lämnas frivilligt.
SK ifrågasatte om systemet med kvotåterköp är tillräckligt. Kan stödja en tillfällig ökning av exportbidragen.
MT välkomnad de åtgärder som hitintills vidtagit och som nu finns på förslagsstadiet. HLG:s arbete är viktigt för att tillse de strukturella förändringar som är nödvändiga för att säkerställa konkurrenskraften i framtiden. Hoppas att HLG även kommer belysa den kontraktsenliga balansen som råder mellan producenter, uppköpare och detaljhandel. De långsiktiga strukturella åtgärderna måste utgöra grund för lönsamhet snarare än kortsiktiga åtgärder. Stödjer KOM:s försiktiga tillvägagångssätt för hanteringen av mjölksektorn. Kan stödja ett frivilligt kvotsystem. Håller även med om att skolmjölksstödet bör utvidgas.
PT påtalade problemet med avveckling av kvoter.
PT omnämndes i revisionsrättens rapport som ett av de länder där åtgärder är mkt nödvändiga. Tidigare beslut i hälsokontrollen måste respekteras. Omstruktureringen är inte kompatibel med den utveckling som skett på världsmarknaden. Välkomnar 280 MEuro. KOM måste ge möjlighet att dessa medel utnyttjas på bästa möjliga sätt i resp. MS. Välkomnade även de förslag som KOM hitintills tagits fram. Vill dock inte ha ngn åternationalisering av jordbrukspolitiken, varför den tillfälliga ändringen av statsstödsreglerna inte får vara normerande. Efterfrågar ett nytt ramverk för regler.
SE meddelade att de ställer sig positiva till KOM:s förslag. Välkomnar att hälsokontrollen ligger fast. Åtgärder som genomförs får inte motverkande av prisuppgången på världsmarknaden. Kan även stödja art 186, men vill att KOM utnyttjar dessa på ett restriktivt sätt. Efterfrågar även exempel från KOM på hur denna artikel ska användas.
KOM (Fisher-Boel) Konstaterade att situationen på mjölkmarkanden skiljer sig mellan MS.
Beträffande de extra 280 MEuro har dessa tagits från alla möjliga utgiftsposter i budgeten. En säkerhetsmarginal på 300 MEuro kommer dock att finnas kvar för att hantera oförutsedda händelser. 280 MEuro ska fördelas mellan alla MS. Fördelningsnyckeln ska vara produktionen och maximibelopp kommer att vara kvoten. Fördelningen i MS måste vara ickediskriminerande. När denna åtgärd genomförts finns inga pengar för griskött, spannmål mm. och detta måste MS vara införstådda med.
KOM kommer att komma med en ny marknadsrapport i dec. Statsstöd kommer bara gälla under 2009 och 2010. Dessa statsstöd måste fördelas enl. objektiva kriterier och får inte enbart riktas till mjölk. Menar att MS måste notifiera KOM om användning av detta.
KOM konstaterade att revisionsrätten oväntat ändrat ståndpunkt i frågan om hantering av mjölksektorn. Tar dock inte särskilt allvarligt på denna nya ståndpunkt. En ökning av exportbidragen inte ligger i linje med marknadsutvecklingen och påtalar att intervenerade volymer ngn gång måste återföras till marknaden. Hoppas att protesterna nu ska avta.
ORDF (Erlandsson) summerade att framsteg gjorts på flera punkter. Förlängning av intervention ska antas innan rådsmötet avslutats. Enighet finns även kring KOM:s förslag om art. 186. samt återköp av kvoter. SJK bör snabbt slutföra arbetet med dessa förslag så att de snarast kan antas av rådet.
4) Förslag till rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1234/2007 om upprättande av en gemensam organisation av jordbruksmarknaderna, vad gäller handelsnormerna för fjäderfäkött
- Antagande
- dok. 9214/09 och 14454/09 + Cor.
1
UK ansåg att förordningen hindrar handel med upptinat kycklingkött. UK hävdade också att förslaget borde ha baserats på regionala analyser.
ORDF konstaterade att det fanns en kvalificerad majoritet i rådet för förslaget, men att UK röstade emot.
5) Genetiskt modifierade organismer i jordbruket
a) Förslag till rådets beslut om godkännande för utsläppande på marknaden av produkter som innehåller, består av eller har framställts av den genetiskt modifierade majsen MON 88017 enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1829/2003
b) Förslag till rådets beslut om godkännande för utsläppande på marknaden av produkter som innehåller, består av eller har framställts av den genetiskt modifierade majsen MON 890343 enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1829/2003
c) Förslag till rådets beslut om godkännande för utsläppande på marknaden av produkter som innehåller, består av eller har framställts av den genetiskt modifierade majsen 59122xNK603 enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1829/2003
- Antagande
- dok. 14200/09, 14201/09 och 14202/09
Rådet kunde inte uppnå en kvalificerad majoritet för något av de tre GMO-ärendena. KOM kan nu fatta beslut i frågan.
ORDF meddelade att FR, DK och PL hade lyft sina parlamentariska reservationer. DK röstade för samtliga tre sorter. MT hade ändrat inställning och röstade nu emot.
NL ansåg att det vore bra att godkänna de tre majssorterna samt insisterade på att KOM så fort som möjligt kommer med förslag om anpassning av beslutsreglerna.
6) Förslag till rådets förordning om införande av ett kontrollsystem i gemenskapen för att säkerställa att bestämmelserna i den gemensamma fiskeripolitiken efterlevs
- Politisk överenskommelse
- dok. 15694/08, 14256/09 och 13597/09 Add. 1
En politisk överenskommelse kunde efter långa överläggningar med trilaterala möten och en presentation av en slutlig kompromisstext nås avseende kontrollförslaget som är det största förordningsförslaget någonsin på fiskets område.
Förslaget om en reform av fiskerikontrollen är övergripande med inriktning på alla aspekter av den gemensamma fiskeripolitiken, från nätet till tallriken. Förslaget ska inte bara förbättra kontrollkapaciteten och förvaltningen av fiskeriresurserna och skapa lika villkor i EU, utan också ha en positiv strukturell inverkan på fiskeindustrin och marknaden och därmed bekämpa de miljömässiga, ekonomiska och sociala konsekvenserna av bristande efterlevnad. Reformen förväntas kunna främja ett klimat som utmärks av att reglerna inom fiskerinäringen efterlevs och att det skapas lika konkurrensvillkor för Europas fiskare och att konsumenterna ska känna sig trygga med att de kan äta lagligt fångad fisk.
