Stoppad utbildning i fas 3
Interpellation 2013/14:146 av Johansson, Ylva (S)
Interpellationen är besvarad
- Avslut
- Interpellation är färdigbehandlat
- Anmäld:
- 2013-11-21
- Inlämnad:
- 2013-11-21
- Fördröjd
- Ärendet var fördröjt
- Svar fördröjt anmält:
- 2013-12-04
- Sista svarsdatum:
- 2013-12-05
- Besvarad:
- 2013-12-13
Interpellationen
den 21 november
Interpellation
2013/14:146 Stoppad utbildning i fas 3
av Ylva Johansson (S)
till arbetsmarknadsminister Elisabeth Svantesson (M)
”Efter ett tillkännagivande från riksdagen för två år sedan öppnades en möjlighet för deltagarna i fas 3 att få möjlighet till viss utbildning i begränsad omfattning. I förra veckan meddelades att denna möjlighet nu stoppas med omedelbar verkan.
Vad avser regeringen att göra för att arbetslösa i fas 3 inte ska förhindras att delta i utbildning som leder till jobb?”
Denna interpellation ställde jag för mindre än en månad sedan och arbetsmarknadsministern svarade den 5 november: ”När det gäller frågan om att arbetslösa inte ska förhindras att delta i utbildning i sysselsättningsfasen har regeringen redan vidtagit åtgärder som möjliggör framför allt arbetsmarknadsutbildningar även fortsättningsvis.”
Detta var alltså beskedet till de långtidsarbetslösa och till de utbildningsanordnare som levererar utbildning den 5 november. Men enligt Arbetsförmedlingen är nu pengarna slut igen och möjligheten till utbildning för långtidsarbetslösa i fas 3 stoppas återigen.
Jag vill därför fråga arbetsmarknadsministern:
Vad avser regeringen att göra för att arbetslösa i fas 3 inte ska förhindras att delta i utbildning som leder till jobb?
Anser arbetsmarknadsministern att dessa lappkast när det gäller besked till både långtidsarbetslösa och utbildningsleverantörer bidrar till att stärka förtroendet för Arbetsförmedlingen?
Debatt
(7 Anföranden)Interpellationsdebatt 2013/14:146

