F 17:s flygverkstad
Skriftlig fråga 2013/14:466 av Jeppsson, Peter (S)
Frågan är besvarad
- Avslut
- Skriftlig fråga är färdigbehandlat
- Inlämnad:
- 2014-03-07
- Anmäld:
- 2014-03-10
- Besvarad:
- 2014-03-12
- Svar anmält:
- 2014-03-12
den 7 mars
Fråga
2013/14:466 F 17:s flygverkstad
av Peter Jeppsson (S)
till försvarsminister Karin Enström (M)
Med anledning av händelserna i Ukraina och det faktum att Försvarsberedningen har fått förlängd tid för sitt slutbetänkande uppkommer återigen frågan om försvaret av Gotland och de flygstridskrafter som Sverige kommer att förfoga över i framtiden.
Det bakre underhållet är en självklarhet om flygstridskrafterna ska kunna fungera i dels den ordinarie övningsverksamheten men specifikt i sina incidentuppgifter.
Ska vi kunna försvara Gotland med flygstridskrafter vore det rimliga att Sverige har ett bakre underhåll på den flottilj som strategiskt ligger bäst till, nämligen F 17.
Fråga:
Är försvarsministern beredd att ge FMV de ekonomiska resurser som krävs för att bibehålla flygverkstaden på F 17 enligt den modell som finns i dagsläget?