Den slutliga kompromisslösningen innehöll bland annat förändringar i följande artiklar:
I artikel 14 om toleransmarginal i loggboken samt artikel 19 sattes en enhetlig toleransgräns om 10 % (istället för göra en distinktion mellan 8% och 10%). I artikel 47 ströks punkten 5 om avräkning av fritidsfiskets fångster mot yrkesfiskets kvot, vidare gjordes en ändring i artikel 47 punkten 4 så att det nu är rådet som ska besluta om eventuella åtgärder avseende arter under långsiktig plan och fritidsfisket. Artikel 37a ändrades så att mindre fiskebåtar under 12 m kan undantas från kravet att ha utrustning för att återfinna förlorade redskap. I artikel 82 punkten 3 ersattes texten om minimisanktion om minst två gånger fiskvärdet med att sanktioner ska var effektiva och avvärjande och baserad på fångstens värde. Punkten 4 i artikel 82 ströks. Samtidigt skärptes artikel 84 om ett pricksystem för allvarliga överträdelser med ett krav om att prickar följer ett fartyg vid försäljning. Förordningen som sådan träder i kraft den 1 januari 2010. Flera ingående viktiga delprocesser har dock ett senare datum för ikraftträdande.
7) Förslag till rådets förordning om fastställande för år 2010 av fiskemöjligheter och därmed förbundna villkor för vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i Östersjön
- Politisk överenskommelse
- dok. 12882/09, 14222/09 + Cor.1 (en) och 13860/09
En politisk överenskommelse kunde efter trilaterala möten nås om förslaget avseende fiskemöjligheter i Östersjön.
Förändringar
Sill, centrala Östresjön, -12 %
Sill, västra Östersjön, -16,5 %
Torsk
Östra Östersjön, + 15 %, enligt förvaltningsplan
Västra Östersjön, + 8,6 %, enligt förvaltningsplan
Lax, centrala Östersjön, - 5 %
Skarpsill, centrala Östersjön, -5 %
Östra Östersjön,
1 mars 2010, Bacoma och T90, från 110 mm maskstorlek till 120 mm maskstorlek, selektionsfönster från 3,5 till 5,5 m
Västra Östersjön
1 januari 2010, Bacoma och T90, från 110 mm maskstorlek till 120 mm maskstorlek, selektionsfönster från 3,5 till 5,5 m
8) EU/Norge: Årliga samråd för 2010
- Diskussion
- dok. 13859/09 + Cor. 1
KOM (Borg) konstaterade att förhandlingarna med Norge inte skulle bli enkla. Två problem var att Norge hade brutit avtalet med DK och SE om Skagerak och Kattegatt samt avtalet med PT om makrill. EG måste dessutom vara beredd på att integrera det södra beståndet för makrill.
KOM trodde på en minskning av blåvitling och förutsåg att det skulle bli svårt att uppnå balans i år eftersom den nordliga torsken i Norge har ökat.
DK ville ha stimulanskvot, all fisk skulle stämmas av med denna kvot. DK förstod inte den norska tolkningen av avtalet i Skagerak och Kattegatt.
För ES var ishavstorsk viktig.
Framtiden för denna art ser bra ut men ES kan inte acceptera en minskning. ES kan få problem med makrill vad gäller relativ stabilitet för sin flotta.
BE menade att de gemensamma bestånden för rödspätta och torsk var viktigast. Vad gällde rödspätta kunde BE gå med på att tillämpa föreslagen plan. BE kunde också tänka sig en plan för marulk.
NL poängterade att vi måste hålla oss till de fleråriga förvaltningsplanerna. NL menade att gemenskapen hade bidragit med mycket men inte fått motsvarande i utbyte från Norge och därför borde vara tuffare i förhandlingarna i år, särskilt vad gällde ishavstorsk. NL ansåg också att EG måste förbättra kontrollen i de södra bestånden.
IE ville sänka kvoten för blåvitling samt stödde KOM:s åtgärd om kontroll av makrill såväl i norr som i söder.
UK ville följa ICES rekommendationer för de arter med förvaltningsplan. UK stödde KOM om att återintegrera makrillen i de södra bestånden samt ville ha kontroll i de södra vattnen.
EE hade intressen i de södra bestånden samt påminde om KOM:s deklaration om att samtliga MS intressen ska tas i beaktande vad gällde relativ stabilitet.
FR ansåg att inga nya tekniska åtgärder ska diskuteras vid förhandlingarna så att EG:s förslag om tekniska regleringar eventuellt påverkas negativt. Detta bekräftade KOM. FR ansåg vidare att förslaget om ishavstorsk ska godtas av EG.
PT påtalade problemet med att Norge stängt PT:s torskfiske utanför Svalbard innan kvoten hade utnyttjats. KOM svarade att den är i kontakt med Norge om detta men att problemet inte kan vara en del av förhandlingarna. Om vi löser en del av problemen inom förhandlingarna kan det dock öppna upp för att lösa Svalbard-frågan.
DE ansåg att TAC-nivåerna skulle grundas på vetenskapliga råd och på förvaltningsplanerna. Bifångsterna för torsk måste minskas och man måste titta på balansen mellan bestånden vad gäller sill i Kattegatt och Skagerak. När det gäller framtida finansiella åtgärder för exempelvis taggmakrill måste EG gå stegvis framåt och lita till vetenskapliga rön. Blåvitling är särskilt viktig i utbytet. dessutom måste man se till hållbarhet i avtalen med Island och Färöarna.
KOM (Borg) välkomnade många av MS förslag och underströk att om vi lyckas lösa problemet med den södra komponenten kan vi komma fram till ett avtal. Borg föreslog att det genast hålls tekniska möten med de MS som har svårigheter.
KOM informerade också om att KOM har skickat signaler t Norge om makrill och en begränsning på 100 000 ton.
ORDF meddelade att frågan återkommer på jordbruks- och fiskerådet i november.
9) Övriga frågor
a) Statligt stöd för förvärv av jordbruksmark
- Begäran från den polska delegationen
- dok. 13962/09
PL begärde, på grundval av artikel 88 punkt 2 i EG-fördraget, att det skulle vara fortsatt tillåtet att betala ut statsstöd även efter den 31 december 2009 till jordbrukare som förvärvar jordbruksmark. Då ska sådana stöd fasas ut enligt statsstödsreglerna. PL ville att denna period skulle förlängas till den 31 december 2013.
PL fick stöd av FR, LT, HU, RO.
ORDF meddelade att frågan kommer att behandlas i SJK i nästa vecka, det vill säga den 26 oktober.
b) Svårigheter att försörja sockerraffinaderier
- Begäran från den portugisiska delegationen
- dok. 14407/09
PT begärde att KOM skulle suspendera nuvarande tull på råsocker inom CXL-kvoten för att säkerställa tillgången till socker för EU:s sockerraffinaderier. Tullen på 98 euro per ton utgjorde enligt PT ett hot mot tillgången på socker för EU:s raffinaderier samt mot deras konkurrensförmåga. Förslaget stöddes av FI, RO, PL, BG, UK.
