Starta-eget-bidrag för ungdomar
Skriftlig fråga 2008/09:1219 av Olovsson, Fredrik (s)
Frågan är besvarad
- Inlämnad:
- 2009-09-11
- Anmäld:
- 2009-09-15
- Besvarad:
- 2009-09-23
- Svar anmält:
- 2009-09-24
den 11 september
Fråga
2008/09:1219 Starta-eget-bidrag för ungdomar
av Fredrik Olovsson (s)
till arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin (m)
Arbetslösheten bland ungdomar ökar kraftigt i Sverige och regeringens politik är uppenbart otillräcklig på området. Den tuffa situationen på arbetsmarknaden gör att många ungdomar i stället för en anställning väljer att starta eget. Som ung under 25 år har man emellertid inte rätt till Arbetsförmedlingens stöd för start av näringsverksamhet, så kallat starta-eget-bidrag.
Avser statsrådet att ta initiativ till att denna begränsning för unga med planer på eget företagande tas bort?
Svar på skriftlig fråga 2008/09:1219 besvarad av Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin
den 23 september
Svar på fråga
2008/09:1219 Starta-eget-bidrag för ungdomar
Arbetsmarknadsminister Sven Otto Littorin
Fredrik Olovsson har frågat mig om jag avser att ta initiativ till att begränsningen i fråga om stöd till start av näringsverksamhet för unga med planer på eget företagande tas bort.
Regeringen aviserar i budgetpropositionen för 2010 att deltagare inom jobbgarantin för ungdomar ska kunna ta del av stöd till start av näringsverksamhet.

