Gör midsommarafton till nationaldag
Motion 2020/21:1916 av Magnus Manhammar (S)
Ärendet är avslutat
- Motionskategori
- Fristående motion
- Tilldelat
- Konstitutionsutskottet
Händelser
- Inlämnad
- 2020-10-02
- Granskad
- 2020-10-02
- Hänvisad
- 2020-10-14
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
Förslag till riksdagsbeslut
Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att verka för att midsommarafton blir Sveriges nationaldag och tillkännager detta för regeringen.
Motivering
Midsommar är en av de viktigaste högtiderna i Sverige. För många människor innebär det sommar, ledighet och att vi nått ljusare tider. Midsommar har firats länge i Sverige med bl.a. midsommarstång, traditionell mat och jordgubbstårta. Historiskt har högtiden markerat en tid av vårens spirande växtlighet. I bondesamhället innebar midsommar en brytpunkt i arbetsåret, medan själva midsommarnatten ansågs vara full av magiska krafter och övernaturliga väsen.
Midsommarafton är en viktig dag för många, och det skulle vara naturligt att göra den dagen till vår nationaldag.
|
Magnus Manhammar (S) |
|
Yrkanden (1)
- 1.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga att verka för att midsommarafton blir Sveriges nationaldag och tillkännager detta för regeringen.
- Behandlas i
- Konstitutionsutskottet
Betänkande 2020/21:KU15 - Utskottets förslag
- Avslag
- Kammarens beslut
- Avslag
Behandlas i betänkande (1)
Intressenter
Motioner
Motioner är förslag som riksdagens ledamöter har lämnat till riksdagen.
