Stryplek bland ungdomar

Skriftlig fråga 2006/07:243 av Nylander, Christer (fp)

Frågan är besvarad

Händelser

Anmäld
2006-11-30
Inlämnad
2006-11-30
Besvarad
2006-12-06
Svar anmält
2006-12-06

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

den 30 november

Fråga

2006/07:243 Stryplek bland ungdomar

av Christer Nylander (fp)

till socialminister Göran Hägglund (kd)

På flera håll i Sverige har man på senare tid konstaterat att ungdomar leker en så kallad stryplek. Denna ”lek” genomförs genom att man först hyperventilerar och därefter får ett hårt tryck runt halsen av en kompis tills man svimmar av syrebrist. För att vakna upp får man ett par smällar i ansiktet. Den som utsätts för strypningen uppges få en kick när de svimmar av.

Det är mycket oroande att den här typen av lekar sprids bland unga. Det finns stora faror med att strypningen. Hittills har inrapporterats fall av bland annat medvetslöshet och fallskador. Man kan också misstänka att den här typen av tester av kroppens gränser är en del av något större i ungdomskulturen. Det är mycket svårt att vidta politiska åtgärder för att stoppa den här typen av trender bland ungdomar. Likväl måste också politiker fundera på hur man kan hjälpa föräldrar och skolpersonal att komma till rätta med fenomenet. Forskning och upplysning till såväl barn som föräldrar kring fenomenet är några exempel på vad som kan göras. Jag tror att ökad föräldranärvaro på skolorna också är en viktig del i en lyckosam strategi för att stoppa denna typ av ”lekar”.

Avser socialministern att vidta åtgärder för att uppmärksamma faran med så kallad stryplek?

Svar på skriftlig fråga 2006/07:243 besvarad av Socialminister Göran Hägglund

den 6 december

Svar på fråga

2006/07:243 Stryplek bland ungdomar

Socialminister Göran Hägglund

Christer Nylander har frågat mig om jag avser att vidta några åtgärder för att uppmärksamma faran med så kallad stryplek.

Att vissa ungdomar ägnar sig åt stryplekar är självfallet allvarligt och något som inte borde förekomma. Jag har emellertid inte fått några indikationer på att detta skulle vara något stort problem eller en trend bland barn och ungdomar.

Lekar och aktiviteter som testar och utmanar gränser är något som utgör en del av utvecklingsfasen under ungdomstiden. Det allvarliga i detta sammanhang är att konsekvenserna i det enskilda fallet kan bli mycket tragiska. Det är därför vårt ansvar som vuxna att se till att våra barn och ungdomar kan växa upp under så säkra förutsättningar som möjligt.

Jag förutsätter att berörda lokala myndigheter agerar när det kommer till deras kännedom att barn och ungdomar ägnar sig åt aktiviteter som kan vara förenade med livsfara. Det torde vara de enskilda skolorna som i samarbete med socialtjänsten, och om så är påkallat polisen, som bäst kan hantera dessa situationer och bedöma vilka åtgärder som behöver vidtas i nära dialog med föräldrarna och barnen.

Intressenter

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.