KOM (Fischer Boel) menade att ett av syftena med sockerreformen var att skydda sockerraffinaderierna. Det finns inget som tyder på ett underskott av socker. KOM följer situationen och kommer att vidta åtgärder om det behövs.
c) Situationen på marknaden för spannmål
- Begäran från den österrikiska delegationen
- dok. 14447/09
AT framförde att situationen på spannmålsmarknaden är svår. Det produceras mer än det konsumeras, mycket på grund av att det finns lager från rekordskörden 2008. Det finns mycket spannmål i våra lager vilket ger låga priser, i vissa fall under interventionspriset. Särskilt bekymmersamt är det för vete och majs. AT ansåg att exportbidrag samt transportkostnader från överskottsområden till underskottsområden skulle kunna vara möjliga lösningar.
Förslaget stöddes av FI, RO, HU, SK, CZ.
KOM (Fischer Boel) menade att marknaden för tillfället fungerar. Att intervenera genom till exempel exportbidrag vore inte lämpligt. Om situationen kräver särskilda åtgärder så kommer vi anta sådana.
d) Förnyande av fiskeflottan i enlighet med EFF- förordningen
- Begäran från den litauiska delegationen, med stöd av den cypriotiska delegationen
- dok. 14015/09 och 14443/09
LT begärde att det skulle göras ändringar i reglerna för Europeiska Fiskerifonden (EFF) för att kunna ge stöd till att förnya den åldersstigna litauiska flottan och ersätta den med modernare och större fartyg.
Begäran fick stöd av CY, EL, LV, EE, DE.
KOM (Borg) menade att det i tider av överkapacitet inte ska ges stöd till att modernisera flottan och att det inte var realistiskt med en översyn av EFF i nuläget. KOM kunde dock hjälpa till utifrån de instrument som redan finns.
e) ICCATs årliga möte
- Information från kommissionen
- dok. 14495/09
KOM (Borg) informerade om förhandlingsstrategin inför det årliga mötet i ICCAT. Fisket av blåfenad tonfisk är den fråga som förväntas dominera mötet då Monaco har lagt ett förslag om sätta upp blåfenad tonfisk på CITES-listan, något som KOM ville undvika. Detta stöddes av FR, IT, MT, PT.
g) Fiskeavtal med Guinea
KOM (Borg) begärde vid sittande bord att fiskeavtalet med Guinea skulle tas upp som en övrig punkt. KOM föreslog att de nödvändiga förfarandena för att dra tillbaka KOM:s förslag skulle påbörjas. Samarbetet kan inte fortsätta på grund av den senast tidens oroligheter i Guinea.
Nästa rådsmöte äger rum den 19-20 november 2009.
REPRESENTATIONEN
Danielsson
Telefon
E-post
Square de Meeûs 30
+32 2 289 56 11
representationen.bryssel@foreign.ministry.se
B - 1000 BRYSSEL
Belgien
Telegram:
Telefax
Telex:
+32 2 289 56 00
()
E-POST
21 oktober 2009
P. Ivarsson
+32 2 289 5688
C.J. Lindén
+32 2 289 5689
M. Rosander
+32 2 289 5654
R. Rosenkranz
+32 2 289 5658
M. Goffeng Raakil
+32 2 289 5692
L. Hultgren
+32 2 289 5893
JORDBRUKSDEPARTEMENTET Lbr 78/09
Elektronisk kopia med bilagor:
Jo: POL, CHEFER, HANDLÄGGARE
Myndigheterna: SJV (M Persson), SLI, SLV, FiV (Funegård, Wilhelmsson)
SB-EU (Hjelt af Trolle, Söderberg, Rudal, Wännerdahl)
UD-IH, (Fi/Ba (Bäckstrand, Blomberg)
M (Höglund, Viatte)
UD-EU 27 KRETSEN
Repr Bryssel: CD, JO, CMS, DS, MW, ML, KÅ, MA, EDJ, PI, RR, CJL, MR, MÅ, MGR, LH
Rapport från möte i Jordbruks/fiskerådet den 19-20 oktober 2009 i Luxemburg
Sammanfattning:
* Rådet nådde politisk överenskommelse om såväl förslaget om nya fiskekontrollregler som förslaget om fiskemöjligheterna i Östersjön 2010. Förslaget om nya kontrollregler innebär en ökad harmonisering av EU:s kontrollregler på fiskeområdet.
* Som svar på begäran från de 21 MS med FR i täten, förklarade KOM att den är beredd att föreslå ytterligare 280 miljoner euro till mjölksektorn för att hjälpa i krisen. Detta är de absolut sista medlen KOM kan finna under säkerhetsmarginalen vilket betyder att det inte finns något utrymme för andra krav under nästa år/ingen möjlighet att agera vid andra kriser. KOM klargjorde att EP tillsammans med finansministrarna fattar det slutliga beslutet. Fördelningen av medel mellan MS ska troligen ske baserat på produktion under förra kvotåret. Sedan är det upp till MS att fördela kuvertet till de enskilda producenterna på ett icke diskriminerande sätt.
De förslag till ändring av marknadsstöden som KOM tidigare föreslagit föreföll kunna stödjas av en kvalificerad majoritet. Förslaget om förlängning av interventionsperioden för smör och skummjölkspulver antogs.
* Rådet kunde inte uppnå en kvalificerad majoritet för något av de tre GMO-ärendena. KOM kan nu fatta beslut i frågan.
* Rådet höll också en diskussion inför gemenskapens årliga fiskeförhandlingarna med Norge. Denna fråga återkommer på dagordningen vid novemberrådet.
* Bland övriga frågor märktes statsstöd till förvärv av jordbruksmark, situationen på fodermarknaden, stöd till förnyande av fiskeflottan genom EFF samt ICCAT:s årliga möte.
* Nästa rådsmöte äger rum den 19-20 november 2009.
* * *
Den svenska delegationen leddes av jordbruksminister Eskil Erlandsson. För rapporteringen svarar Linda Hultgren för punkterna 4, 5, 8 , 9 a-g, Fredrik von Unge (Jo) för punkten 3 samt Agnetha Alriksson (Jo) för punkterna 6, 7.
1) Godkännande av den preliminära dagordningen
Förslaget till dagordning (14328/09) godkändes.
2) Godkännande av A-punktslistan
- dok. 14395/09
A-punktslistan antogs. Bland ärendena som antogs fanns bland andra förslag om en förlängning av interventionsperioden för smör och skummjölkspulver, slutsatser om politisk samstämmighet och tryggad livsmedelsförsörjning inklusive FAO-reformen, utkast till förslag om ytterligare en övergångsperiod för förordningarna i det sk hygienpaketet, utkast till förslag om att ändra förordning om fastställande av särskilda hygienregler för livsmedel av animaliskt ursprung samt förslag till beslut om mandat för kommissionen inför förhandlingarna i CCAMLR (Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources).
