Sjukförsäkringens betydelse för försörjningsstödets utveckling

Interpellation 2009/10:358 av Green, Monica (s)

Interpellationen är besvarad

Anmäld:
2010-05-06
Fördröjd
Ärendet var fördröjt
Inlämnad:
2010-05-06
Svar fördröjt anmält:
2010-05-17
Sista svarsdatum:
2010-05-27
Besvarad:
2010-06-09

Interpellationen

den 6 maj

Interpellation

2009/10:358 Sjukförsäkringens betydelse för försörjningsstödets utveckling

av Monica Green (s)

till statsrådet Cristina Husmark Pehrsson (m)

I samband med konstitutionsutskottets utfrågning av statsrådet den 19 april 2010 svarade statsrådet så här på frågan om kommunernas försörjningsstöd ökat till följd av förändringarna i sjukförsäkringen som genomfördes den 1 januari 2010:

”Försörjningsstödet ökar i Sverige. Det gör det därför att arbetsmarknadssituationen är som den är. Vi kan i dag inte se några som helst tecken på att försörjningsstödet skulle öka på grund av de nya reglerna i sjukförsäkringen.”

Enligt uppgifter från Sveriges Kommuner och Landsting har man redan nu sett en ökning av försörjningsstödet som är direkt relaterad till förändringarna i sjukförsäkringen i minst 100 av landets kommuner.

Min fråga till statsrådet är därför vilket underlag statsrådet hade för att uttala sig som hon gjorde inför konstitutionsutskottet.