Standarden på tågen till Östersund

Skriftlig fråga 2010/11:132 av Sandberg, Gunnar (S)

Sandberg, Gunnar (S)

den 1 december

Fråga

2010/11:132 Standarden på tågen till Östersund

av Gunnar Sandberg (S)

till statsrådet Catharina Elmsäter-Svärd (M)

SJ har dragit ned antalet X 2000-tåg från Stockholm till Östersund. Detta har lett till att man använder vagnar i trafiken med en standard som är miserabel. Resenärer möter gamla vagnar som är kalla, utan vatten och med frusna toaletter som svämmar över när de efter några timmar tinar upp.

Detta är oacceptabelt mot pendlare som betalar för en bekväm tågresa. Det är ett direkt hot mot utvecklingen av vinterturismen, som hundratals arbetstillfällen i Jämtlands län är beroende av. Det motverkar dessutom ambitionerna att flytta över persontrafik från bilar och flyg till järnvägar för att minska skadliga utsläpp från trafiken. Självklart ska resenärer mellan Stockholm och Östersund ha samma standard i vagnarna som övriga tågresenärer.

Vilka åtgärder avser statsrådet att vidta för att tågresenärerna mellan Stockholm och Jämtland får samma standard på tågresor som i övriga landet?

Frågan är besvarad

Händelser

Inlämnad: 2010-12-01 Anmäld: 2010-12-01 Besvarad: 2010-12-08 Svar anmält: 2010-12-08

Skriftliga frågor

Riksdagens ledamöter kan kontrollera regeringen genom att ställa skriftliga frågor till ministrarna. Ministrarna besvarar frågorna skriftligt.

Svar på skriftlig fråga (Besvarad 2010-12-08)