3) Mejerisektorn
a) Förslag till rådets förordning om ändring av rådets förordning (EG) nr 1234/2007 om upprättande av en gemensam organisation av jordbruksmarknaderna och om särskilda bestämmelser för vissa jordbruksprodukter
- Riktlinjedebatt
- dok. 14270/09, 14389/09 och 14526/09
b) Kvartalsrapport från kommissionen om mejerimarknaden
- Föredragning av kommissionen
ORDF (Erlandsson) inledde med att redogöra för de rådsbehandlingar av situationen på mjölkmarknaden som gjorts de senaste månaderna samt för de lagstiftningsförslag som föreligger i olika stadier. EP kommer den 20 september att besluta om brådskande förfarande för förslagen om art 186. På dagens möte kommer KOM att presentera kvartalsrapporten om situationen på mjölkmarknaden. ORDF har fört in ett dokumentet från 21 MS på dagordningen och hoppas att KOM ska ge sin syn på de krav som framförs i detta dokument. KOM väntas även redogöra för arbetet i högnivågruppen för mjölk (nedan kallad HLG).
KOM (Fisher-Boel) redogjorde för kvartalsrapporten som visar på en försiktig uppgång på råvarumarknaden för mjölk. Snittpriset för smör är idag 18% högre än interventionspriset. Det kan även skönjas en uppgång på marknaden för mjölkpulver. Det är alltid en viss fördröjning på priset mellan konsumentled och på avräkningspriset varför ökning av priset till producenter kan förväntas öka framöver. Förutsättningarna har alltså förbättrats avsevärt, samtidigt som detta inte ger anledning till att vara helt nöjd.
KOM tackade vidare medlemsstaterna för stöd till förslaget om förlängning av interventionsperioden. Beträffande exportbidrag har dessa redan återinförts av KOM vilket har bidragit till att upprätthålla exporten. Ökade VM-priser kräver dock att nivåerna justeras nedåt framöver. En anpassning av skolmjölksstödet har redan genomförts, KOM ser dock svårigheter att tillmötesgå de 21 medlemsstaternas till ytterligare förändring av detta stöd.
KOM har även arbetat ut en ny förordning om märkning som ska tillse att produkter som inte innehåller mjölk inte ska kunna märkas som mejeriprodukter. KOM uttryckte medhåll för att interventionslagren inte ska säljas ut förrän marknaden kan ta emot dessa nya kvantiteter.
Förslaget att lägga till mjölk till art. 186 gör det möjligt för KOM att kunna agera snabbare i framtiden. De åtgärder som ska vidtas kommer att diskuteras i förvaltningskommittén. Det skulle t.ex. kunna bli lämpligt med privat lagring av ost. KOM föreslår vidare ytterligare 280 MEuro till mjölk under 2010. Det är dock inte KOM:s uppgift att besluta om dessa medel. Om dessa medel riktas till mjölksektorn har KOM inga ytterligare medel att ta till för 2010. Den marginal som finns på 300 MEuro får inte tas i anspråk.
KOM har noterat att c:a 660 MEuro används för omstrukturering av mjölksektorn inom ramen för landsbygdsprogrammet. Det är dock förvånande att många av de 21 MS som skrivit på kravlistan inte har gjort några stora ansträngningar för mjölksektorn inom ramen för landsbygdsprogrammet och återhämtningspaketet.
Det andra förslaget som läggs fram idag innebär att MS ska kunna köpa upp kvot och att man därmed sänker nivån för när tilläggsavgift kan tas ut. Pengarna som kan tas ut ska kunna användas till omstruktureringsaktiviteter. Slutligen önskade KOM uppmärksamma om de ökade möjligheterna till att betala ut statligt stöd.
KOM ser positivt på den entusiasm som MS har uppvisat i samband med HLG. KOM är dock mycket tveksam till stöd för SMP till foder. Kostnaden kommer bli mycket stor och det kommer sannolikt inte att öka efterfrågan mer än begränsat.
Avslutningsvis menade KOM att det är dags att arbeta tillsammans, särskilt som det finns samförstånd om att inte återgå till jordbrukspolitiken under 60- eller 70-talet.
FR instämde med KOM om att det inte finns anledning att återgå till den gamla jordbrukspolitiken, samtidigt går det inte heller att förbli passiv i denna situation. Det handlar om att EU ska kunna visa på förmåga att fatta beslut när det krävs.
Ökning av priset till mjölkproducenterna kommer att ske långsamt. Syftet med dagens möte måste vara att kunna visa att vi kan fatta snabba beslut på kort sikt. HLG:s arbete måste resultera i ett nytt ramverk för regler på mjölkområdet.
Eftersom marknaden hämtar sig långsamt måste vi även fortsättningsvis hjälpa bönderna. Ser positivt på att 280 MEuro kan lösgöras till mjölk så att detta viktiga politiska budskapet kan föras fram.
Tycker även att det är positivt att ändringen av art. 186 är på god väg till antagande. Välkomnar även de kompletterande åtgärder som KOM redogjorde för. Bl.a. stöd till lagring av ost. Beträffande åtgärder på medellång sikt måste ett budskap fram om att ett nytt regelverk år på gång. Vi måste se till att revisionsrätten inte kör över rådet i denna fråga.
Önskar att det som diskuteras i HLG snarast ska kunna omsättas i praktiken.
AT framförde att det är viktigt med en bred lösning för att komma till rätta med situationen. Prisökningen hitintills är för svag och priserna gör inte att mjölkböndernas kostnader täcks. De 21 MS som träffades i Wien har inte motarbetat rådet utan har varit framåtblickande. Är mycket nöjd med förslaget om 280 MEuro, även om 300 MEuro hade varit bättre. Media säger dock att dessa pengar riskerar att ta från andra sektorer, men det måste säkerställas att så inte blir fallet. Vi måste redan nu börja diskutera ett system för mjölksektorn när kvoterna har avvecklats. Som revisionsrätten påpekat måste vi även fortsättningsvis kunna kontrollera mjölksektorn. Tackar KOM för att de nu öppnar för stöd till lagring av ost. Välkomnar även ändringen av art. 168 och möjligheten att köpa upp kvot. Utfasningen av mjölkkvoterna måste dock frysas.
DE ansåg att det nu är dags att börja arbeta för hanteringen av utfasningen av mjölkkvoter. Det måste till en mjuklandning värd namnet. De förslag som KOM presenterat idag är positiva, även så arbetet i HLG. Hade frågor om förslaget om återköp av kvoter, anser att detta bara kan fungera om detta blir obligatoriskt i samtliga MS. Systemet kommer att genomföras under kvotåret 2010/11, vilket skulle kunna vara i senaste laget.
Sett till marknaden finns det vissa ljuspunkter, men det är farligt att förliga sig på marknaden.
