Anf. 67 Walburga Habsburg Dougla (M)
Herr talman! I dag lägger utrikesutskottet fram sitt betänkande som behandlar två skrivelser, en från regeringen och en från Sveriges delegation vid OSSE:s parlamentariska församling. Betänkandet är kort, och beslutet är enhälligt. Men detta förringar inte innehållet i skrivelserna och det viktiga arbete OSSE genomfört under det gångna året. Sverige spelar en betydande roll i OSSE, eller Organisationen för säkerhet och samarbete i Europa, som förkortningen uttyds. Inom OSSE samarbetar 56 medlemsländer med 11 partnerländer, däribland Afghanistan, med demokratiutveckling, konfliktförebyggande och krishantering. Det är den enda organisation där de europeiska staterna tillsammans med USA, Ryssland, Kanada och länderna i Kaukasus och Centralasien deltar på lika villkor. Det är en organisation som går från Vancouver till Vladivostok.
OSSE:s parlamentariska församling håller årets sommarmöte i Kazakstans huvudstad Astana, eftersom man anser att detta kan vara ett sätt att stödja de demokratiska krafterna i landet. Vid ministermötet 2007 slogs därutöver fast att Kazakstan ska bli ordförandeland 2010. Den parlamentariska församlingen leds i dag av Göran Lennmarker som president. Fokus i arbetet ligger för närvarande till övervägande del på demokratiutvecklingen i Centralasien och södra Kaukasus.
Herr talman! 2007 var ett år präglat av interna motsättningar inom OSSE, inte olikt det vi hörde om Europarådet nyss. Under ministermötet i Madrid blev det uppenbart att USA och Ryssland hade helt olika uppfattningar om inflytandet över OSSE:s verksamhet och om demokratifrågor. Skillnaden mellan öster och väster om Wien blev allt tydligare vad gäller den grundläggande inställningen i dessa frågor.
Ett belysande exempel på denna motsättning utgörs av valövervakningen inför det ryska dumavalet i december, där ryssarna påtagligt försvårade ett seriöst valövervakningsarbete för hela organisationen. Odihr, OSSE:s kontor för demokratiska institutioner och mänskliga rättigheter, som utövar valövervakningarna och anordnar konferenser om frågor som rör mänskliga rättigheter, blev till slut tvunget att ställa in hela sitt övervakningsarbete i Ryssland.
OSSE:s parlamentariska församling blev också ålagd mycket strikta begränsningar beträffande bland annat deltagarantalet men valde att genomföra valövervakningen i egen regi under ledning av sin svenske president Göran Lennmarker. I övervakarnas slutrapport slogs fast att valet inte genomfördes i enlighet med OSSE:s och Europarådets krav på ett demokratiskt val.
Som svar på denna berättigade kritik gjorde den ryska valkommissionen OSSE:s övervakning av presidentvalet i år helt omöjlig. Utöver i det ryska dumavalet deltog svenska ledamöter i OSSE-PA i övervakningen av valen i Serbien, Armenien och Ukraina,
Herr talman! OSSE har så kallade fältmissioner i en lång rad länder. Syftet med dessa är att förebygga eller lösa kriser i olika områden som till exempel i Kosovo nu efter självständigheten men också i Makedonien, Montenegro, Georgien och Armenien.
OSSE spelar även en viktig roll när det gäller att försöka lösa de så kallade frysta konflikterna i exempelvis Transnistrien, Nagorno-Karabach, Sydossetien och Abchazien, som just nu är av enorm aktualitet. Under förra året skickade OSSE en expertgrupp med ett antal deltagande svenskar till en undersökning i samband med missilincidenten i norra Georgien den 6 augusti, en incident med trolig rysk inblandning.
År 2007 var också präglat av budgetproblem för OSSE. Några medlemsländer, framför allt Ryssland, fördröjde inbetalningarna av sina bidrag. Detta kom att försvåra arbetet både vid huvudkontoret i Wien och vid fältmissionerna. Konsekvenserna blev därutöver stora problem för arbetet i konfliktregionerna. Men nu ser det ut som om problemen kan lösas genom förhandlingar.
Sverige spelar en viktig och aktiv roll inom OSSE och OSSE:s parlamentariska församling med Göran Lennmarker som president och Tone Tingsgård som en av vicepresidenterna. Det är särskilt angeläget att betona arbetet som den parlamentariska församlingen genomför inom OSSE. Därför finns det skäl att med oro se på de diskussioner som uppkommit om den parlamentariska församlingens status i förhållande till OSSE i sin helhet.
Det är av stor vikt att den parlamentariska församlingens roll inom OSSE respekteras. Redan vid mötet i Istanbul 1999 erkändes den parlamentariska församlingen som en av de viktigaste institutionerna inom OSSE. Sverige behöver verka i denna anda för att hålla den parlamentariska dimensionen levande.
Herr talman! Därmed yrkar jag att skrivelsen respektive redogörelsen läggs till handlingarna.