med anledning av prop. 2021/22:232 Ett modernt offentligt belöningssystem och de allmänna flaggdagarna
Motion 2021/22:4702 av Matheus Enholm m.fl. (SD)
Ärendet är avslutat
- Motionsgrund
- Proposition 2021/22:232
- Motionskategori
- Följdmotion
- Tilldelat
- Konstitutionsutskottet
- Inlämnad:
- 2022-05-02
- Granskad:
- 2022-05-12
- Bordlagd:
- 2022-05-13
- Hänvisad:
- 2022-05-16
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att dagen för val till Europaparlamentet inte bör vara en flaggdag och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Sverigedemokraterna ser det som en självklarhet att påbjuda flaggning med den svenska flaggan som en markering över vissa dagars särskilda betydelse för det svenska samhället. I ljuset av detta framstår det inte som självklart att flagga vid dagen för val till Europaparlamentet. Flaggdagar bör primärt vara tillägnade dagar som är av symboliskt viktig nationell betydelse. Sverigedemokraterna menar att valdagen till Europaparlamentet inte är av sådan dignitet att flaggning är befogat.
|
Matheus Enholm (SD) |
Fredrik Lindahl (SD) |
|
Lars Andersson (SD) |
Mikael Strandman (SD) |
Yrkanden (1)
- Förslagspunkter 1.
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att dagen för val till Europaparlamentet inte bör vara en flaggdag och tillkännager detta för regeringen.
Betänkande 2021/22:KU39 Ett modernt offentligt belöningssystem och de allmänna flaggdagarna- Behandlas i
- Konstitutionsutskottet
- Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