Tycker att de ytterligare 280 MEuro sänder en viktig signal, pengarna måste dock kopplas till befintliga kvoter. Skolmjölksprogrammet borde utvidgas, förslagsvis skulle ersättningen till skolorna kunna öka med 16 Eurocent/liter.
UK konstaterade att KOM:s rapport pekar på förbättringar på marknaden. Intervention används t.ex. inte längre. Eventuella åtgärder måste syfta till att marknaden blir mer konkurrenskraftig. Framförde stora betänkligheter kring utvidgningen av art. 186, framför allt finns oro för budgetkonsekvenser och hur MS ska kunna organiseras i budgetfrågor relaterade till detta. Kan dock acceptera förslaget om tilläggsavgift förutsatt att det blir frivilligt.
När kvoterna försvinner 2015 behövs åtgärder som förstärker konkurrenskraften.
Åtgärder som ökar intervention och stöd till privat lagring kommer att verka i motsatt riktning.
Instämmer med att det behövs en bra system för utförsäljning av interventionslagren. Tycker att dessa frågor lämpar sig för HLG. Vill inte kalla detta för ett nytt ramverk.
UK påminde vidare om de pengar som redan har satsat inom denna sektor. Kompensationsbidrag, intervention mm. Ser m.a.o. inte att det vore rättfärdigat att satsa mer pengar, med tanke på andra prioriterade områden som ungdomsarbetslöshet mm.
BE konstaterar att man i Belgien ännu inte märkt av ngn prisökning. Tackade KOM till de förslag som presenterats. Dessa åtgärder är dock inte tillräckliga, särskilt som återköpen av kvot ska finansieras med nationella medel.
Hänvisade till dokumentet från de 21 MS. Framförde även oro för att KOM:s förslag om 280 MEuro ska störa möjligheten till åtgärder i andra sektorer. Alla möjliga stödsystem måste aktiveras inbegripet stödet för mjölkpulver till foderproduktion. KOM:s förslag till utökade budgetmedel bör begränsas till just de specifika sektorer som har problem. Vill att KOM ska medge tillämpning på regional nivå i MS.
SI framförde att det är viktigt att ytterligare stabilisera markanden och kan just nu inte skönja ngn förbättring av marknadssituationen. Kan stödja art 186 och återköp av kvot så länge som detta system är frivilligt. Önskade att HLG:s arbete intensifieras och börja behandla frågor om prissättning.
ES lämnade stöd för art. 186 och förslaget om återköp av kvot så länge som det senare förblir frivilligt. Ett system för återköp av kvot finns redan på plats i Spanien. De åtgärder som finns i de 21 MS dokument syftar till att lösa en europeisk kris, och det är därför olyckligt att KOM söker lösa krisen genom nationella insatser. Arbetet i HLG är viktigt.
EE redogjorde för det svåra situation som råder på den estniska mjölkmarkanden. Av denna anledning har EE skrivit på förklaringen från de 21 MS. EE ser positivt på möjligheten att ändra ar. 168 och kvotköpsförslaget så länge som detta är frivilligt. Ansåg att det är viktigt att balansera förhållandet mellan mjölkproducenter och uppköpare. Tackade för HLG och för de inofficiella diskussionerna den 13 okt. Konkurrensrätten bör vara i fokus för framtida diskussioner.
PL påpekade att de redan i krisens inledning påpekade behovet om åtgärder. Ansåg det nödvändigt att arbeta fram ett nytt kvotsystem som ska ersätta det gamla systemet. Detta vore en uppgift för HLG.
Tidsfrister för betalning till mjölkproducenter är viktig att analysera, annars leder fördröjningen i betalning till primärproducenter till att lönsamheten minskar.
Återköp av kvoter är ok så länge som systemet är frivilligt. PL påtalade åter kravet på att tillåtas omfördela mellan direktförsäljnings- och leveranskvoter. Ansåg vidare beträffande art. 186 att KOM:s befogenheter behöver definieras.
Förslaget om 280 MEuro är inte tillräckligt, särskilt då interventionen måste stärkas. Efterfrågade slutligen stöd för mjölkpulver till foderproduktion.
LT lämnade stöd till ändringen av art. 186. Efterfrågade även förtydligande från KOM om hur omstruktureringsåtgärderna inom ramen för återköp av kvoter skulle kunna användas. Kan stödja detta system så länge som det är frivilligt.
LV lämnade stöd till kvotåterköpsprogrammet så länge som detta förblir frivilligt. Stödjer även utvidgningen av art. 186 men anser att inga beslut får fattas inom ramen för dessa befogenheter bara på begäran av några enskilda MS.
NL välkomnade arbetet i HLG. Många idéer har kommit fram under dess första möte. Prisnivån har ökat något vilket till viss del kan förklaras med de ansträngningar som gjorts. De förslag som tas fram måste vara förenliga med hälsokontrollen, och detta gäller både för rådet och HLG. Framförde tvivel mot att öka exportbidragen då detta skulle motverka den nu inledda uppgången på världsmarknaden. Kan även stödja utvidgningen av art 186 och ett frivilligt system för återköp av kvot, även om det senare inte kommer att tillämpas i NL. Ogillade förslaget att öka budgeten för mjölk med 280 MEuro då manöverutrymmet för andra kriser därmed skulle elimineras. Konkurrensregler måste respekteras vid de eventuella åtgärder som vidtas. Kvotavvecklingen får heller inte bromsas och en sänkning av kvoterna vore helt oacceptabel. Tilläggsavgifterna behöver även justeras ned för att uppnå en riktig mjuklandning.
EL såg en koppling mellan problemen på mjölkmarkanden och problemen på spannmålssektorn. De åtgärder som diskuteras nu räcker inte. Motsatte sig förslaget om återköp av kvoter då detta inte bedöms öka konkurrenskraften. Art 186 är tveksamt då rådets viktiga roll att hantera kriser riskerar att undermineras. Gillar heller inte KOM:s åtgärd om statliga stöd då konkurrensen mellan MS skulle snedvridas. Ökad intervention och stöd till privat lagring ger endast indirekta effekter, EL förespråkar istället direkta åtgärder. En budgetförstärkning med 280 MEuro kan ev. vara en lämplig åtgärd, men åtgärder behövs även inom spannmålssektorn.
RO lämnade stöd till KOM:s förslag så länge som systemet med uppköp av kvot förblir frivilligt. Önskar dock svar från KOM vad de avser göra inom ramen för art. 186, bland annat för att öka mjölkproducenternas inkomster. Ansåg att KOM bör ta fasta på inkomstnivån i olika MS när 280 MEuro används. Vänder sig mot förslaget med statsstöd. Efterfrågade subventionerade lån då räntenivån i Rumänien ligger på över 20 procent. Stöd till privat lagring av ost vore även lämpligt. Lika så en ökning av taket för direktstöd inom ramen för art 69. Tackade KOM för HLG.
IT tackade KOM för de förslag som presenterats under dagens möte. EP håller på att skapa problem för jordbruksrådet då flera MEP försöker hindra vissa åtgärder. 280 MEuro bör vara en extraordinär åtgärd. Välkomnade ändringen av art. 186. Hoppades på att arbetet i HLG kommer att ske snabbt och att denna även tillfrågas vad gäller tillfälliga åtgärder. HLG måste agera för att skapa en modell för kontrakt mellan mjölkproducenter och uppköpare. Efterfrågade att HLG tittar på hela produktionskedjan. Inom ramen för återköp av kvoterna bör det utredas vilka åtgärder som skulle kunna vidtas. Det bör även arbetas fram en modell för att dra ner produktionen tillfälligt. Vill att rådet ska visa på enighet i denna fråga.
LU påtalade vikten av att rådet agerar idag. Tackade SE för det vänliga mottagandet av jordbrukets organisationer denna morgon. Tackade även KOM för det positiva mottagandet av dokumentet från 21 MS. Luxemburgs ståndpunkt överensstämmer med detta dokument. En mjölkfond är viktigt. Så även art. 186 och en ny rättslig ram för mjölksektorn.
HU lämnade stöd för art 186. Önskade att arbete inleds med att säkerställa lönsamhet efter det att mjölkkvoterna avvecklats. Är även försiktigt positiva till inrättandet av mjölkfond. Ser problem med att produktionen överlåtes till tredje land. Tackade KOM för de åtgärder som vidtagits hitintills. Föreslog att nivån på exportbidragen och interventionspriset tillfälligt ökas.
BG tackade KOM för de åtgärder som vidtagits hitintills. Dessa åtgärder är dock inte tillräckliga. BG stödjer därför dokumentet från de 21 MS. Ansåg att förslaget om 280 MEuro är bra även om kriterierna för utbetalning måste ses över. Lämnade även stöd för KOM:s förslag om 186 och kvoter även om kvotsystemet måste vara frivilligt. Vill ha kvar möjligheten att föra över kvot mellan jordbrukare.
DK välkomnade arbetet i HLG.
Vi måste hjälpa mjölkproducenterna att kunna hävda sig på den globala markanden, särskilt givet den liberalisering av världsmarknaden som nu pågår. Hälsokontrollen får inte ifrågasättas. Kan acceptera det frivilliga systemet med kvotförvaltning. Framförde dock ett antal frågor kring art. 186. Tycker inte att KOM tillräckligt tydligt framfört vilka nya möjligheter detta skulle innebära. Har även frågor om hur de 280 MEuro ska kunna användas. Tycker att det är en farlig budgetpolitik då budgettaket närmar sig och manöverutrymmet vid t.ex. en epidemi eller naturkatastrof skulle inträffa.
IE tackade för de förslag från KOM som presenterats idag. Ser det som positivt att mjölk läggs till i art 186. Återköpssystemet kan accepteras då detta är frivilligt. Vill inte se en åternationalisering av jordbrukspolitiken. Tackade också KOM för de åtgärder som vidtagits även om dessa inte har varit tillräckliga. Vill inte se utförsäljning av interventionslagren för tidigt för att detta skulle störa marknaden. Såg positivt på det arbete som inletts i HLG. Nya mekanismer måste innehålla säkerhetsnät för mjölksektorn.
CZ välkomnade förslaget om art. 186. Kan dock inte stödja systemet med kvotåterköp då dessa ska föreslås genomföras med nationella medel vilket skulle ge en differentierad möjlighet för MS att tillämpa det. Önskade inte nationella åtgärder för jordbrukssektorn. Välkomnade HLG och hoppas på snara beslut därifrån.
CY informerade om att problemen i Cypern inte är lika stora som i övriga EU. Av solidaritet kan dock alla förslag som kommit från KOM stödjas. Kan även stödja dokumentet från 21 MS. Efterfrågade åtgärder som stärker konkurrenskraften.
FI framförde att nivån för exportbidragen borde öka. Välkomnar även förslaget om 280 MEuro. Kan bara acceptera förslaget om kvotåterköp om detta lämnas frivilligt.
SK ifrågasatte om systemet med kvotåterköp är tillräckligt. Kan stödja en tillfällig ökning av exportbidragen.
MT välkomnad de åtgärder som hitintills vidtagit och som nu finns på förslagsstadiet. HLG:s arbete är viktigt för att tillse de strukturella förändringar som är nödvändiga för att säkerställa konkurrenskraften i framtiden. Hoppas att HLG även kommer belysa den kontraktsenliga balansen som råder mellan producenter, uppköpare och detaljhandel. De långsiktiga strukturella åtgärderna måste utgöra grund för lönsamhet snarare än kortsiktiga åtgärder. Stödjer KOM:s försiktiga tillvägagångssätt för hanteringen av mjölksektorn. Kan stödja ett frivilligt kvotsystem. Håller även med om att skolmjölksstödet bör utvidgas.
PT påtalade problemet med avveckling av kvoter.
PT omnämndes i revisionsrättens rapport som ett av de länder där åtgärder är mkt nödvändiga. Tidigare beslut i hälsokontrollen måste respekteras. Omstruktureringen är inte kompatibel med den utveckling som skett på världsmarknaden. Välkomnar 280 MEuro. KOM måste ge möjlighet att dessa medel utnyttjas på bästa möjliga sätt i resp. MS. Välkomnade även de förslag som KOM hitintills tagits fram. Vill dock inte ha ngn åternationalisering av jordbrukspolitiken, varför den tillfälliga ändringen av statsstödsreglerna inte får vara normerande. Efterfrågar ett nytt ramverk för regler.
SE meddelade att de ställer sig positiva till KOM:s förslag. Välkomnar att hälsokontrollen ligger fast. Åtgärder som genomförs får inte motverkande av prisuppgången på världsmarknaden. Kan även stödja art 186, men vill att KOM utnyttjar dessa på ett restriktivt sätt. Efterfrågar även exempel från KOM på hur denna artikel ska användas.
KOM (Fisher-Boel) Konstaterade att situationen på mjölkmarkanden skiljer sig mellan MS.
Beträffande de extra 280 MEuro har dessa tagits från alla möjliga utgiftsposter i budgeten. En säkerhetsmarginal på 300 MEuro kommer dock att finnas kvar för att hantera oförutsedda händelser. 280 MEuro ska fördelas mellan alla MS. Fördelningsnyckeln ska vara produktionen och maximibelopp kommer att vara kvoten. Fördelningen i MS måste vara ickediskriminerande. När denna åtgärd genomförts finns inga pengar för griskött, spannmål mm. och detta måste MS vara införstådda med.
KOM kommer att komma med en ny marknadsrapport i dec. Statsstöd kommer bara gälla under 2009 och 2010. Dessa statsstöd måste fördelas enl. objektiva kriterier och får inte enbart riktas till mjölk. Menar att MS måste notifiera KOM om användning av detta.
KOM konstaterade att revisionsrätten oväntat ändrat ståndpunkt i frågan om hantering av mjölksektorn. Tar dock inte särskilt allvarligt på denna nya ståndpunkt. En ökning av exportbidragen inte ligger i linje med marknadsutvecklingen och påtalar att intervenerade volymer ngn gång måste återföras till marknaden. Hoppas att protesterna nu ska avta.
ORDF (Erlandsson) summerade att framsteg gjorts på flera punkter. Förlängning av intervention ska antas innan rådsmötet avslutats. Enighet finns även kring KOM:s förslag om art. 186. samt återköp av kvoter. SJK bör snabbt slutföra arbetet med dessa förslag så att de snarast kan antas av rådet.
4) Förslag till rådets förordning om ändring av förordning (EG) nr 1234/2007 om upprättande av en gemensam organisation av jordbruksmarknaderna, vad gäller handelsnormerna för fjäderfäkött
- Antagande
- dok. 9214/09 och 14454/09 + Cor.
1
UK ansåg att förordningen hindrar handel med upptinat kycklingkött. UK hävdade också att förslaget borde ha baserats på regionala analyser.
ORDF konstaterade att det fanns en kvalificerad majoritet i rådet för förslaget, men att UK röstade emot.
5) Genetiskt modifierade organismer i jordbruket
a) Förslag till rådets beslut om godkännande för utsläppande på marknaden av produkter som innehåller, består av eller har framställts av den genetiskt modifierade majsen MON 88017 enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1829/2003
b) Förslag till rådets beslut om godkännande för utsläppande på marknaden av produkter som innehåller, består av eller har framställts av den genetiskt modifierade majsen MON 890343 enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1829/2003
c) Förslag till rådets beslut om godkännande för utsläppande på marknaden av produkter som innehåller, består av eller har framställts av den genetiskt modifierade majsen 59122xNK603 enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1829/2003
- Antagande
- dok. 14200/09, 14201/09 och 14202/09
Rådet kunde inte uppnå en kvalificerad majoritet för något av de tre GMO-ärendena. KOM kan nu fatta beslut i frågan.
ORDF meddelade att FR, DK och PL hade lyft sina parlamentariska reservationer. DK röstade för samtliga tre sorter. MT hade ändrat inställning och röstade nu emot.
NL ansåg att det vore bra att godkänna de tre majssorterna samt insisterade på att KOM så fort som möjligt kommer med förslag om anpassning av beslutsreglerna.
6) Förslag till rådets förordning om införande av ett kontrollsystem i gemenskapen för att säkerställa att bestämmelserna i den gemensamma fiskeripolitiken efterlevs
- Politisk överenskommelse
- dok. 15694/08, 14256/09 och 13597/09 Add. 1
En politisk överenskommelse kunde efter långa överläggningar med trilaterala möten och en presentation av en slutlig kompromisstext nås avseende kontrollförslaget som är det största förordningsförslaget någonsin på fiskets område.
Förslaget om en reform av fiskerikontrollen är övergripande med inriktning på alla aspekter av den gemensamma fiskeripolitiken, från nätet till tallriken. Förslaget ska inte bara förbättra kontrollkapaciteten och förvaltningen av fiskeriresurserna och skapa lika villkor i EU, utan också ha en positiv strukturell inverkan på fiskeindustrin och marknaden och därmed bekämpa de miljömässiga, ekonomiska och sociala konsekvenserna av bristande efterlevnad. Reformen förväntas kunna främja ett klimat som utmärks av att reglerna inom fiskerinäringen efterlevs och att det skapas lika konkurrensvillkor för Europas fiskare och att konsumenterna ska känna sig trygga med att de kan äta lagligt fångad fisk.
Den slutliga kompromisslösningen innehöll bland annat förändringar i följande artiklar:
I artikel 14 om toleransmarginal i loggboken samt artikel 19 sattes en enhetlig toleransgräns om 10 % (istället för göra en distinktion mellan 8% och 10%). I artikel 47 ströks punkten 5 om avräkning av fritidsfiskets fångster mot yrkesfiskets kvot, vidare gjordes en ändring i artikel 47 punkten 4 så att det nu är rådet som ska besluta om eventuella åtgärder avseende arter under långsiktig plan och fritidsfisket. Artikel 37a ändrades så att mindre fiskebåtar under 12 m kan undantas från kravet att ha utrustning för att återfinna förlorade redskap. I artikel 82 punkten 3 ersattes texten om minimisanktion om minst två gånger fiskvärdet med att sanktioner ska var effektiva och avvärjande och baserad på fångstens värde. Punkten 4 i artikel 82 ströks. Samtidigt skärptes artikel 84 om ett pricksystem för allvarliga överträdelser med ett krav om att prickar följer ett fartyg vid försäljning. Förordningen som sådan träder i kraft den 1 januari 2010. Flera ingående viktiga delprocesser har dock ett senare datum för ikraftträdande.
7) Förslag till rådets förordning om fastställande för år 2010 av fiskemöjligheter och därmed förbundna villkor för vissa fiskbestånd och grupper av fiskbestånd i Östersjön
- Politisk överenskommelse
- dok. 12882/09, 14222/09 + Cor.1 (en) och 13860/09
En politisk överenskommelse kunde efter trilaterala möten nås om förslaget avseende fiskemöjligheter i Östersjön.
Förändringar
Sill, centrala Östresjön, -12 %
Sill, västra Östersjön, -16,5 %
Torsk
Östra Östersjön, + 15 %, enligt förvaltningsplan
Västra Östersjön, + 8,6 %, enligt förvaltningsplan
Lax, centrala Östersjön, - 5 %
Skarpsill, centrala Östersjön, -5 %
Östra Östersjön,
1 mars 2010, Bacoma och T90, från 110 mm maskstorlek till 120 mm maskstorlek, selektionsfönster från 3,5 till 5,5 m
Västra Östersjön
1 januari 2010, Bacoma och T90, från 110 mm maskstorlek till 120 mm maskstorlek, selektionsfönster från 3,5 till 5,5 m
8) EU/Norge: Årliga samråd för 2010
- Diskussion
- dok. 13859/09 + Cor. 1
KOM (Borg) konstaterade att förhandlingarna med Norge inte skulle bli enkla. Två problem var att Norge hade brutit avtalet med DK och SE om Skagerak och Kattegatt samt avtalet med PT om makrill. EG måste dessutom vara beredd på att integrera det södra beståndet för makrill.
KOM trodde på en minskning av blåvitling och förutsåg att det skulle bli svårt att uppnå balans i år eftersom den nordliga torsken i Norge har ökat.
DK ville ha stimulanskvot, all fisk skulle stämmas av med denna kvot. DK förstod inte den norska tolkningen av avtalet i Skagerak och Kattegatt.
För ES var ishavstorsk viktig.
Framtiden för denna art ser bra ut men ES kan inte acceptera en minskning. ES kan få problem med makrill vad gäller relativ stabilitet för sin flotta.
BE menade att de gemensamma bestånden för rödspätta och torsk var viktigast. Vad gällde rödspätta kunde BE gå med på att tillämpa föreslagen plan. BE kunde också tänka sig en plan för marulk.
NL poängterade att vi måste hålla oss till de fleråriga förvaltningsplanerna. NL menade att gemenskapen hade bidragit med mycket men inte fått motsvarande i utbyte från Norge och därför borde vara tuffare i förhandlingarna i år, särskilt vad gällde ishavstorsk. NL ansåg också att EG måste förbättra kontrollen i de södra bestånden.
IE ville sänka kvoten för blåvitling samt stödde KOM:s åtgärd om kontroll av makrill såväl i norr som i söder.
UK ville följa ICES rekommendationer för de arter med förvaltningsplan. UK stödde KOM om att återintegrera makrillen i de södra bestånden samt ville ha kontroll i de södra vattnen.
EE hade intressen i de södra bestånden samt påminde om KOM:s deklaration om att samtliga MS intressen ska tas i beaktande vad gällde relativ stabilitet.
FR ansåg att inga nya tekniska åtgärder ska diskuteras vid förhandlingarna så att EG:s förslag om tekniska regleringar eventuellt påverkas negativt. Detta bekräftade KOM. FR ansåg vidare att förslaget om ishavstorsk ska godtas av EG.
PT påtalade problemet med att Norge stängt PT:s torskfiske utanför Svalbard innan kvoten hade utnyttjats. KOM svarade att den är i kontakt med Norge om detta men att problemet inte kan vara en del av förhandlingarna. Om vi löser en del av problemen inom förhandlingarna kan det dock öppna upp för att lösa Svalbard-frågan.
DE ansåg att TAC-nivåerna skulle grundas på vetenskapliga råd och på förvaltningsplanerna. Bifångsterna för torsk måste minskas och man måste titta på balansen mellan bestånden vad gäller sill i Kattegatt och Skagerak. När det gäller framtida finansiella åtgärder för exempelvis taggmakrill måste EG gå stegvis framåt och lita till vetenskapliga rön. Blåvitling är särskilt viktig i utbytet. dessutom måste man se till hållbarhet i avtalen med Island och Färöarna.
KOM (Borg) välkomnade många av MS förslag och underströk att om vi lyckas lösa problemet med den södra komponenten kan vi komma fram till ett avtal. Borg föreslog att det genast hålls tekniska möten med de MS som har svårigheter.
KOM informerade också om att KOM har skickat signaler t Norge om makrill och en begränsning på 100 000 ton.
ORDF meddelade att frågan återkommer på jordbruks- och fiskerådet i november.
9) Övriga frågor
a) Statligt stöd för förvärv av jordbruksmark
- Begäran från den polska delegationen
- dok. 13962/09
PL begärde, på grundval av artikel 88 punkt 2 i EG-fördraget, att det skulle vara fortsatt tillåtet att betala ut statsstöd även efter den 31 december 2009 till jordbrukare som förvärvar jordbruksmark. Då ska sådana stöd fasas ut enligt statsstödsreglerna. PL ville att denna period skulle förlängas till den 31 december 2013.
PL fick stöd av FR, LT, HU, RO.
ORDF meddelade att frågan kommer att behandlas i SJK i nästa vecka, det vill säga den 26 oktober.
b) Svårigheter att försörja sockerraffinaderier
- Begäran från den portugisiska delegationen
- dok. 14407/09
PT begärde att KOM skulle suspendera nuvarande tull på råsocker inom CXL-kvoten för att säkerställa tillgången till socker för EU:s sockerraffinaderier. Tullen på 98 euro per ton utgjorde enligt PT ett hot mot tillgången på socker för EU:s raffinaderier samt mot deras konkurrensförmåga. Förslaget stöddes av FI, RO, PL, BG, UK.
KOM (Fischer Boel) menade att ett av syftena med sockerreformen var att skydda sockerraffinaderierna. Det finns inget som tyder på ett underskott av socker. KOM följer situationen och kommer att vidta åtgärder om det behövs.
c) Situationen på marknaden för spannmål
- Begäran från den österrikiska delegationen
- dok. 14447/09
AT framförde att situationen på spannmålsmarknaden är svår. Det produceras mer än det konsumeras, mycket på grund av att det finns lager från rekordskörden 2008. Det finns mycket spannmål i våra lager vilket ger låga priser, i vissa fall under interventionspriset. Särskilt bekymmersamt är det för vete och majs. AT ansåg att exportbidrag samt transportkostnader från överskottsområden till underskottsområden skulle kunna vara möjliga lösningar.
Förslaget stöddes av FI, RO, HU, SK, CZ.
KOM (Fischer Boel) menade att marknaden för tillfället fungerar. Att intervenera genom till exempel exportbidrag vore inte lämpligt. Om situationen kräver särskilda åtgärder så kommer vi anta sådana.
d) Förnyande av fiskeflottan i enlighet med EFF- förordningen
- Begäran från den litauiska delegationen, med stöd av den cypriotiska delegationen
- dok. 14015/09 och 14443/09
LT begärde att det skulle göras ändringar i reglerna för Europeiska Fiskerifonden (EFF) för att kunna ge stöd till att förnya den åldersstigna litauiska flottan och ersätta den med modernare och större fartyg.
Begäran fick stöd av CY, EL, LV, EE, DE.
KOM (Borg) menade att det i tider av överkapacitet inte ska ges stöd till att modernisera flottan och att det inte var realistiskt med en översyn av EFF i nuläget. KOM kunde dock hjälpa till utifrån de instrument som redan finns.
e) ICCATs årliga möte
- Information från kommissionen
- dok. 14495/09
KOM (Borg) informerade om förhandlingsstrategin inför det årliga mötet i ICCAT. Fisket av blåfenad tonfisk är den fråga som förväntas dominera mötet då Monaco har lagt ett förslag om sätta upp blåfenad tonfisk på CITES-listan, något som KOM ville undvika. Detta stöddes av FR, IT, MT, PT.
g) Fiskeavtal med Guinea
KOM (Borg) begärde vid sittande bord att fiskeavtalet med Guinea skulle tas upp som en övrig punkt. KOM föreslog att de nödvändiga förfarandena för att dra tillbaka KOM:s förslag skulle påbörjas. Samarbetet kan inte fortsätta på grund av den senast tidens oroligheter i Guinea.
Nästa rådsmöte äger rum den 19-20 november 2009.
REPRESENTATIONEN
Danielsson